Okunma

ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı


25 Ocak 2007 Perşembe 14:00
ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı

Microsoft, geçtiğimiz Salı günü AJAX (Asenkronize JavaScript ve XML) geliştirme aracı ASP.NET AJAX 1.0‘ın nihai versiyonunu yayınladı. Yazılım, .NET Framework 3.0‘a entegre oluyor ve tarayıcıdan bağımsız kodlar oluşturmayı mümkün kılıyor. Microsoft‘un amacı; bir tane büyük kod kitaplığı yerine gerektiğinde tarayıcı hafızasına yüklenecek bir grup küçük kod kitaplığı oluşturmak.

Gmail’de kullanılmasıyla ünlenen AJAX, web alışkanlıklarını kökünden değiştirmeye aday.

AJAX’ın farkı…

Gmail
, Hotmail ve Yahoo! Mail Beta gibi e-posta servislerinde ve daha birçok sitede kullanılan AJAX, sitenin içeriğinden ve boyutundan bağımsız olarak tüm içeriğin tek bir sayfada görüntülenebilmesini sağlıyor. Bunu da tüm bilgileri önceden yüklemek yerine, gerektiğinde sunucudan alarak yapıyor.


Bilgi için: ASP.NET AJAX

Yazar:
Saner Apaydın
SDNhttp://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ajax bir nevi formlarda kullanılan lokal programlamadaki gibi sadece ilgili nesnenin değerlerini ve o nesne üzerindeki değişiklikleri web sayfasını tamamen güncellemeden işleyen teknoloji arkadaşlar buda otomatik olarak esneklik ve hız kazandırıyor. Bunun tamamen gelişmesi ile artık lokal programlama ve web programlaması bir çatı altında oldukça kullanışlı hale gelicek mesela bir hastane yönetim sistemi tamamen bu teknoloji ile yapılacak çok ilginç. by hk

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Peki biz kendi yazdığımız sayflarada kullanabilecekmiyiz ajax teknolojisini :)))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sevgili kardeşim yahoo adresin vardır. yahoo girdiginde mail, yahoo msn vs üzerine geldiginde kactane mail gelmiş tıklamadan gösteriyor
  en basitti böye ayrıca google exel olayı bir ajax dır.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  arkadaşlar affınıza sığınarak birşey sormak isti yorum

  bu ajax internet hızını mı arttırıyor yosa web tasarımında mı kullanılıyor

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Aşağıdaki adreste konu ile ilgili eğitim bile var.. *****

 6. SDN Okuru dedi ki:

  dostum sen gene de Connectionları elden kodla bazen sapıtabiliyor 😀

 7. SDN Okuru dedi ki:

  asp. nete okulda yeni geçicez aslında ben php öğrenmek istiyordum ama asp,vb, c# ile başladık micros~1ci olup çıkacaz 😀 ***** sevdim kullanışlı klavye kullanmadan veri tabanına bağlama bile yapılıyor 😀 (bu gerçek).

" ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASP.NET AJAX 1.0 Yayınlandı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "