Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak?


23 Kasım 2020 Pazartesi 09:09
Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak?

Koronavirüs aşısı için meraklı bekleyiş sürüyor. Bu bekleyiş sürerken de bir yandan yeni açıklamalar geliyor. Ortaya çıktığı kadarıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’na koronavirüs aşısıyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Çin merkezli Sinovac’ın geliştirdiği aşı hakkında bazı detaylar verildi. İşte koronavirüs aşısı için yeni bilgiler:

Koronavirüs aşısı söylenene göre ücretsiz

Sağlık Bakanı ile salgın hakkında konuştuğunu yazan Müftüoğlu, Sinovac ile görüşmelerin tamamlandığını ve gerekli yasal süreçlerin atlatıldığını bildiriyor. Hatta ilk uygulama için 10 milyon doz aşının sipariş verildiği ve aşıların da yola çıktığı aktarılıyor. Aşılama önceliği elbette sağlık çalışanlarında olacak ve bunun ardından sıra “kronik hastalardan ve diğer risk gruplarından oluşan kişilere” gelecek. İlk etapta 10 milyon doz aşı alınmış olsa da bu aşı dozunun 50 milyona çıkacağı da söyleniyor.

Koronavirüs aşısı için en merak edilen konulardan birisi de ücret oluyor. Bakan Koca’nın açıklamalarına göre aşı vatandaşlardan hiçbir ücret talep edilmeksizin uygulanacak. Bunun yanı sıra da başka üreticilerden farklı aşılar için ruhsatlama işlemleri de sürdürülecek. İşte bu nokta önemli zira ruhsatlandırma tamamlanınca da o aşıların eczanelerde ücretli olarak satılmasına izin verilecek. Burada bir ikilik oluşsa da söylenene göre, risk grupları bu koronavirüs aşısına ”ücretsiz” ulaşabilecek.

koronavirüsü ruh sağlığı

Müftüoğlu ve Bakan Koca arasındaki görüşmenin detayları bu şekildeydi. Aşı hakkındaki bilgilerin dışında Sağlık Bakanlığı valiliklere koronavirüsü test ücreti hakkında bir yazı gönderdi. Biliyorsunuz geçenlerde test ücretlerinin belirsizliği özel hastanelerde bu ücretlerin çok yüksek olmasıyla birlikte gündem konusu haline gelmişti.

İşte bazı sağlık kuruluşlarının yüksek ücret talep etmesinin önüne geçmek için harekete geçen bakanlık, COVID-19 testlerinin(RT-PCR testi) toplam ücretini standart olarak 250 TL olarak belirledi. Eğer bu sayının üzerine çıkılırsa sağlık kuruluşuna işlem başlatılacak. Bakanlığın resmî açıklaması ise şu şekilde oluyor:

”Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen idari para cezaları ile ilgili sağlık tesisi sorumlu/mesul müdürleri hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak.

RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi veya tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahrihat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek.”
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
1 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Virüsü gençler yayıyor diyorlar ama en son da gençlere uygulayacaklar

" Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aşı hakkında verilen yeni bilgiler: Fiyatı ne olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!