Okunma

Asus ve Creative’in Ses Savaşı


27 Mart 2008 Perşembe 22:00
Asus ve Creative’in Ses Savaşı
Creative şüphesiz ki bilgisayarlarda ses dinleyebilmemizi sağlayan en büyük üreticilerden birisi. İlk ses kartı zamanından beri bu teknolojiler üzerine çalışan şirket, Asus’un Xonar ses kartlarıyla ilgili olarak yaptığı zehir zemberek açıklamayla birlikte gündeme geldi. Halbuki biz Creative’i sadece yeni üründen yeni ürüne konuştuğunu biliriz. Peki Creative neden böyle bir açıklama yapma gereği duydu?

Mesele, EAX Meselesi

Ses işlemcilerinin çevresel ses desteğini simgeleyen EAX teknolojisi, Creative tarafından geliştirilip kullanılan ve oyunlardaki sesi daha gerçekçi ve üç boyutlu olarakv ermeye yarayan, donanım destekli yazılımsal bir özellik. Tabii bu özelliği açabilmeniz için EAX destekli bir ses işlemcisine ve bu işlemciyi çalıştırabilecek EAX destekli bir sürücüye ihtiyacınız var. İşin patent veya telif kısmını bir kenara bırakabiliriz, ama orası da önemli bir nokta.


Ne Oldu?

Asus, Xonar ses kartlarında, oyunlarda EAX kipinin açılmasıyla ilgili olarak bir yama yayınlıyor. Tabii ki orijinal EAX yazılım geliştirme kitleri veya Creative’in ürettiği bir ses işlemcisi ortada olmadığı için, Creative, Asus’un bu yamasını "şiddetle kınıyor" ve "EAX desteğine giden köprü burada, başında da ben varım", diyor. Aynı zamanda, elbette bu sadece yazılımsal bir kısayol. Bu şekilde resmî bir EAX desteği mümkün değil.

Olağan şartlar altında, resmi olarak EAX destekli bir ürün sürücüsü yazmak için, Creative‘le anlaşmanız gerekiyor. Zaten Asus’un da yaptığı açıklamada yeni yazılımın yaptığı işi "EAX etkisini farklı şekillerde uyumlu biçimde sunmak" olarak tanımıyor. Bakalım bu ses savaşları nereye kadar gidecek ve sonu ne olacak?

Bilgi için: Asus, Creative
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Asus ve Creative’in Ses Savaşı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    creative her türlü alır…

" Asus ve Creative’in Ses Savaşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus ve Creative’in Ses Savaşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus ve Creative’in Ses Savaşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "