Okunma

Artırılmış gerçeklik ile ameliyat yapılıyor!


07 Şubat 2018 Çarşamba 19:30
Artırılmış gerçeklik ile ameliyat yapılıyor!

Artırılmış gerçeklik teknolojisinin sağlık sektörüne yönelik kullanımı her geçen gün artıyor. Geliştirilen yeni bir yöntemde, artırılmış gerçeklik ile şimdiye kadar 5 ameliyat yapıldı.

Artırılmış gerçeklik BT taramalarında kullanıldı

Son olarak Research Fellow in the Department tarafından yapılan bir çalışmayla, HoloLens vücut görüntülemede kullanıldı. Yeni teknoloji, doktorların HoloLens ve BT taramaları aracılığıyla kemiklerin ve damarların konumunu gösteriyor. 3 boyutlu olarak alınan bu görüntü kemikler ve damarlardaki durumun incelenebilmesini sağlıyor. Bu çalışmanın özellikle rekonstrüktif cerrahide (kaza, tümörler, yanıklar vb durumlar) doktorlara büyük bir kolaylık sağladığı belirtiliyor.

Artırılmış gerçeklik

Şimdiye kadar bu teknolojiyi kullanarak 5 ameliyat yapıldı. Ameliyat öncesinde BT taramaları ile kolun yapısı haritalandırıldı. Daha sonra bu BT taramaları Imperial College Healthcare NHS Trust’daki bir radyolog tarafından kemik, kas, yağ dokusu ve kan damarlarına bölündü. Bu model ve HoloLens kullanılarak doktorların 3 boyutlu görüntüden yararlanması sağlandı.

Bu teknoloji, hastaların anestezi altında geçirdiği süreyi kısaltmaya ve hata oranını potansiyel olarak azaltmaya yarayacak.

Artırılmış gerçekliğin sağlıkta kullanımı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Artırılmış gerçeklik ile ameliyat yapılıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artırılmış gerçeklik ile ameliyat yapılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artırılmış gerçeklik ile ameliyat yapılıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "