Okunma

Astronotların imdadına Japonlar yetişti


11 Aralık 2016 Pazar 13:00
Astronotların imdadına Japonlar yetişti

Uluslararası Uzay İstasyonu’daki uzay adamları, bir süredir erzak yardımı alamıyordu. Önce Elon Musk’ın patlayan roketleri yüzünden Nasa’nın iptal ettiği uçuşlar nedeniyle erzak göndermeden sorun çıktı.

Ardından, geçen hafta Ruslar Soyuz roketiyle ISS’e erzak gönderecekken, roket son anda patlayınca görev iptal edildi.

Astronotlara yemek vermiyorlar mı?

Yörüngedeki astronotlar için şu anda su ve yemek kıtlığı problemi bulunmuyor ancak istasyonun kuralları gereği, dünyada oluşabilecek sorunlar nedeniyle uçuşların uzun süre yapılamaması riskine karşı istasyonda çok uzun süre yetecek kadar su ve yiyecek depolanması gerekiyor.

Önceki yıllarda, yaşanan bir sorun yüzünden ISS’e aylarca uçuş yapılamamış, astronotlar yörüngede mahsur kalmış, su ve yiyecek depoları boşaldığı için büyük tehlike atlatmışlardı.

Japonlar şimdi, Kounotori 6 gemisi ile ISS’e 6,5 ton ağırlığında malzeme taşımak üzere hazırlık yapıyorlar.

Rusların yörüngeye çıkaramadığı malzeme yerine Japonlar, bolca su, yiyecek ve bilimsel deneyler için gerekli malzemeleri ISS’e ulaştıracaklar.

Uzay gemisi 13 Aralık’ta kalkış yapacak ve istasyonun güneş panellerine bağlanacak yeni Li-ion pillerini de taşıyacak. Astronotlar, yeni pilleri yerleştirmek için uzayda uzun süreli çalışma yapmak durumunda kalacaklar.

:: Uzay çalışmalarını takip ediyor musunuz?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “Astronotların imdadına Japonlar yetişti”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye yol yapıyor. Uzaya çıkıp ne yapacaksınız gelin burda yol var ona çıkın.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Kuzey Pasifik’teki Tanegaşima Uzay Merkezi’nden fırlatılan hurda toplayıcının, Dünya yörüngesinde bulunan büyük metal atıklarının faaliyet alanını değiştirmesi, atıkları atmosfere doğru iterek yanmalarını sağlaması bekleniyor. Dünya yörüngesinde, eski uydular ve fırlatılan roketler dahil olmak üzere milyonlarca metal parçasının bulunduğu tahmin ediliyor. Hızı saatte 28 bin kilometreye kadar çıkan bu metal parçacıklarının kazalara neden olabileceği ve telekomünikasyona zarar verebileceği belirtiliyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Batı bizi ksıkanıyo diyip dalga geçen ş***** konumuna ve almanyanın bu havaalanından neler kaybedeceğine bi baksın sonra şebeklik yapsın

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Ne işleri var uzayda gelsinler dünyada yaşasınlar. Hem yemekte var. Bu uzay işleri çok saçma uydular uzayı kirletiyor. Aya veya marsa gitmek çok gereksiz. Hem isterlerse google earth dan bakabilirler boşuna uydu göndermişler marsa.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Türkiye her yıl iki adım geri giderken..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  bizimde köprülerimiz otoyollarımız barajlarımız var ve batı bizi kıskanıyor.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Uzaya fırlatılan herşeyin yörüngede kirliliğe sebep olacağını düşünüyorum. İleride dünya etrafında artık ürünler dönerken çarpışma tehlikesi yüzünden atmosferden çıkış yapamayacağız.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ecnebinin derdine bak bide bizim derde bak…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  calisan okuyan arastiran adam heryerde cenneti yasar yobaz pisliklerde birbirini vursun

" Astronotların imdadına Japonlar yetişti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronotların imdadına Japonlar yetişti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronotların imdadına Japonlar yetişti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "