Okunma

ARM yapay zeka destekli grafik işlemcisini tanıttı!


06 Mart 2018 Salı 10:30

ARM üst seviye yeni ekran kartlarını tanıttı. Amiral gemisi telefonlarda kullanılacak olan Mali-G52 ve Mali-G31 özel yapay zeka birimiyle birlikte geliyor. 3.6 kat daha yüksek performans verdiği iddia edilen yeni ARM GPU’lar, kısa süre telefon, tablet ve televizyonlarda kullanılmaya başlayacak.

2016’da Japon SoftBank tarafından satın alınan ARM, günümüzde tüm akıllı telefonlarda kullanılan işlemcilerin mimarisini oluşturan ve geliştiren firma konumunda. ARM, bugün yaptığı lansman ile birlikte yeni ekran kartlarını tanıttı. Yeni video işlemcileriyle birlikte çok daha hızlı video işleyebilen ekran kartları, yapay zeka konusunda da önemli iyileştirmelere sahip.

ARM Mali-G52: yapay zeka mobil ekran kartlarında

Amiral gemisi telefonları ve 4K akıllı televizyonları hedefleyen Mali-G52 ve Mali-G31 GPU’ları,  yüzde 30’a varan daha küçük alanda yüzde 20’ye varan performans artışı iddia ediyor. Şirketin yeni mobil ekran kartları, AMD öncülüğünde geliştirilen Vulkan ve OpenGL ES 3.2 API desteklerine sahip.

Yapay zeka ve nöron öğrenme konusunda özelleştirilen Mali-G52, yapay zeka uygulamalarında 3.6 kata kadar daha iyi performans sunabiliyor. Bilimsel araştırmalarda ve bilgisayarlarımızda yapay zeka işlemlerinde beynimizi daha iyi taklit edebildiği için paralel işlemciler(GPU’lar) tercih ediliyordu. Mali-G52 ile birlikte bu durum mobil cihazlarımıza da gelmiş oldu.

Verimlilik konusunda önemli çalışmalar yapan ARM, Mali-G52’nin boyutunu G-51’e göre yüzde 20 küçültmesine karşın yüzde 20 daha yüksek performans elde etmeyi başarmış. Yapay zeka ve nöron öğrenme işlemleri için yapılan özelleştirmeler sayesinde de 3.6 kata varan performans artışı iddia ediliyor.

ARM Mali-G31: orta seviyede Vulkan desteği

Tanıtılan iki GPU’dan G-31, daha çok orta seviye cihazlarda karşımıza çıkacak. 2019’dan itibaren daha sık görmeye başlayacağımız yeni GPU’lar, yeni görüntü/ekran işlemcileriyle (DPU) birlikte geliyor. G-31’de kullanılan Mali-D51 görüntü işlemcisi, bir önceki nesle göre yüzde 50 daha iyi bellek kullanımına ve yüzde 30 daha yüksek performansa sahip.

Mali-V52 video işlemcisi sayesinde 4K 60 FPS ve 120 FPS videolar çok daha küçük bir alanda işlenebiliyor.

2019’da hayatımızda

Bugün resmi lansmanı yapılan grafik işlemcileri ve video işlemcileri  Qualcomm ve MediaTek gibi işlemci üreticilerinin kullanımına sunulacak. Onlar da yeni işlemcilerin bizlere ulaşabileceği yonga setlerini oluşturup telefon üreticilerine sunacak. 2018 için yeni yonga setlerini tanıtan firmaların Mali-G52 ve Mali-G31 içeren yonga setlerini önümüzdeki yıl kullanıma sunması bekleniyor.

::Yapay zeka destekli grafik işlemcisi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “ARM yapay zeka destekli grafik işlemcisini tanıttı!”

  1. Yannis dedi ki:

    Bu demek oluyor ki bu sene telefon alınmaz, hem 7 nmlik sd855 hemde yüksek performanslı grafik birimi için bir sene daha beklenmeli bu sene resmen mobil teknoloji için ara dönem ve sanırım Samsung bunu öngördüğü için S9 değil de S8s gibi model çıkardı

  2. isa koç dedi ki:

    Şu Softbank’tan isteğim Mediatek’i de tez zaman da satın alsın. Qualcomm’un eline kaldık, fiyatlar uçuyor her sene.

" ARM yapay zeka destekli grafik işlemcisini tanıttı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ARM yapay zeka destekli grafik işlemcisini tanıttı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ARM yapay zeka destekli grafik işlemcisini tanıttı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "