Okunma

Artık Yıl Nedir Doodle Oldu


28 Şubat 2016 Pazar 22:28
Artık Yıl Nedir Doodle Oldu

Özel günlerde alıştığımız Google Doodle değişimi, bu sefer “artık yıl nedir” sorusunun cevabı ile geldi. En son sevgililer gününde Doodle değişimi olmuş, animasyonlu bir sunum gelmişti. Artık yıl nedir Doodle’ı da animasyonlu bir şekilde geldi. Doodle’da, üzerinde 28 ve 1 yazan, 28 Şubat ve 1 Mart’ı simgeleyen iki tavşanın arasında giren 29 yazılı bir tavşanı görüyoruz. Böylece 29 Şubat gününün eklenmesiyle artık yıl oluşuyor.

Doodle önceki zamanlarda olduğu gibi bir paylaşım butonuna sahip. Buradan Google+, Facebook ve Twitter üzerinde paylaşım yapılabiliyor.

16-02/29/artik-yil-nedir-1456699788.jpg

Artık Yıl nedir?

Artık yıl, Miladi takvimde, normalde 365 gün olan yılın, 366 gün olduğu yıla denir. Yani normalde 28 gün olan şubat ayının, dört yılda bir 29 çekmesiyle birlikte, artık yıl elde edilir. Her dört senede bir gerçekleşmesinin sebebi ise, Dünya’nın Güneş etrafında dönme süresinin, Güneş’in aynı meridyenden iki geçişi arasında ortalama zamanın tam bir gün olmamasıdır.

Astronomik olarak bakıldığında bir yıl yaklaşık 365,242 gündür. Ancak takvim yılı 365 gün olarak ele alınır. Bu yüzden 4 yılda bir şubat, 29 çeker. Artık yılın uygulanma kuralı, 4 rakamının katı olan yıllar için geçerlidir. Bu kuralın iki istisnası vardır. 100’ün katı olan yıllardan sadece 400’e tam bölünenleri artık yıldır.

:: Artık yıl Google Doodle’ını beğendiniz mi?
yazarEmirhan Üstünsoy

Uzun süredir oyun ve teknoloji sektöründe bulunan Emirhan, bu tecrübesini ve sevdasını SDN bünyesinde yazıya döküyor. Tam bir PC oyuncusu ve aynı zamanda iyi bir müzik düşkünü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Artık Yıl Nedir Doodle Oldu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  güzel olmuş…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  biz ne bilelim kardeş cahiliz biz 😀

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumsuz

 4. SDN Okuru dedi ki:

  oooo iyi laf atı o benim arkadaş bay bay

 5. SDN Okuru dedi ki:

  napıyon lululu

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Kafam karıştı anlamadım 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Fok balıkları çok yalnız ve tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan çıkar hala net bir bilgi yok

" Artık Yıl Nedir Doodle Oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artık Yıl Nedir Doodle Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artık Yıl Nedir Doodle Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "