Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi


03 Şubat 2020 Pazartesi 11:00
Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi

Beyin göçü ülkemizin en büyük problemlerinden birisi. Yazılımdan mühendisliğe binlerce kişinin çeşitli sebeplerden yurt dışına gitmesi, ülkemizdeki nitelikli insan gücünde ciddi bir azalmaya neden oldu. Aselsan’ın bununla mücadele etmek için Back To Turkey projesini hayata geçirdiğini sizlere duyurmuştuk.

Proje kapsamında özellikle eski çalışanları ile görüşen Aselsan, 2019 yılında yaklaşık 25 kişiyi tekrardan bünyesine kattı. İçerisinde bulunduğumuz 2020 yılı için belirlenen hedef ise 75 kişinin daha ülkeye dönmesini sağlamak.

Back To Turkey: Aselsan beyin göçü ile savaşıyor!

Proje için oluşturulan internet sitesi süreç hakkında daha fazla bilgiye ulaşmayı sağlıyor. backtoturkey.aselsan.com.tr adresinde dönüş hikayelerine, iletişim bilgilerine ve dönmeye karar veren kişilere sunulan avantajlara değiniliyor.

Back to Turkey projesini altı ay önce hayata geçirdiklerini belirten ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Hakan Karataş, beyin göçünün artması sonrasında mevcut koşulları daha iyi hale getirmek için hem ayrılanlarla hem de mevcut çalışanlarla bir araya gelip görüş ve önerilerini aldıklarını dile getirdi.

Yapılan görüşmeler sonrasında çalışanların yurt dışına gitmesindeki ana nedenlerin başında “daha düzenli ve daha net hedeflerin olduğu bir hayat ve çalışma ortamı” geliyor. Bu kapsamda sadece çalışanların teknik anlamda beklentileri ile sınırlı kalınmayarak, yaşam kalitesi daha iyi hale getirilecek.

ASELSAN SARP

Yurt dışına gidişler tamamen bir kayıp olarak görülmüyor. Zira, 2-3 yıl boyunca yurt dışında kalanlar geri döndüklerinde elde ettikleri deneyimleri Türkiye’ye kazandırarak önemli bir katkı sağlıyorlar.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

32 yorum - “Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyin göçünün tel sebebi ASELSAN mı ki savaşıyor?

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ülkede tek dert maddiyat değil ki. Ben gozlukcuyum iki tane dukkanim var 12 yıllık isletmeciyim. Kıytırık bekçi benden daha fazla kazanıyor. Çünkü benim ülkem de yabancı yatırımcılara o kadar fazla imkan saglaniyor ki adamlar devlete odemedikleri vergiler ile şube üstüne şube açıyor devlet kendi eliyle yabancıya piyasayı veriyor. Şuanda CNC operatörü kursuna gidiyorum bir fabrika ile anlaşıp bir yıl çalıştıktan sonra Kanada’ya baş vuracağım. Bu ülkede kendi dükkanı mı kapatıp yabancıya çalışacağıma onların ülkelerine gider onlarla aynı statüde çalışırım. Bu memlekette Türk olma yeter ki yüzün güler kendi vatanımız da öksüz kaldık.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Akılları yenimi başlarına geldi…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlarda hep paraya tapıldığı söyleniyor. Şimdi sen pazara 100Tl ile gidiyorsun adam akıllı bir şey alamadan dönüyorsun. Asgari ücret alan bir çiftin nerdeyse bir maaşı barınma masraflarına gidiyor diğer maaş ise faturalar ve geçinme ihtiyacı. Biz bu ülkede üretim yapamıyoruz. Tarımcılıkla uğraşanlar kan ağlıyor, hayvancılık desen aynı. Teknolojiyi hiç söylemiyorum. Şimdi dışarıda bir maaşı ile araba alınan üç kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafının 300 birim olan, asgari ücretle geçinen bir çiftin bir maaşının tamamını barınma fatura ve mutfak masraflarına giden ve diğer maaşı işe sosyal aktivitelere yada birikime koyan refah seviyesi yüksek yerde yaşamak mı ? Yoksa kıt kanaat geçinip hiç bir şey yapmadan yaşamak mı ? Bu koşullarda tabi beyin göçü olur..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   gidenler asgari ücretle çalışanlar değil ki.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu ayrılan değerli, donanımlı insanlarımız Aselsan’dan ayrıldığında fetöcü damgası basılması mı?! bu insanların geri gelmesi çok zor. İleride zihniyet değişirse belki…. çok üzücü ama gerçek

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasıl sizle çalışmak için hükümet yanlısı olmak gerekiyorsa bunlar olmadıkları için gidiyorlar.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Ulan bi kerede olsun hayırlı iş olmuş demen gerekirken çamur sıvamaya çalışmışım.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Paraya taptıkları için gittiklerini sanan garip insanlar var ..
  Yok kardeş, yaya geçitlerinde yayalara yol verilen, kadınların et yığını olarak görülmediği,insanların asık surat yerine güler yüzle birbirini ötekeleştirmeden yaşadığı, ırkın,dinin önemi olmayan, politikacıların Omurgasının olduğu gelişmiş,refah düzeyi yüksek ve ekonominin buzdolabı ve araba sayısıyle değilde ekonomik endekslerle hesaplandığı bir ülkede yaşamak istiyor olabilirler diye düşünüyorum. Bu ülkede kibar efendi adam olmak eşcinsel kategorisine sokuyor seni, sonra ağzını burnunu yamultup nezarethanede oturuyorsun.. gerek yok böyle şeylere.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hepsi gelemez, paraya taptıkları için Hollanda firmalarına göçen 640 kadar eski Aselsan mühendisleri ise hiç gelmez. Hatta Yunanlılar daha çok para verirse, Aselsan benzeri Yunan firmalarında bile çalışırlar.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Politik malzeme yapılmak üzere emekliliğinizden önce birkaç sene bizimle çalışmak ister misiniz?

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  üniversite adı altında bir sürü çiftlik açıldı yandaşa doçentlikler profluklar verildi ve bu eğitimsiz kitle ülkenin tüm kilit noktalarına yerleştirildi. hepside imamhatip ve ilahiyat mezunu. ülkede doğru düzgün özel sektör ve üretici teşvik edilmedi sadece memur kalkındırıldı ve inşaat sektörü. sonuç olarak binlerce eğitimli mühendis doktor vs yurt dışına gitmek için uğraşıyor neden çalışacak ortam yok hak etmeyen insanlar torpille müthiş paralar kazanıyor. haksızlık adaletsizlik ahlaksızlık akp ile eş anlamlı olmuş artık umurlarında değil

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   haksızlık adaletsizlik olduğu kesinde imamhatip ve ilahiyat mezunlarımı sadece bu bölgelere yerleştirildi buradan dini bi ön yargın olduğu anlaşılıyor her türlü okuldan yerleştirmeler ***** çoğu insanınında takıntıllar mevcut.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Binlerce işsiz üniversite mezunu var…Ülkemizde bilime okumuş tahsil yapmış insana verilen değerler ayaklar altında…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Aselsan referans istediği için suçlumu oluyor şimdi? Bugün hangi kuruma yada iş yerine başvurursanız başvurun referans isteyecek sizden. Çünkü aldığı personelin bir önceki çalışma ortamın da nasıl biri olduğu neler yapıp neler yapamadığını bilmenin en kesin yolu bu. En küçük işletme bile referans isterken koskoca aselsanmı istemicek, tabiki isticek orası yol geçen hanı değil herkes girsin.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   bizim ülkemizde referans yok torpil var. farka iyi bak.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Aselsan, Tai gibi büyük ve sözde kurumsal olan şirketler aile şirketi gibi yönetildiği için insanlar kaçıyor. Liyakat sıfır. Binlerce mühendis çalışıyor ama hiç biri gerçekten mühendislik namına bir şey yapmıyor. Sadece maaş alıyorlar. Ve bu insanlar sırf dayısı babası amcası olduğu için buralarda. Mobbing üst seviyede. İnsanlar bir şeyleri geliştirmekten korkuyorlar terslenme kaygısı ile. Sadece iş yürüsün diye çalışıyorlar. Sözde sürekli iyileştirme prensibiyle çalışıyorlar ama iyileştirme sıfır. Gerçekten bir şeyler geliştirmeye çalışan insanlar öneri veriyor ama verdikleri öneri kimsenin umurunda değil. Çünkü üst kademe insanlar sadece işin tamamlanmasının derdinde. Çalışanlar teknisyeninden amirine kadar bu şekilde çalışıyor. Kurumsal bir şirkette çalışan insanlar OSTİM deki bir sanayi ile burayı karşılaştırıp şükretmeni söylüyorlar. Mantık bu şekilde olduğu sürece ne bu beyin göçünü durdurabilirler ne de gidenler geri gelir.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Beyin göçüne savaş açmak değil o başlık o halde neden kaybetti başta işini baştan düzgün yapıcaksın bu başlık çöyle olmalı ASELSAN’DAN ESKİ ÇALIŞANLARINI BÜNYESİNE KATMA PROJESİ olmalı

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Hala daha düzenli hayat falan diye saçmalıyorsunuz göz göre göre. Neden gidildiğini herkes bal gibi biliyor. Elimde imkan olan kaçıyor işte, keşke benim elime de geçse saniye durmam.

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  beyin gocu devam edecek…demokrasi yoksa akilli adam durmaz…bir telefon acarak adami isinden cikarip zindana kapatmak mumkunmu?tabikii…rekor seviyede insan yurt disina *****.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir ak partili olarak aselsani şeffaf bulmuyorum. Büyük dayı torpili dönüyor dur diye düşünüyorum

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  aslında özel sektörde çok iyi firmalar var… kovalamak lazım…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  25

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Referans denilen şey sadece bir kişi yada dayı değil. çalıştığın firmayıda referans gösterebilirsin. Sizin referanstan anladığınız işte içeride dayı felan herhalde. Siz bukadar düşünebildiğiniz sürece göç edersiniz arkadaşlar.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Dostum yeni mezunsun kaliteli yerlerde staj yapmışsın. Referans varsa giriş yapabiliyorsun yoksa bitti gitti. Yav bizzat canlı örnekleri var akrabalarımda

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   3.45 ortalamam var almadılar beni. Sınıfımda 2.5 ortalaması olan babası aselsanda çalışan kızı aldılar. Kız 4 senedir sınıfımda ve hep başkalarının yardımı ile ödevleri sınavları geçti. Hiçbir şeyden anladığı yok. Düşüncen yanlış. Hele ki benim ortalamam yüksek beni alırlar filan diye düşünüyorsan sakın güvenme bunlara. Torpilin yoksa giremezsin.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  gidenleri geri getirmeye çalışacaklarına önce insanların neden gittiklerini iyice analiz etseler bu tarz çalışmalara gerek kalmayacak

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu başlığı açan şahıs… insanların neden gittiğini anlayabilecek kapasitede değil bence. Çünkü işine gelmeyen yorumları yayınlamıyor. çünkü insanların neden gittiği ile ilgili yorumlar genelde bunlar. ama yandaş olmak zor tabi… bence yanlış başlık açmışsın

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Aselsan gibi firmalar şu referans işinden vazgeçmedigi sürece zor. Abi iş başvurusunda bunuyorsun direk referası soruyorlar. Hakedene haketmediğini vermedikleri için ülke bu ***** göçünün dışarı olması geyet normaldir.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Referans torpil değil referans demek içeride irtibatlı olduğun birisinden ASELSAN’ın çalışma koşullarını ne kadar biliyorsun Amaçlı sorulan soru. Sonra vay zormuş vay mesaiymiş falan diye ağlamaman için.

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Alakası bile yok. Eğer işe alım için çağırırlarsa zaten sana koşulları, haklarını ve maaşını detaylı bir şekilde anlatıyorlar ve sözleşme imzalıyorsun. Referans torpilden başka bir şey değil. Sen git dayına söyle halleder senin işlerini.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Evet referanssız imkansız

" Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aselsan beyin göçüne savaş açtı! İşte 2020 hedefi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?