Intel’in yapamadığını Qualcomm yaptı!


31 Nisan 2017 Çarşamba 12:14
Intel’in yapamadığını Qualcomm yaptı!

Microsoft, Computex 2017 etkinliğinde ARM tabanlı Windows 10 PC üretecek iş ortaklarını resmi olarak açıkladı. İşte, gücünü Qualcomm Snapdragon 835 platformundan alacak Windows 10 mobil PC’lerin üreticileri.

ASUS, HP ve Lenovo ARM tabanlı Windows 10 PC üretecek

Microsoft, geçtiğimiz yıl Windows masaüstü uygulamalarını mobil ARM işlemcilere getirme konusundaki planlarından bahsetmişti. ARM destekleyen Windows 10 sürümüyle pazara gelecek ilk cihazların ise dizüstü bilgisayarlar olacağı ifade edilmişti. Sonunda bu planlar gerçek oluyor ve ASUS, HP ile Lenovo buna destek veren ilk isimler olacak.

Qualcomm ARM işlemcisi kullanarak Windows 10 tabanlı dizüstü bilgisayar üretecek isimlere bu yılın sonlarında daha fazla ismin katılacağı belirtilirken, bundan 5 yıl önce Windows RT için destek veren üreticilere göre sayının az olması göze çarpıyor. Windows RT cihaz üreten ilk dalgada ASUS, Dell, Lenovo, Samsung ve Microsoft’un kendisinin olduğunu not olarak düşmek gerek.

17-05/31/arm-windows-10-pc-sdn-02.jpg

Qualcomm ve Microsoft, bu yeni cihazların ne zaman satışa sunulacağı konusunda henüz bilgi vermiyor. Öte yandan daha önce ARM tabanlı Windows 10 PC’lerin bu yılın son çeyreğinden önce piyasaya çıkamayacağı Qualcomm CEO’su Steve Mollenkopf tarafından belirtilmişti.

17-05/31/qualcomm-windows-10-pc.jpg

Yeni cihazların daha iyi batarya ömrü, LTE bağlantısı sunmanın yanı sıra ve tüm Windows uygulamalarına (Windows Store’da yer alan) destek vereceğinin özellikle altı çiziliyor.

:: Sizce, ARM tabanlı Windows 10 PC’lere talep nasıl olacak?


 • yazarİlker Şekercioğlu

  Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Intel’in yapamadığını Qualcomm yaptı!” üzerine 14 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Şu videoda 7zip'in EXE dosyasını kuruyorlar ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor; oSXUDKpkbx4 (Google'da ararsanız videoya ulaşabilirsiniz)

  2. SDN Okuru dedi ki:

   Asus HP Lenovo – Asus Dell Lenovo Samsung HP

   Sayının az olması denmişte, Microsoftu ayrı tutarsan Dell gitmiş HP gelmiş. Samsung da satış alanını daralttı. Yani sayının azalmasının 5 yıl öncesiyle yakından uzaktan alakası yok.

  3. SDN Okuru dedi ki:

   ubuntu,linux mint kurulabilcek mi ki?celeron'u katlar çöpe atar…

  4. SDN Okuru dedi ki:

   exe zamanında Symbianda da vardı, güzelim sistemi yok ettiler, zamanının işlemcileri ve ramiyle pek etkili tabi ki, halbuki o sisteme şimdiki telefonlardaki donanımı vereceksin canavar gibi de çalışırdı.

  5. SDN Okuru dedi ki:

   Windwsun celeron pentium islemcilerde bile nasil calistigi malum arm islemcide ben pek verimli calisabilecegini sanmiyorum.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   ağa exe yoksa çöp der geçerim windows store dediğin nedir ki senin appstore yanından bile geçmez

  7. SDN Okuru dedi ki:

   Hepsi nihayetinde macOS'a benzeyecek. Anladılar Apple'ın yolunun en doğrusu olduğunu!

  8. SDN Okuru dedi ki:

   exe varsa tutar yoksa tutmaz.

  9. SDN Okuru dedi ki:

   Linux ile hacker seviyesinde kalan ARM platformu son kullanıcıya ulaşmış olacak. Tabi Android hariç o zaten son kullanıcı ile haşır neşir

  10. SDN Okuru dedi ki:

   Sonunda hepsi macos kullanacak

  Yorum yazın

  Geri bildirim