Okunma

Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı


31 Temmuz 2013 Çarşamba 11:00
Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı

Microsoft‘un ARM tabanlı tabletlere yönelik çözümü Windows RT piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana tartışma konusu olmaya devam ediyor. Son haberler Asus firmasının da Win RT işletim sistemli tablet üretimini ciddi ölçüde düşüreceği yönünde.

Bilindiği gibi, Windows 8 arayüzünü temel alan ve klasik Windows masüstü görünümü de içeren RT‘nin en büyük eksiği x86 uygulamaları çalıştıramıyor olması. Bir başka değişle, Windows RT bilinen Windows uygulamalarının hiçbirini desteklemiyor. 

RT‘li tabletlere ilk tepkiler yılın başlarında ortaya çıktı ve giderek yükseldi. Şubat ayında Surface RT iade oranları üst düzeye ulaştığı, Mart ayında ise Samsung‘un bazı Avrupa ülkelerinde RT tabletlerin satışını sonlandırdığı duyuruldu.

Benzer bir kararı yeni açıklayan Asus firması da Windows RT işletim sistemli tabletlere yönelik üretim planlarını Windows 8 tabletler lehine düşüreceğini belirtti. Şirket adına konuşan Jonney Shih satışların umut verici olmadığını söyleyerek, insanların hala masaüstü Windows uygulamalarına ilgi duyduğunu ifade etti. Daha önce de Acer Başkanı Jim Wong Windows RT’nin değeri olmadığını açıklamıştı.

:: Yaşanan gelişmelerden sonra Windows RT’nin uzun ömürlü olacağını düşünüyor musunuz?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  2000 küsür liraya satarsan zaten aradığını bulamazzsın windows RT nin hiç suçu yok…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Exe siz windows olmaz.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Abi Windowsu biz exe ile sevdık exe ile çizgidini devam ettirmesini istiyoruz. Olay buuuuu..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Onlarda bilinen windows uygulamalarının hiçbirini desteklemeyen bir işletim sistemine umut bağlamasalarmış.

 5. marancı dedi ki:

  Adamlar haklı. RT yerine Windows starter benzeri bir sistem yapsalardı hiç olmazsa.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  rt oldugu icin olmasin???

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ne olmasını bekliyorlardı ki javada bile daha çok uygulama varken milet buna 1000-2000 kağıtmı bayaılacaktı

 8. SDN Okuru dedi ki:

  kullanıcılar windows rt nin windows dan farkını tam olarak bilmiyor windows rtden windowsun kullanım genişliğini sunmasını bekliyorlar bu düzeltilmesi gereken ön yardı

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Windows RT’nin tutmayacağını geçen sene ısrarla söylüyordum. Beş para etmez. Win8 pro’yu telefona sığdırsalar bile çok fazla anlamı olmaz. Bu saatten sonra lazım olan kişisel asistandır. Bunu da birkaç yıldan beri söylüyorum. Ayak oyunlarıyla satışa getiriyorlar olayı.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Kim umduğunu buldu ki RT’de?

" Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus Windows RT’de Umduğunu Bulamadı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "