Asimo Gelişiyor


13 Aralık 2005 Salı 15:00
Asimo Gelişiyor
Salı günü Honda tarafından yapılan bir açıklamaya göre, şimdiye kadar sahneden insanları eğlendirmekten ve gösteri yapmaktan öteye geçemeyen robot Asimo’ya yeni ve kullanışlı özellikler ekleniyor. Gerçek hayatta insanlara yardımcı olabilecek şekilde değişiklikler yapılan Asimo, yürürken bir insana eşlik edebilecek, alışveriş arabasını itebilecek ya da resepsiyonist gibi davranıp insanlara yardımcı olabilecek. Ayrıca insanları tanıyabilme özelliğine de kavuşacak olan Asimo, Honda’nın insanlarla birlikte yaşayabilecek ve onlara yardımcı olabilecek insanımsı robotlar yaratma çalışmalarında önemli bir adım.

Bundan sonraki adımda ise Asimo’ya yapay zeka özelliği eklenerek bazı durumlarda karar alabilme yeteneği kazandırılacak. Elbette bu uygulamalar bazı algılayıcılar ve tarayıcılarla çevreyi algılama yetisinin olmasını gerektirecek. Bizi bilimkurgu filmlerine bir adım daha yaklaştıracak olan yeni Asimo’nun üretimine ise 2006’nın bahar aylarında başlanacak.


Asimo’dan halk oyunları gösterisi.

Asimo hakkında bir şeyler okuduktan sonra Yıldız Savaşları’ndaki C3PO’yu ne zaman üreteceklerini düşünmek için çok erken olduğunu görebiliyoruz; fakat eminiz ki C3PO da bir zamanlar böyleydi.

:: Asimo hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.


SDN
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Asimo Gelişiyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  muhahahahaha [B]Gaysimo[/B] heueueue
  🙂 🙂 🙂
  [U]Filmin adı :[/U]
  [B]Gaysimo[/B]
  [U]Filmin konusu :[/U]
  E-5 te takılan [B]Gaysimo[/B] Opel Tigra arabasıyla dolaşır. Niye bu şekilde olduğunu anlayamaz. bunun Tsuşin Kogyo Kabuşiki Kaişa’nın bir oyunu olduğunu düşünür. Bunu anlamak için geçmişe döner. Fakat sonra kendisini bu hale getiren adamın annesini yok ederek bu acıya bir son vermek için uğraşır:)
  [U]Film kült repliği :[/U]
  [B]Bu acı ne zaman biticek[/B] :grin :grin :grin

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Beckham bozması C3PO, terminatöriye, I robot daki efemine robot, Çelik ürek… Bunca senedir bu klasikleşmiş robotların tek bir ortak yanı vardı: Hepsi hanım evlatları içindi. 😛

  Ve terminatörün transistörlerini titreten zincire bir halka daha ekleniyor: Gaysimo 😛

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim Arçelik’in Çelik’ine ulaşabilmeleri için çok çalışmaları lazım çoook! :grin

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Vay beee :eek Şaştım kaldım afalladım.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Asimo ismini görünce hep aklıma gelir acaba bu robotun adını Isaac Asimov’a ithafen mi vermişler diye 🙂

" Asimo Gelişiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asimo Gelişiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asimo Gelişiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "