Okunma

Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı?


30 Ocak 2018 Salı 15:00
Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı?

1975 yılında TSK’nın haberleşme cihaz ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuş olan Aselsan, günümüzde askeri ve sivil kullanıma yönelik yüksek teknoloji sistem çözümleri ile dünya genelinde tanınan bir firma haline geldi.

Son yıllarda özellikle haberleşme ve savunma sistemleri konusunda başarılı projelere atan Aselsan tarafından geliştirilen ürünler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif olarak kullanılırken, yurt dışından ciddi siparişler alınıyor.

Aselsan, 2017 yılında 900 milyon dolarlık iş hacmi sağladı!

Türk savunma sanayisinin lider şirketinin geçtiğimiz yıl ülkemize sağladığı kazanımlar yayınlanan raporlar sayesinde gözler önüne serildi. Bu kapsamda 5500 kişiye ulaşan personelinin yaklaşık yüzde 62’si mühendislerden oluşan Aselsan’ın Ar-Ge merkezlerinde ise 3200’den fazla personel görev yapıyor.

Çözüm ortaklarına ciddi bir iş hacmi sağlayan Aselsan, Türkiye’nin teknolojik alanda dışa bağımlılığını azaltmak için geliştirdiği askeri ve sivil ürünleri yurt içinde ve dışında binlerce farklı müşteriye ulaştırmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği satışların yüzde 70’ini savunma sanayisine, yüzde 16’sını ise kamu ve özel kuruluşlara yapan şirketin, satışlarının yüzde 14’lük kısmı ise yurtdışına ihracat olarak gerçekleşti.

Yurt içinden ve dışından Aselsan’a gelen her yeni sipariş, çözüm ortaklarına yeni iş fırsatları sunuyor. Böylece yüzlerce KOBİ’ye ihracat yapma imkanı sunan şirketin, geçtiğimiz yıl ülkemizde KOBİ ve yurt içi alt yüklenicilere sağladığı iş hacminin ekonomik büyüklüğü yaklaşık 900 milyon dolar seviyesine ulaştı.

:: Açıklanan veriler hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı?”

  1. Oğuzhan dedi ki:

    Bir tane Emekli Albay televizyon programında ” Eskiden el bombasını dahi yurt dışından alırdık ve 3 tanesinden sadece 1 tanesi patlardı. Düşük kaliteli mühimmattan dolayı kaç tane aslanım şehit oldu. Ama şimdi ülkeler arası füze yapan ve tamamen yerli üretim olarak gerçekleştiren bir ülke olduk. ” dediğinde içimde büyük bir umut ve gurur oluşmuştu. Tufan isminde Elektromanyetik Seri Atışlı Top yaptığımızda ise büyük bir sevinç ile şaşkınlık oluşmuştu. Devamının gelmesini büyük bir umut içerisinde bekliyorum. Allah bunda emeği geçen herkesten razı olsun. Bunlar göz ardı edilemeyecek önemli olaylar. Eskiden sadece bayrak direği ipi üreten ve bunu büyük olaymış gibi gazetelere manşet atan ülkeden, ülkeler arası füze yapan ve %100 yerli olarak gerçekleştiren ülke olmak gurur verici.

  2. Sinan dedi ki:

    Bir de mühendislerinin hayatlarından endişe etmesek… İşte o zaman tadından yenmez.

" Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aselsan, Türk sanayisine ne kazandırdı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "