Aşı olanların sayısı toplam COVID-19 vakalarını geçti


06 Şubat 2021 Cumartesi 17:14
ABONE OL
Aşı olanların sayısı toplam COVID-19 vakalarını geçti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dünya genelinde koronavirüs aşısı olan kişi sayısının, hastalığı geçiren kişi sayısını geçtiğini açıkladı. Güncel verilere göre, dünya çapında 105 milyondan fazla doğrulanmış COVID-19 vakası bulunuyor.

Dünya genelinde 124 milyondan fazla COVID-19 aşısı uygulandı

İlk olarak Kasım 2019’da Çin’in Wuhan kentinde vahşi hayvanların satıldığı bir pazar yerinde ortaya çıktığı düşünülen yeni tip koronavirüs hastalığı COVID-19, kısa bir süre sonra dünya genelinde milyonları etkileyen küresel bir salgına dönüşmüştü.

Virüse karşı hızlı bir reaksiyon gösteren bilim dünyası, hiç vakit kaybetmeden aşı çalışmalarına başlamıştı. Hem aşı teknolojisindeki yenilikler hem de dünyanın içinde bulunduğu kaotik durum, klinik çalışmaların normalden çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağladı.

aşı olanların toplam sayısı

Geliştirilen bazı aşıların ruhsatlandırılıp, acil veya yaygın kullanım onayı almalarıyla birlikte dünya tarihinin gördüğü en büyük aşılama kampanyası için harekete geçildi. Koronavirüs aşılarına dair hala kafalarda cevaplanmayı bekleyen soru işaretleri olsa da, bu hastalıktan en hızlı şekilde kurtulmanın yolu aşı teknolojisinden geçiyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, dünya genelinde COVID-19 aşısı olan kişi sayısının, toplam vaka sayısını geçtiğini duyurdu. Bloomberg’in yayınladığı verilere göre salgının başlangıcından bu yana 73 ülkede 124 milyondan fazla doz uygulandı.

covid 19 aşısı

Dünya genelinde doğrulanan toplam koronavirüs vaka sayısı ise 105.461.681. Bu sayının 44.515.778’ini mevcut vakalar oluştururken, 58.645.012’sini tedavi edilen vakalar ve 2.300.891’ini ise ölüm vakaları oluşturuyor.

“Aşıların dağıtımı adaletsiz”

Aşılanan kişi sayısındaki hızlı artışa rağmen, aşılardaki adaletsiz dağıtıma dikkat çeken DSÖ Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, aşı uygulamalarının dörtte üçünün, küresel GSYH’nin yüzde 60’ını elinde bulunduran sadece 10 ülkede yapıldığını belirtti.

2,5 milyar nüfusu olan yaklaşık 130 ülkede, henüz tek bir doz dahi COVID-19 aşısı uygulanmadığının altını çizen Ghebreyesus, “Salgına karşı tüm dünyada eş zamanlı mücadele verilmesi gerekiyor. Aksi takdirde başlangıç noktasına dönebiliriz” uyarısında bulundu.
yazarBerk Baylançiçek

1993 yılında Ankara’da doğdu. Ege Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Tamindir'de içerik editörlüğü yapmaya başladı. Burada geçirdiği iki yılın ardından Webtekno’da 1 yıl yazarlık ve editörlük yaptı. Şimdi SDN'de yoluna devam ediyor...
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Aşı olanların sayısı toplam COVID-19 vakalarını geçti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aşı olanların sayısı toplam COVID-19 vakalarını geçti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aşı olanların sayısı toplam COVID-19 vakalarını geçti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon! Konuşmanızı size gösteren Sunny SeeTalk mikrofon!
  2. 2 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri 2.000 TL altı en iyi tablet tavsiyeleri
  3. 3 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım? 600 TL'ye hangi oyuncu kulaklığını alalım?
  4. 4 Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar! Peynir ekmek gibi satan teknolojik aksesuarlar!
  5. 5 Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler! Xiaomi Mi Watch UKT - Saat hakkında son sözler!
  6. 6 Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var? Ezgi Fındık'ın telefonunda ne var?
  7. 7 Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik! Tüm monitörleri Ambilight yapan aleti denedik!
  8. 8 Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad! Kerem'in gözünden 8. Nesil iPad!
  9. 9 Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık Dijital Tır'da BAYRAKTAR TB2 SİHA kullandık
  10. 10 Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği Zamanı unutturan 5 BluTV içeriği