Okunma

Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik


27 Aralık 2011 Salı 20:11
Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik

Aralık ayında Antalya‘da olmanın, tatil için çok iyi bir zamanla olmadığını düşünebilirsiniz. Bana göre, yeşilin maviyle buluştuğu harika yerlerden biri olan Beldibi‘ndeki Rixos Sungate‘te bu dönemde bile kendinize zaman ayırmak için harika seçenekler bulabilirsiniz.

Ama asıl konumuz tatil değil. Bu yazıda, yeni nesil otelcilikten ve bazı örnek uygulamalarından bahsedeceğiz.

Yeni nesil otelcilik anlayışında, müşterilere ekranlar üzerinden daha fazla gerçeklik sunuluyor. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen uygulama, başka sektörlerde de uygulanabiliyor ama otelcilik alanında Avea ile ilk defa gerçekleştiriliyor.

Avea ve Rixos‘un, Antalya‘da gerçekleştirdiği bazın toplantısında açılış konuşmasını yapan Rixos Otelleri Kıdemli Genel Müdürü Cem Uzan, basın karşısına çok çıkmadığını samimi bir şekilde belirterek biraz utanarak giriş yaptı.

Videoyu izleyin!

Artırılmış gerçekliğin, yeni nesil otelickikte nasıl kullanıldığını bu videoda izleyin!

En büyük sorun, yönlendirme…

Eldeki rakamlara göre konuşan Cem Uzan, misafir memnuniyetsizliği içerisinde en büyük sorunun yönlendirme konusunda yaşandığını belirtiyor. Hatta bir keresinde bir Rus bayanın oturup ağladığını görüyor ve neden üzgün olduğunu sorduğunda “Ben aptal değilim ama odamı bulamıyorum. 4 gündür bu otelde kalıyorum üstelik” diyor.

Basın toplantısının olduğu gün, kahvaltı salonunu ararken bu sıkıntının bir benzerini basın mensupları da yaşadı. Otel, gerçekten çok büyük ve devasa alan içinde kompleks bir yaşam alanı var.

Bu sorunu çözmek için levhaların kullanıldığını belirten Uzan, her yıl bu levhaları %25 arttırdıklarını ancak yine de memnuniyetsizliği en aza indiremediklerini açıklıyor.

Avea, bu sorunu çözüyor

Ve çözüm, Avea‘dan geliyor. Yazılım ekipleri, mobil cihazlar üzerinden bir uygulama geliştirerek misafirlerin istedikleri yerlere kolayca ulaşmaları ve otelden daha fazla bilgi almalarını mümkün kılıyor.

Sözü alan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, Rixos‘ta işbirliği yaptıkları kişilerin hayallerini gerçeğe dönüştürerek Avea‘nın sadece bir GSM şirketi değil, insanların hayatını kolaylaştırın ve hayat standartlarını yükselten bir şirket olduğunu ispatladıklarını belirtiyor.

Artırılmış Gerçeklik konusunda önemli çalışmaları olduğunu söyleyen Şahin, İstanbul Üniversitesi‘nde yapılan çalışmalardan sonra Antalya‘dayız diyor ve ekliyor; “Gözünüzle baktığınızda anlaşılmayan şeyleri, telefon ekranından baktığınızda görebileceksiniz. Türk halkı, yeni teknolojiyi kullanma konusunda ortalama bir Avrupalıdan çok daha iyi. Bu alanda Ruslara da bize benziyor“.

Yakında başka alanlara da geliyor

Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman ise “Antalya, data kullanımında 4. büyük il konumunda. Orel müşterilerini analiz ettiğimizde havuza giderken terlik, güneş gözlüğü ve telefon ile gidildiğini görüyoruz. Bu projeyle birlikte ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşmanın en kolay yolunu sunuyoruz. İlerleyen zamanlarda, sağlık, trafik ve eğitim gibi çok farklı alanlarda bu teknolojinin yeni ürünlerini göreceğiz” diyor.

Uygulama, Android, iPhone, iPad ve Blackberry için kullanılabilecek.

:: Yeni nesil otelcilik için neler düşünüyorsunuz?
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik”

 1. serkanbb06 dedi ki:
  Alıntı Troy Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Teknoloji, otelleri de sardı. Yeni nesil otelcilik anlaşması yapan Avea ve Rixos Otelleri, ilginç uygulamalarla müşterilerin hayatlarını kolaylaştırıyorlar.

  Artırılmış gerçeklik hakkında her şey bu yazıda.

  Bu teknolojiyi nasıl buldunuz?

  Abi gördüm seni tv de
  Üstünde siyah bir thisört vardı sanırım
  uzuun bir masada oturuyordunuz.

 2. raxetul dedi ki:

  *****

" Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Artırılmış Gerçeklik ve Yeni Nesil Otelcilik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "