Okunma

Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor


10 Ağustos 2013 Cumartesi 11:30
Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor

ARM tabanlı tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilen Windows RT beklenileni veremiyor. Satış adetlerine bakılırsa masaüstü Windows uygulamalarını çalıştıramayan Windows RT sürümü kullanıcılar tarafından benimsenmedi. Windows RT’li tabletlerin düşük satış rakamları bir süredir üreticilerden tarafından tepkiyle dile getiriliyor.

Önceki aylarda Acer’dan gelen olumsuza açıklamalara geçtiğimiz ay sonunda Asus da katıldı. Windows RT’li tek ürünü VivoTab RT’nin düşük satış performansından şikayetçi olan şirket, tablet üretiminde ağırlıklı olarak Windows 8’e yöneleceğinin sinyallerini verdi.

Bu konudaki gelişmeleri “Asus, Windows RT’den umduğunu bulamadı” başlıklı haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Yeni haberler ise şirketin bu alandaki üretimi tamamen sonlandıracağı yönünde.

   

En önemli neden uyumluluk

Dünyanın önde gelen yayın organlarından The Wall Street Journal’ın son haberine göre Asus, Windows RT ve ARM tabanlı tabletlerden umudu kesti. Bu alandaki üretimini sonlandırma kararı veren şirketin en büyük gerekçesini Windows RT’nin x86 uygulamalarını desteklemiyor olması oluşturuyor. Buna bağlı ortaya çıkan düşük satış rakamları da böyle bir üretimi karsız hale getiriyor.

Tüm endüstri Windows RT’yi başarısız buluyor

Asus CEO’su Jerry Shen, Windows RT’yi başarısız bulduğunu açıklarken bunun sadece kendi kişisel görüşü olmadığını, endüstrinin genel olarak böyle düşündüğünü belirtiyor. Sektörün önde gelen isimlerinin önceki açıklamaları da Shen’i doğrulayacak yönde.

Microsoft’un RT ısrarı

Tüm bu gelişmelere karşı Microsoft, ARM tabanlı tablet pazarı için Windows RT’yi desteklemeyi sürdürüyor. Şirket bu konuda geri adım atmak bir yana kendi Windows RT’li tableti Surface RT’nin ikinci nesli üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Dell ve Nokia gibi şirketlerin Windows RT platformuna yeni ürünler vereceği ve toparlanma sağlamaya çalışacağı da iddialar arasında. 

:: Windows RT tabletlerin Windows uygulamalarını çalıştırmaması sizce önemli bir eksik mi?

 
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 yorum - “Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Microsoft her zaman ki gibi kendi ile girdiği yarışı yine kaybetti. Apple dan biraz feyiz alarak, kendisi ile değil (bkz: win8, win7 den daha iyi) Linux ve Os x ile yarışmaya başlasa bi başarı yakalayabilir 😛

  2. SDN Okuru dedi ki:

    yapma be asus!!

  3. SDN Okuru dedi ki:

    güncelleme ile bu halledilemez mi

  4. SDN Okuru dedi ki:

    ARM Tabanlı tablet üretmeyecek değil ARM Tabanlı Windows Tablet üreticek denmesi daha doğru olurdu.

  5. SDN Okuru dedi ki:

    Microsoft düşüşe geçti

  6. SDN Okuru dedi ki:

    Şu Windows RT’yi yaparken neyi düşünmüşler acaba? 10 yaşındaki bir çocuğa bile sorsan bu saçma işletim sisteminin satmayacağını bilir. Kendilerini dışarıya çok kapatmışlar anlaşılan.

  7. SDN Okuru dedi ki:

    bizde asusa veda ediyoruz 😀

  8. SDN Okuru dedi ki:

    Bence tablet üreticileri android işletim sistemini kullanmalı…

  9. SDN Okuru dedi ki:

    Bence androide gecmeliler artik vivopadler cok hos windows tabletler icin eksik kaliyor

" Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Asus, Windows RT’ye Veda Ediyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "