Okunma

Assassin’s Creed Liberation İnceleme


27 Ocak 2014 Pazartesi 19:00
Assassin’s Creed Liberation İnceleme

Sony, PSP‘nin veliahttı olarak duyurduğu PlayStation Vita‘yı tanıtırken, cihazı PlayStation 3‘le kıyaslayarak, Vita’nın performans olarak PlayStation 3‘e yakın bir güce sahip olduğunu belirtmişti. Nitekim cihazın çıkışıyla eş zamanlı olarak piyasaya sürülen Uncharted Golden Abyss isimli yapımda PS Vita‘nın son derece güçlü bir cihaz olduğunu ispatlar nitelikteydi.

Oyun dünyasındaki geniş bir kitle, ilerleyen zamanlarda çıkan PlayStation 3 oyunlarının PS Vita için de piyasaya sürüleceğini düşünüyordu. Böylece Sony‘nin yeni oyuncağının oyun sıkıntısı da olmayacaktı.

Fakat PlayStation Vita için hiçbir şey beklendiği gibi gitmedi. Satış rakamları istenilen seviyeye çıkamayan konsolda kısa süre sonra oyun sıkıntıları baş göstermeye başladı. Öyle ki, bir önceki nesil el konsolu PSP için çıkan oyun sayısı bile PS Vita‘dan fazlaydı.

Genel olarak platform ayırt etmeksizin birçok konsola destek veren Ubisoft, zor zamanlarında Vita’ya ilaç gibi gelecek bir oyun duyurmuştu. Assassin’s Creed 3‘le paralel bir hikayeye sahip olarak oyun severlerin beğenisine sunulan Assassin’s Creed Liberation‘a hem PlayStation Vita‘nın gücünü gösterecek bir yapım, hem de cihazın satış rakamlarına katkıda bulunacak bir oyun gözüyle bakılıyordu.

Fakat beklenen yine gerçekleşmemiş, hem oyunun yapımcısı olan Ubisoft, hemde Sony bir kez daha hayal kırıklığı yaşamıştı. PlayStation Vita‘da istediğini bulamayan Ubisoft, geçtiğimiz senenin sonlarında Assassin’s Creed Liberation‘u HD olarak PC, PlayStation 3 ve Xbox 360 için piyasaya süreceğini açıklamıştı.

Vita’dan gelen bir oyun

Bu denli uzun bir giriş yapmamın sebebini, oyunu oynarken fazla bir beklenti içerisine girmemeniz için yaptım diyebilirim. Zira Assassin’s Creed Liberation bir PS Vita oyunu olduğundan, gerek hikaye, gerekse grafiksel açıdan diğer Assassin’s Creed oyunlarından son derece geri diyebilirim.

Assassin’s Creed Liberation, Assassin’s Creed 3‘ün de geçtiği 1765-1777 yılları arasında geçen bazı olaylara değiniyor. Oyun Assassin’s Creed serisinin ana hikayesinden uzak ve bağımsız bir senaryoyla karşımıza çıkıyor.

Yapımda, Aveline de Grandpre isimli bir bayanın yaşadıklarına yakından tanıklık ediyoruz. Köle bir ailenin kızı olan Aveline‘in daha sonradan zengin bir ailenin yanına evlatlık olarak verilmesi ve karakterimizin zamanla içerisindeki suikastçı ruhunu keşfederek, köleliği ortadan kaldırmak için giriştiği mücadele bizleri yaklaşık olarak 5-6 saatlik bir maceraya çıkarıyor.

Tabi ki AC Liberation açık dünya temalı bir yapım olduğundan yapımın oynanış süresi, çevrede gezinmenize ve ek görevleri yapma yoğunluğunuza göre de değişiklik gösteriyor.

AC Liberation genel anlamıyla bir Assassin’s Creed oyunu olsa da yapımdaki iki özellik, oyunu seriden apayrı bir yere koyuyor.

Yepyeni bir özellik; “Persona”

Bunlardan ilki deminde bahsettiğim üzere, oyundaki ana karakterimizin bir bayan olması. Zira serideki diğer oyunlara baktığımızda ana karakterlerimizin hep erkek olduğunu görüyoruz.

Yapımdaki diğer ayırt edici özellik ise oyun içerisinde sık sık kullandığımız “Persona” sistemi. Bu sistemden kısaca bahsetmemiz gerekirse, persona sayesinde oyunu 3 farklı kimlikle oynayabiliyoruz. Daha doğrusu oyundaki görevleri 3 farklı kimlikle yapabiliyoruz.

Persona menüsü ile Aveline dilediğinde suikastçı kıyafetlerine bürünebiliyor, dilediğinde bir hanımefendi gibi giyinip erkekleri etkileyebiliyor, dilediğinde ise bir köle gibi giyinip sokaktaki alt tabaka insanların arasına karışabiliyor.

Aveline‘ın girdiği 3 kılığında kendine özgü avantaj ve dezavantajları mevcut. İlk olarak suikastçı karakterini ele alırsak, Aveline‘ın bu kıyafetleri giyindiğinde etrafta özgürce dolaşabildiği (yani dilediğimiz yere tırmanabiliyoruz) ve her türlü suikast silahını kullanabildiğini söyleyebiliriz.

Aveline, bir hanımefendi gibi giyindiğinde ise işler biraz daha değişiyor. Hanımefendi kıyafetleri içerisinde daha alımlı bir bayan kılığına bürünen Aveline hiç bir tırmanma aksiyonunu gerçekleştiremiyor. Ayrıca hiç bir silah taşıyamadığı gibi, dövüşürken de sadece yumruklarını kullanabiliyor.

Aveline hanımefendi kıyafetleri içerisindeyken kafasının üzerinde pasif kalp simgesi bulunan erkekleri etkileyebiliyor. Daha sonra bu erkekleri peşine takan Aveline, onlardan bir yere sızarken, ya da birine yaklaşırken faydalanabiliyor.

Yalnız dip not olarak belirtelim. Bir erkeği etkilediğiniz zaman kafasının üzerine oluşan kalp barı zamanla boşalıyor. Bu kalp barını doldurmanız için arada bir dönüp etkilediğiniz erkeğe biraz kur yapmanız gerekebiliyor. Ayrıca, her seferde tek bir erkek etkileyebildiğinizden ötürü, peşinizde bir erkek varken, başka birini etkilediğinizde diğer erkeğin üzerindeki kalp pasife dönüşüyor ve sizi öylece terk edip gidiyor.

Aveline‘in üçüncü büründüğü kılık ise köle karakteri. Aveline köle kıyafetleri içerisindeyken binalara tırmanmada bir sıkıntı yaşamazken, bazı suikastçı silahlarını ise kullanamıyor. Köle kılığı genel olarak alt tabakadaki mahallelerden bilgi toplarken bir hayli işimize yarıyor.

Persona sistemiyle bu üç karakter arasında geçiş yaparken Superman misali bir kulübeye ihtiyaç duyuyoruz. Şehir içerisinde ilk etapta kapalı halde bulunan bu kulübeleri paramızla yenileyerek, kılık değişimi için kullanabiliyoruz. AC Liberation‘da ki karakterimizin babası zengin olduğundan serinin diğer oyunlarında olduğu gibi pek bir para sıkıntısı çekmiyoruz.

AC 3’e yakın bir dövüş mekanizması

Assassin’s Creed Liberation‘da serinin diğer oyunlarına benzer bir dövüş mekanizması bulunuyor. Bu dövüş mekanizmasına ek olarak yapımcılar “Chain Kill” isimli bir sistemi de oyuna eklemişler. Bu sistem Splinter Cell serisinin son iki oyununda karşımıza çıkan “Mark and Execute” ile benzer bir yapıya sahip denilebilir. Chain kill sayesinde çevrenizdeki düşmanları işaretleyerek hepsini tek seferde ortadan kaldırabiliyorsunuz.

Bu tarzda kalabalık düşman gruplarını alt ettiğinizde “Notoriety” (ya da aranma seviyenizde diyebiliriz) bir anda yükseliyor. Bunun sonucunda da şehirde rahatça gezemez hale geliyorsunuz. Bu seviyeyi düşürmek için askerlere rüşvet verebilir (nasıl olsa para bol) ya da etraftaki aranma posterlerinizi yırtabilirsiniz.

Assassin’s Creed 3 ile aynı oyun motorunu kullanan AC Liberation bu yönünü özellikle dövüş ve tırmanma dinamiklerinde sonuna kadar hissettiriyor. Aveline‘de aynı Connor gibi ağaçlara tırmanabiliyor ve kalabalık düşman gruplarının arasından rahatça sıyrılıp hepsinin hakkından gelebiliyor.

Assassin’s Creed 3‘te ki karakterimize özel bir silah olarak tomahawk veren yapımcılar, Aveline‘ın eline ise bir kırbaç tutuşturmuşlar. Açıkçası çocukluğu kölelik yaparak geçen birisine özel bir silah olarak kırbaç vermek son derece manidar bir hamle olmuş.

Assassin’s Creed Liberation, elbette ki PS Vita oyunu olması sebebiyle, serinin diğer oyunlarına nazaran daha ufak bir haritaya sahip. Yapımda New Orleans ve Louisiana bataklığı oynanabilir haritalar olarak karşımıza çıkıyor. New Orleans oyunun şehir kısmını temsil ederken, Louisiana bataklığı ise kırsal kesimi temsil ediyor.

Son Sözler

Sonuç olarak toparlamak gerekirse, Assassin’s Creed Liberation HD oynanış dinamikleri bakımından serinin diğer oyunlarından pekte uzak bir yerde durmuyor. Hatta persona ve chain kill sistemleriyle serinin diğer oyunlarına nazaran daha aksiyonlu bir oynanışı olduğunu bile söyleyebilirim.

Fakat yapım sonundaki HD ibaresine rağmen bizlere o kadar kaliteli görseller sunamıyor. Görsellerin iyileştirilmiş olmasına rağmen, çevredeki kaplamalar, karakter detaylandırmaları ve su efektleri son derece göze batıyor.

Ayrıca oyundaki yapay zekanın da serinin diğer oyunlarına nazaran son derece sönük olduğu da bir gerçek. Grup halinde geçen askerleri, diğerleri farkına bile varmadan rahatlıkla ortadan kaldırabiliyorsunuz. Dahası bazı zamanlarda askerlerin gözünün önünde bir arkadaşını öldürseniz bile sizi görmezden gelebiliyorlar. Bu da ister istemez oyundan aldığınız zevkin baltalanmasına neden olabiliyor. Yinede yapay zekaya rağmen seslendirmelerin iyi bir düzeyde olduğu da reddedilemez bir gerçek.

Yine de yeni bir Assassin’s Creed oyununun bu yılın son çeyreğine kadar çıkmayacağını hesaba kattığımızda, uygun fiyatıyla Liberation HD iyi bir alternatif olarak duruyor. Dilerseniz oyunu indirimli fiyatıyla buradan satın alabilirsiniz. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşça kalın.

Grafik: 5

Ses:8

Oynanış: 8

Genel: 7

Artılar: Hikaye tatmin edici düzeyde. Persona ve chain kill özellikleri oyuna renk katmış. AC serisinde kadın bir karakterin olması hoş olmuş.

Eksiler: Grafikler HD olmasına karşın kaplamalar ve karakter detaylandırmaları yetersiz. Harita küçük. Yapay zeka serinin diğer oyunlarına nazaran yetersiz.

:: Assassin’s Creed Liberation’u satın almayı düşünüyormusunuz?

 

 
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Assassin’s Creed Liberation İnceleme”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Yalniz oyun son derece iyi ayrica dövüş sistemi AC 3 le birebir ayni (chain kill i saymazsak)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    şimdi illa vita mı alalım :), pc de yeterli benim için

  3. SDN Okuru dedi ki:

    Oyun çok güzel ama hiçbirinde ps vita kadar iyi oynanmaz (bende vita var ac liberation da var da) vitaya özel bazı özellikleri var oyunun

" Assassin’s Creed Liberation İnceleme konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Assassin’s Creed Liberation İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Assassin’s Creed Liberation İnceleme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "