ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor


30 Mart 2020 Pazartesi 10:47
ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor

ASELSAN ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) işbirliği ile Terahertz (THz) algılayıcı Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi Projesi için hazırlıklara başlandı. Yayılan THz ışımaları ile, insan vücudunda gizlenmiş olan kaçak eşya ve silah gibi eşyaları algılayan sistem ASELSAN tarafından ticarileştirilecek. Böylece, kaçakçılık veya güvenlik riski durumunda milli güvenlik çözümlerine bir katkıda bulunacak.

ASELSAN ve TÜBİTAK işbirliği ile gerçek zamanlı görüntüleme mümkün

TÜBİTAK MAM, THz tümleşik alıcı dizisi üzerinde geliştirmeler yaparken ASELSAN ise ticarileştirme hakları ile birlikte donanım ve yazılım birimleri üzerinde çalışarak sistem entegrasyonunu sağlayacak. İnsan üzerinde gizlenmiş; tabanca, bıçak, tüfek ve çeşitli silahların yanı sıra, patlayıcı düzenekleri, uyuşturucu, sigara, tütün, et, alkol ve diğer kaçak eşyaları tespit edebilecek THz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi insan vücudundan yayılan THz ışımalarını algılayarak çalışıyor.

Yolcu Görüntüleme Sistemi

İnsan sağlığına zararı olmayan cihaz doğal ışımaları kullandığı için pasif bir cihaz olarak geçiyor. Dolayısıyla hamile ve çocuk yolcu kontrollerinde de güvenle kullanılabilecek. Muadillerine göre çözünürlük, saniyede aldığı görüntü ve çalışma mesafesi göz önüne alındığında daha üstün seviyede olan cihaz az sayıda ülkeler tarafından geliştiriliyor.

İç mekanda 6 metre mesafeden gizlenen metal veya diğer nesneler 3 santimetre çözünürlük ile görüntülenebiliyor. Dış mekanda ise yine aynı netlikte 10 metre mesafeden metal nesneler tespit edilebiliyor. Devlet kurumları, metro istasyonları, sınır kapıları, otobüs terminalleri, tren garları, alışveriş merkezleri ve hava alanları gibi güvenlik düzeyinin ön planda olduğu alanlarda sistemin kullanılması amaç ediliyor.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
  2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
  3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
  4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
  5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
  6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
  7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
  8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
  9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
  10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!