Okunma

Aselsan siparişlere yetişemiyor!


15 Kasım 2016 Salı 15:00
Aselsan siparişlere yetişemiyor!

1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuş olan Aselsan, günümüzde askeri ve sivil kullanıma yönelik yüksek teknoloji sistem çözümleri ile tanınan bir firma haline geldi.

Son yıllarda özellikle haberleşme ve savunma sistemleri konusunda başarılı projelere imza atan firma, ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamasının yanı sıra yurt dışına satış yapmaya devam ediyor.

Siparişlerin büyüklüğü 5.7 milyar doları buldu!

Savunma sanayi doğası gereği yıllara yayılmış projelerden oluşuyor, bu nedenle bir projenin teslimi siparişten itibaren yaklaşık 4 – 5 yıl sürüyor.

Aselsan’ın yayınlamış olduğu Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu’na göre 2015 yılı sonu itibariyle ülkemizin yıllık savunma sanayi harcaması, son 5 yılda 17,1 milyar dolardan 15,3 milyar dolara gerilemiş durumda.

Ülkemizde yaşanan bu gerilemeye rağmen Aselsan‘ın elinde, 30 Eylül 2016 itibarıyla imzaladığı sözleşmeler kapsamında 2025 yılına kadar olan dönemi kapsayan 5,7 milyar dolarlık sipariş bulunuyor. 

Her geçen gün Ar-Ge faaliyetlerini artırmaya devam eden firma, üretimin büyük bir bölümünü siparişe dayalı olarak gerçekleştiriyor. Yerli ve yabancı tedarikçi ve alt yükleniciler ile çalışan ASELSAN, tedarik sürekliliğini sağlamak için güçlü bir yan sanayi alt yapısına sahip olmak istiyor.

:: Aselsan’ın geliştirmiş olduğu çözümleri yakından takip ediyor musunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24 yorum - “Aselsan siparişlere yetişemiyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Yilda 15 milyar dolar harca 10 yil icin 5 milyar dolar ihale al. Gülünç.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aselsan, Roketsan ve diğer bir çok firma var. Bu arada Nato anlaşmasından dolayı mecbur satmak zorundayız. Tabi şöyle bir şey yapılabilir nasıl her ülkenin gizli silahları vardır ki zaten bizimde var bazı şeyleri yine halka duyurmayarak gizli kalması sağlanabilir. Ama Altay, MPT-76 gibi projeler duyurulması lazım ki gururlanalım. Biraz daha güçlenelim de hayırlısınla şu dolardan da çıkalımda amerika güç kaybetsin.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aselsan satmasa bir baskası satar…Kaldıkı savunma sanayi ve teknoloji urunleri hem katma değeri yuksek hemde kritik onemli urunler..madem yuksek talep var madem bu urunlerde ruzgarı arkana almıssın akarken doldurmak lazım..yani bi şekilde üreticlerin kapasitenin artırılması gerekli…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Aselsan, TSK'nin tek urun ve hizmet saglayicisi degil. Ha, umarim gelecek yillarda uretim bantlari genisler 10 kat rakamlar goruruz.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Böyle haberler yapın be 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Aselsanı rahmetli Erbakan kurmuştur.. bunun ne anlama geldiğini düşmanlar iyi bilir..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  9 yıllık sipariş 5.7 milyar dolar. Bizim yıllık harcamamız 15.3 milyar dolar. Kaba bir hesapla bizim 27'de birimiz kadar bir kapasitesi var yıllık. Böyle liderlik güzel şey olsa gerek.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Harcamaların azalmasını "gerilemeye rağmen" diye belirtmişssiniz ve olumsuz bir hava katmış haberin içeriğine. O gerileme Aselsan'ın TSK ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle olabilir.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Kardeşim satmayın bize özel olsun

 10. SDN Okuru dedi ki:

  muhteşemsin aselsan tebrikler

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Gurur verici! Durmak yok son surat devam!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Maşallah Allah türk milletinin yanında olsun.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  3 tl lik plastik parçasını tsk ya 48 dolara satan kazıkçı aselsan bu zamana kadar tsk nın iliğini sömürdü. Ama kim biliyo kimse

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Aselsan yapmadığı sey yok gibi 5g,raylı araçlar,lazer silahlar.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Allah mahcup etmesin yolları açık olsun

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Helal de önce türk ordusuna yapsın hiç görmüyoruz bunları doğuda

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Helal

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Tebrikler. Gerçekten güzel işler başarı***** en başarılı mühendisleri burada çalışıyor. ODTÜ gibi üniversitelerden gelen çok öğrenci var. Unutmadan söyleyeyim ASELSAN özel bir Türk savunma sanayi ş***** devletin kendisi değ***** gibi birçok firma var

" Aselsan siparişlere yetişemiyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aselsan siparişlere yetişemiyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aselsan siparişlere yetişemiyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "