Okunma

Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster


06 Kasım 2010 Cumartesi 11:00
Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster

Bilgisayar ve internet dünyası artık herkesin ilgisini çok yakından çekiyor. Herkes bu dünyaya bir şekilde adım atmak için bir yol arıyor. Bunun da en basit yolu bir bilgisayar almaktan geçiyor. (Hangi Dizüstü Bilgisayar Bana Göre?)

Masaüstü bilgisayarlar, bu dünya ile yeni tanışan kişiler için karmaşık ve korkutucu gelebildiğinden, son dönemde çoğu insanın ilk bilgisayarı bir dizüstü model oluyor.

Dizüstü bilgisayarlar hem kullanımı kolay olmaları hem de taşınabilir özellikleri ile kullanıcıların ilk tercihi oldu. Öyle ki, dizüstü bilgisayarların satışları artık masaüstü modelleri geride bıraktı.

 

ASUS, dizüstü modellerinde ses kalitesini artırmak için bir proje geliştirdi

Fark Kapandı

Performans ve görsellik açısından da masaüstü bilgisayarlarla olan farkları giderek kapanan dizüstü bilgisayarların, multimedya konusunda bugüne kadar geride kaldıkları belki de tek nokta ses performansıydı.

Şimdi ise bu durum yavaş yavaş değişmeye başlıyor. Önde gelen dizüstü bilgisayar üreticileri, multimedya uygulamaları için tasarladıkları dizüstü bilgisayar modellerinde özel ses sistemlerine yer vermeye başladılar. (ASUS N53JN Video İnceleme)

Bunların arasından ASUS, Bang & Olufsen ses sistemlerini N ve NX serisi dizüstü bilgisayar modellerine ekleyerek SonicMaster adını verdiği teknolojiyi kullanıcılarına sundu.

Taşınabilir Ses Kalitesi

Dizüstü bilgisayarların insanların ilgisini çekmesinin en önemli sebeplerinden biri taşınabilir olmaları.

Ses sistemlerine bakıldığında, hem büyük hem de çok fazla güç harcamaları bu cihazları dizüstü bilgisayarlardan uzak tutan asıl sebep olarak göze çarpıyor.

 

Dizüstü bilgisayarlara ses sistemi yerleştirmek gerçekten zor

 

Ses Kalitesi Şart

Ancak kullanıcıların dizüstü bilgisayarlarda vakit geçirdikleri uygulamaların büyük bir kısmının ses içeriyor olması da ses kalitesine olan ihtiyacı gün yüzüne çıkarıyor.

Kullanıcıların bu taleplerini göz önüne alan ASUS da hem düşük, hem de yüksek seviyedeki seslerde belli bir kalite standardını yakalamak için SonicMaster projesine girişmiş.

ASUS SonicMaster Nedir?

ASUS SonicMaster temel olarak, farklı kullanım senaryolarına göre farklı ses özelliklerini belirleyen bir standart olarak tanımlanabilir.

 

SonicMaster teknolojisi N ve NX serisinde bulunuyor

Üç Farklı Seviye

SonicMaster standardının üç farklı seviyesi bulunuyor. Bunların en düşük seviyesi kullanıcıların insan seslerini ve konuşmaları doğru ve temiz olarak rahatça duymalarını sağlayacak ayarlara sahip bir standart.

Bu standart özellikle iş yerlerinde VoIP üzerinden iletişim kuranlar için önem kazanıyor.

SonicMaster standartlarının en üst seviyesi ise yüksek ses kalitesi arayan kullanıcılara hitap ediyor. Özellikle, dizüstü bilgisayarlarında müzik dinlemek isteyenler için bu seviye tavsiye ediliyor.

Bang & Olufsen Hoparlörler

ASUS SonicMaster teknolojisi sadece iki adet hoparlörden oluşmuyor. Sistem, güçlü hoparlörler, onlar için tasarlanmış özel codec’ler ve farklı teknolojilerle kullanıcılara bir dizüstünde alınabilecek en yüksek ses kalitesini sunmaya çalışıyor.

SonicMaster’ın temelini 32 mm’lik iki adet 11 Watt’lık Bang & Olufsen hoparlör oluşturuyor. Standart bir dizüstü bilgisayardaki 3 Watt’lık hoparlörlerle kıyasla bunlar çok daha güçlü ses verebiliyor.

 

N ve NX serisinde Bang & Olufsen hoparlörler yer alıyor

 

Hoparlörün Konumu

Hoparlörlerin ayrıca konumları da önem kazanıyor. ASUS, SonicMaster teknolojisini kullanan modellerinde hoparlörleri ekranın tam altına ya da yanlara yerleştirerek, en iyi ses iletimini sağlamaya çalışıyor.

Ayrıca, hoparlörlerin daha yüksek ses verebilmesi için, normal bir dizüstü hoparlöründen beş kat daha geniş hacme sahip rezonans odacığı bulunuyor. SonicMaster hoparlörlerde 108 cc’lik bir hacim bulunuyor.

Hangi Modellerde Var?

ASUS SonicMaster teknolojisi markanın N serisi ve NX serisi dizüstü bilgisayarlarında kullanılıyor.

SonicMaster teknolojisi kullanan ürünler arasında NX90 modelleri en üst seviye modeller olarak dikkat çekiyor.

NX90Jn ve NX90Jq modellerinin tasarımları da SonicMaster için özel olarak hazırlanmış. Bu serideki modellerde hoparlörler ekranın iki yanında yer alıyor. NX serisi SonicMaster teknolojisinin en üst seviyesini kullanıyor.

 

NX serisinin özel bir tasarımı var

 

ASUS N Serisi

ASUS N serisi dizüstü bilgisayarlar ise çok fazla modele sahip. Donanım özellikleri açısından bakıldığında her tür kullanıcıya hitap eden bu seride Bang & Olufsen hoparlörler monitörün hemen altında yer alıyor.

ASUS N ve NX serisi modellerde hoparlörlerin haricinde Bang & Olufsen ICEpower codec’leri kullanılıyor. Böylece her türlü uygulamada yüksek ses kalitesi sağlanılması hedefleniyor.

:: Dizüstü bilgisayarınızın ses kalitesinden memnun musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hocam benim pc Asus n551jw formattan önce çalışıyordu ama formattan sonra çalışmaz oldu. sürücüsünü aradım ama bulamadım nasıl çalıştırabilirim bunu. sağolun.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  uzatma kablosu çok kısa taşırken düştü kırıldı daha 3 gülükken pc. Asus kullanıcı hatası dedi çıktı işin içinde. Güzel ama kullanışsız kablosu daha uzun olabilirdi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Resimler kırılmış

 4. SDN Okuru dedi ki:

  nx90 var bnde hiç bir bilgisayarda böyl ses sistemi yok yaklasık 50 tane laptop değiştirdim ama nx 90 işin sob hali

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bende çok memnunum SonicMaster dan şu an onunla bu yazıyı yazı***** (Bang

" Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dizüstünde Ses Kalitesi: ASUS SonicMaster ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "