Okunma

ASUS Ekran Kartı Teknolojileri


10 Şubat 2011 Perşembe 14:30
ASUS Ekran Kartı Teknolojileri

Bir ekran kartı almayı düşünüyorsanız, aklınıza takılan ilk şey NVIDIA ve AMD modelleri arasından hangisini tercih edeceğinizdir.

Yaptığımız detaylı ekran kartı testleriyle sizlere bu konuda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Testlere göz gezdirip, bütçenizi de ayarladıktan sonra hangi modeli tercih edeceğinizi belirlediniz, peki her şey burada bitti mi? Elbette hayır.

Fark edeceğiniz üzere, piyasada satılan ekran kartlarının hiçbiri sadece NVIDIA ya da AMD markasıyla satılmıyor. Referans tasarımı buralardan alan üretici firmalar daha sonra kendi ekran kartı teknolojilerini de buna ekleyerek kendi özel tasarım kartlarını oluşturuyor. (ASUS GTX580 Test)

Özel tasarım ekran kartları referans modellerden çok daha fazlasını sunuyor

Özel Tasarım Ekran Kartları

Referans tasarım kartlar birbirinin aynısı olduğu için, markalar arasındaki asıl fark kendi geliştirdikleri teknolojiler ile ortaya çıkıyor. Bu alanda önde gelen markalar arasında gelen ASUS, piyasaya sürdüğü ekran kartı modellerinde birçok farklı teknolojiye yer veriyor.

Daha iyi overclock yapılmaya olanak tanıyan, performansı artıran, kartın daha soğuk çalışmasını sağlayan bu teknolojilere bir göz atmaya ne dersiniz?

DirectCU II

Yüksek performanslı ekran kartlarında karşılaşabileceğiniz en önemli sorunlardan biri ısınmadır. Isınmanın asıl kaynağı grafik işlemcinin kendisidir. Her ekran kartında bu ısıyı uzaklaştırmak için bir soğutma sistemi kullanılır. (ASUS ENGTX460 TOP Test)

DirectCU sisteminde bakır borular GPU’ya doğrudan temas ediyorlar

ASUS’un geliştirdiği DirectCU II adlı özel soğutma sisteminde iki ana özellik bulunuyor. Bunların ilki grafik işlemcinin üzerine yerleştirilen düzleştirilmiş bakır ısı boruları. Bu bakır borular grafik işlemciye doğrudan temas ederek, oluşan ısıyı soğutucu bloğuna taşıyor.

Çift Fan

Bu aşamadan sonra DirectCU II‘nin ikinci ana özelliği devreye giriyor. DirectCU II soğutma sistemine sahip ekran kartlarında çift fan bulunuyor. Soğutma bloğuna gelen ısı bu fanlar sayesinde etkili bir şekilde kartın dışına atılıyor.

DirectCU II sistemlerinde çift fan bulunuyor

ASUS’un iddiasına göre bu sistemi kullanan ekran kartları referans tasarım modellere göre %20 daha soğuk çalışıyorlar. Bu da kartın ömrünü uzatıp, daha fazla overclock yapılmasına olanak tanıyor.

Özel tasarım fanlar sayesinde toz birikmiyor

Ayrıca bu kartlar referans tasarımlara göre %600 fazla hava akımı sağlıyor. İki adet fana rağmen kartların epey sessiz olması da önemli bir özellik olarak göze çarpıyor. Fanların özel tasarımı ile de bileşenlerin en büyük düşmanlarından biri olan tozun birikmesi de önleniyor.

Super Alloy Power

Bilgisayar bileşenlerinin uzun ömürlü ve dayanıklı olması için o bileşenlerde kullanılan malzeme de büyük önem taşıyor.

Özel alaşım sayesinde bileşenler daha dayanıklı hale getirilmiş

ASUS, piyasaya sürdüğü en son modellerinde Super Alloy Power adını verdiği bir teknoloji kullanıyor. Ekran kartı üzerindeki, kapasitör, boğum (choke) ve MOSFET gibi güç bileşenlerinin üretiminde özel bir alaşım kullanılmış.

Super Alloy Power sayesinde 35 derece daha düşük sıcaklıklar görülebiliyor

Performans ve Ömür

Kullanılan özel alaşım, yüksek seviyede manyetik, ısıya ve aşınmaya dayanıklı bir formüle sahip. Bu özel alaşım sayesinde referans tasarımlara göre %15 daha fazla performans, 2,5 kat daha uzun ömür sağlandığı belirtiliyor.

Voltage Tweak

Ekran kartınıza overclock yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan iki şey var: Dayanıklı bir ekran kartı ve verimli çalışan bir overclock sistemi.

DirectCU II ve Super Alloy Power gibi teknolojilerle kartı sağlama alan ASUS, Voltage Tweak adını verdiği teknoloji ile verimli ve güvenli bir overclock imkanı sunuyor.

ASUS’un birçok modelinde Voltage Tweak özelliği bulunuyor

Voltaj Ayarı

Özel bir arayüze sahip olan Voltage Tweak ile ekran kartınızın grafik işlemcisinin ve belleklerinin voltajını ayarlayabiliyorsunuz.

ASUS, Voltage Tweak teknolojisi ile yaptığınız değişiklikler sayesinde ekran kartınızın performansını güvenli bir şekilde %50 seviyesinde artırabileceğinizi belirtiyor.

Voltaj atlamaları ASUS ekran kartlarını çok etkilemiyor

ASUS’un yeni modellerinde ayrıca ani akım atlamalarına karşı özel bir koruma da yer alıyor.

Super Hybrid Engine

Bileşenler ne kadar dayanıklı olursa olsun overclock işlemi her zaman riskli bir işlemdir. Yaşanabilecek ufak bir terslik kartınızın çalışmamasına neden olabilir.

Bunun için, overclock esnasında düşük ve yüksek güç profilleri arasında geçiş yaparken dengeyi sağlayacak bir kontrolcüye ihtiyaç var.

Super Hybrid Engine ile güç profilleri arasında güvenli geçiş sağlanıyor

Güç Profilleri

ASUS’un ekran kartlarında yer verdiği Super Hybrid Engine adlı teknoloji bu kontrolü sağlıyor. Bu teknoloji sayesinde kullanıcının isteklerine bağlı olarak belirlenen güç profilleri arasında güvenli geçiş sağlanabiliyor.

:: Ekran kartı satın alırken nelere dikkat ediyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “ASUS Ekran Kartı Teknolojileri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    önemli bişey diil o zman kaldırıyorum

" ASUS Ekran Kartı Teknolojileri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere ASUS Ekran Kartı Teknolojileri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda ASUS Ekran Kartı Teknolojileri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "