ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor


30 Mart 2020 Pazartesi 10:47
ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor

ASELSAN ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) işbirliği ile Terahertz (THz) algılayıcı Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi Projesi için hazırlıklara başlandı. Yayılan THz ışımaları ile, insan vücudunda gizlenmiş olan kaçak eşya ve silah gibi eşyaları algılayan sistem ASELSAN tarafından ticarileştirilecek. Böylece, kaçakçılık veya güvenlik riski durumunda milli güvenlik çözümlerine bir katkıda bulunacak.

ASELSAN ve TÜBİTAK işbirliği ile gerçek zamanlı görüntüleme mümkün

TÜBİTAK MAM, THz tümleşik alıcı dizisi üzerinde geliştirmeler yaparken ASELSAN ise ticarileştirme hakları ile birlikte donanım ve yazılım birimleri üzerinde çalışarak sistem entegrasyonunu sağlayacak. İnsan üzerinde gizlenmiş; tabanca, bıçak, tüfek ve çeşitli silahların yanı sıra, patlayıcı düzenekleri, uyuşturucu, sigara, tütün, et, alkol ve diğer kaçak eşyaları tespit edebilecek THz Gerçek Zamanlı Yolcu Görüntüleme Sistemi insan vücudundan yayılan THz ışımalarını algılayarak çalışıyor.

Yolcu Görüntüleme Sistemi

İnsan sağlığına zararı olmayan cihaz doğal ışımaları kullandığı için pasif bir cihaz olarak geçiyor. Dolayısıyla hamile ve çocuk yolcu kontrollerinde de güvenle kullanılabilecek. Muadillerine göre çözünürlük, saniyede aldığı görüntü ve çalışma mesafesi göz önüne alındığında daha üstün seviyede olan cihaz az sayıda ülkeler tarafından geliştiriliyor.

İç mekanda 6 metre mesafeden gizlenen metal veya diğer nesneler 3 santimetre çözünürlük ile görüntülenebiliyor. Dış mekanda ise yine aynı netlikte 10 metre mesafeden metal nesneler tespit edilebiliyor. Devlet kurumları, metro istasyonları, sınır kapıları, otobüs terminalleri, tren garları, alışveriş merkezleri ve hava alanları gibi güvenlik düzeyinin ön planda olduğu alanlarda sistemin kullanılması amaç ediliyor.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASELSAN’ın projesi ile güvenlik riski en aza indiriliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  2. 2 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  3. 3 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  4. 4 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  5. 5 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  6. 6 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  7. 7 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  8. 8 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  9. 9 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  10. 10 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi