Okunma

Askerlere Kıyak Yapan Sırt Çantası


01 Mart 2010 Pazartesi 15:00
Askerlere Kıyak Yapan Sırt Çantası

Roma döneminden beri, askerler onlarca kilo ağırlığındaki sırt çantalarıyla kilometrelerce yol yürüyor. Erlerin çilesi bu olan bu sorun gelişten teknoloji sayesinde ortadan kalkabilir. Ancak mucitler, çantayı tamamen ortadan kaldırmak yerine onu çok daha faydalı ve ilginç bir hale getirdi.

Amerikan hükümeti ve R&D adlı bir firma tarafından geliştirilen, teknoloji iki yönlü çalışıyor. Birincisi, çantanın denge merkezleri ayarlanıp, askerlerin spor yaparken sırtlarındaki ağırlığı çok daha az hissetmelerine neden oluyor.

Enerji sıkıntısı tarihe karışacak

Diğerinde ise, yine bu denge merkezlerinin oluşturduğu kinetik enerji sonucu çantanın elektrik üretebilmesi sağlanmış.

Bu sayede, askerler sıradan sporlarını yaparken 8 ve 44 watt arasında enerji üretebilecek. ABD ordusu, bu teknoloji sayesinde plansız durumlarda yaşanan enerji sıkıntısında kısa süreli de olsa çözüm bulmayı hedefliyor.

:: Bu tarz bir teknoloji günlük hayata uygulanabilir mi?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Askerlere Kıyak Yapan Sırt Çantası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Askerlere Kıyak Yapan Sırt Çantası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Askerlere Kıyak Yapan Sırt Çantası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "