Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama


20 Kasım 2019 Çarşamba 18:05
Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama

NASA, astronotların sağlık sorunları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada yer çekimsiz ortamın insan sağlığına etkileri ve astronotların karşılaştığı sorunlar hakkında bilgiler verildi.

Astronotların sağlık sorunları neler?

NASA en son yaptığı araştırmanın sonucunda, astronotların uzay ortamında yaşadığı sorunlar hakkında bilgileri paylaştı. Yapılan duyuruda düşük yer çekimi kuvvetinin kan dolaşımını etkilediği ve kan akışını tersine çevirdiği belirtildi. Ayrıca uzay yürüyüşü yapan astronotların damarlarında kan pıhtılaşması yaşandığı ortaya çıktı. Araştırmalar Uluslararası Uzay İstasyonu‘nda 6 aydan fazla çalışma yapan 9 erkek ve 2 kadın astronot üzerinde yapıldı. İnsan vücudunun yer çekimsiz ortamda uzun süre bulunmasıyla zarar gördüğünü keşfedildi.

NASA, ultrason kullanarak astronotların Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 50. gününde, kapsüllerde yer değişim anlarını inceledi. 11 astronotun 7’sinin şah damarındaki kan akışında eksiklik saptandı. Ayrıca sonuçlar kan akışının tersine olduğunu da ortaya çıkıtı. İnsan sırtında bulunan hayati bir damarın bedenin üst kısmına kan pompalama işlemi yapamamasından dolayı bu durumun yaşandığı düşünülüyor. Ayrıca Dünya’ya dönüş yolunda olan astronotların da hayati damarlarında pıhtılaşma yaşadığı elde edilen bilgiler arasında.

astronotların karşılaştığı sorunlar

Elde edilen bu verilerle astronotların uzay ortamında yaşadığı sorunlar gün yüzüne çıkarıldı. Çünkü yer çekimsiz ortamın insan sağlığına etkileri bilim dünyasının üzerinde durduğu konular arasında yer alıyor.

Araştırmanın başında bulunan isim, Michael Stenger astronotların karşılaştığı sorunlar hakkında yaptığı açıklamada “Bu sonucu ve tersine kan akışını görmeyi beklemiyorduk. Bu normal bir şey değil. Dünya’da böyle bir şey olsa büyük bir damar tıkanıklığı ya da tümor olduğunu düşünebilirsiniz. Bu nedenle bazı astronotların yüzünde tuhaflıklar görüyorsunuz. Çünkü yer çekimi bulunmayan bir ortamdalar ve bedenlerin üst kısmına sıvı akışı bulunmuyor. Bu durumu kel olan astronotların sırtında ve başında etkili şekilde görüyoruz” dedi.
yazarHasan Burus

Teknolojiyi ve oyunları seven Hasan, İstanbul Aydın Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği okuyor. 2016'dan beri teknoloji haberleri yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  NASA yani??? DÜNYA atmosferi son sinirimiz mi oldu? Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak ‘üstün bir güç (sultan)’ olmaksızın aşamazsınız. Rahman 33

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Noldu şimdi mars yolculuğu yalan mı oldu, yapay yerçekimi üretmeyi başarmadan uzun süreli yerçekimsiz ortamda yolculuğun imkansız olduğunu gösteriyor bu açıklama.

" Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Astronotların sağlık sorunları ile ilgili NASA’dan açıklama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 2. 2 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 3. 3 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 4. 4 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 5. 5 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 6. 6 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 7. 7 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 8. 8 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 10. 10 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?