Okunma

Uzay aracı ile asteroit çarpışacak!


26 Haziran 2018 Salı 08:00
Uzay aracı ile asteroit çarpışacak!

Asteroit yönlendirme testleri ile dünyamıza çarpması muhtemel olan asteroitlerin yönleri değiştirilecek. Asteroit yönlendirme testleri, ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından geliştirilen bir uzay aracı ile izlenecek.

Asteroit yönlendirme projesi: DART

Dünyamıza devasa bir asteroitin çarpması ve bu nedenle yaşamın yok olması oldukça düşük bir ihtimal. Ancak asteroitin düştüğü bölgeye bağlı olarak çarpışmalar felaketle sonuçlanabilir. Bu nedenle uzay çalışmalarında asteroitlerin yönünün saptırılarak, dünyaya çarpmaması veya etkilerinin azaltılmasına yönelik projeler yürütülüyor.

Bu projelerden biri olarak NASA, 2020 Haziran’ında insansız DART görevini başlatıyor. DART ile “Didymain” olarak bilinen 780 metre genişliğindeki ikili asteroit sistemi hedefleniyor. Bu projede her şey planlandığı gibi giderse, 2022 Ekim ayında DART aracı 21,600 km/saat hız ile Didymain’e çarpacak.

Dünya’daki yer istasyonları, bu çarpışmayı izleyecek olsa da asteroidler hakkında genel veriler toplamak için ikinci bir gözleme ihtiyaç duyuluyor. Bunun için 2023 yılının Kasım ayında piyasaya sürülecek olan ESA’nın Hera uzay aracı, çarpışma hakkında veri toplayacak. 800 kg’lık Hera uzay aracı, gücünü güneş panelleri ile sağlayacak. Ayrıca yüksek çözünürlüklü görüntüleyici, spektroskop, lazer haritalama ve sensör sistemleri ile haritalama yaparak dünyaya topladığı bilgileri gönderecek.

Asteroit yönlendirme

Haritalamanın yanı sıra kütle gibi teknik bilgileri de gönderecek olan Hera, asteroitin hassas yörüngesinin de hesaplanmasını sağlayacak. Bu gezegensel savunma taktiği ilk olma niteliği taşımıyor. Ancak savunma sonrasında takip için uzay aracı gönderilecek olması, en detaylı çalışma örneklerinden biri olacağını gösteriyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Uzay aracı ile asteroit çarpışacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Lan carpmaz la. Boyle yonlendirme falandi filandi gibi calismalar ile asteroitlerin yonleri degistirilmemeli, cunku yapacagi etkiyi belirleyemeyiz. Ya o kucuk yonlendirilen asteroid cok buyuk bir kutleli dunyanin yanina bile yaklasmayacak olan bir asteroid in dunyaya dogru gelmesine neden olursa. Her canli olecek. Asteroid yonlendirerek yasamimizi uzatamayiz hacilar. :)))

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Dünya bence sonunu kendi getiricek böyle calismalarla bazı doğal düzeni bozucaklar gibi geliyor bana

  3. Anonim dedi ki:

    Asteroit savunma vergisi %18

" Uzay aracı ile asteroit çarpışacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay aracı ile asteroit çarpışacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay aracı ile asteroit çarpışacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "