Okunma

Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı?


03 Aralık 2011 Cumartesi 20:44
Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı?

İnternet içeriğinin hukuksal zemine oturtulmasını sağlayan 5651 sayılı yasanın, değişen şartlara ve gelişen teknolojiye uygun hale getirilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Yasanın şu anki hali ile yürütmeye yardımcı olmadığını düşünenler arasında sadece sivil toplum örgütleri ve gazeteciler bulunmuyor. Yasal kurumlar da bu durumdan şikâyetçiler.

Geçtiğimiz günlerde, yurt dışında özel bir toplantıda kendisine danıştığım İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren‘den çok ilginç yanıtlar aldım.

Daha etkin olmak için sayısı azalıyor

Şu anda 37 kişinin içinde bulunduğu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren İnternet Kurulu, yapılacak olan değişiklikle beraber 7 kişi tarafından idare edilecek.

Kalabalık sayısına rağmen, kurulduğu günden bu yana faal olamayan ve kendisinden beklenen adımları atamayan kurulun, daha az sayıda üyeyle daha aktif ve esnek hareket etmesi bekleniyor.

Katalog suçlarda değişikliğe gidiliyor

Değişen tek şey, sadece kuruldaki üyelerin sayısı olmayacak.

Daha özgür bir internet platformu sunmak, yargının işini kolaylaştırmak, site sahiplerini mağdur etmemek adına düzenlemelerde de değişiklik olacağını belirten Özeren, sitelerin erişime engellenmesine neden olan katalog suçlarda değişikliğe gidileceğini bildirdi.

Katalog suçlar arasında şunlar yer alıyor;

 • İntihara yönlendirme
 • Çocukların cinsel istismarı
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma
 • Sağlık için tehlikeli madde temini
 • Müstehcenlik
 • Fuhuş
 • Kumar oynanması için yer ve imkân sağlama
 • Atatürk’e hakaret
 • Bahis oyunları

Katalog suçların yeniden düzenlenmesinde evrensel kuralların baz alınması gerektiğini söyleyen Serhat Özeren‘e, bu maddelerde nasıl bir tasarruf uygulanacağını sorduğumda;

Atatürk’e hakaret de dahil tüm maddeler, evrensel suç olarak kabul ediliyor mu, edilmiyor mu araştırmak gerekir

yanıtını aldım.

Yasayla ilgili şu ana kadar kurumlardan ve sivil toplum örgütlerinden gelen önerilerin yayınlandığı sayfaya, buradan ulaşabilirsiniz.

Gelişmeleri, kurul tarafından yakında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘na sunulacak olan taslakta göreceğiz.

:: Katalog suçlar için sizin görüşleriniz neler?
Tıklayın, SDN Forum’da tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

207 yorum - “Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  atatürkü eleştirmek suç olmayacakmı deseniz daha mantıklı olurdu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ALLAHA c.c peygamber efendimizz (s.a.v) küfür edene bişey yok atatürke saydırana hapismi var bu a.q memleketinde

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes kafasında yok padişah böyle yok m.kemal şöyle diye niyeyse çok rahat konuşuyor. Rahatlıktan kastım serbestlik değil, rahatlıktan kastım bir araştırma okuma dinleme izleme zahmetine girmeden belgesiz kitapsız şekilde dili var diye konuşma rahatlığı. Tarih konuşanın çok serbest bir şekilde konuşması gerekir ama belgelerle kitaplarla imzalarla olaylarla. Yoksa şurada yalan yanlış bir şey yazsam buna da buradaki 20 kişiden 5’i atlasa bu yalan 1 yıl içinde tüm ülkeyi sarar çok rahat bir şekilde bu kafayla. Biz belli şeyleri araştıramayabiliriz, normaldir ama araştırmış olanlar var, onlardan öğrenebiliriz. Tabi onlara da kanıt getirebildikleri takdirde inanabiliriz. Olabilir ki sahte belge de gösterilebilir. O zman seçeceğimiz insanların geçmişine, gidişatına bakarak dürüstlüğüne bakıp o şekilde sahtekar olup olmadığını anlayabiliriz. Sizlere bu konuda Kadir Mısıroğlu’nu tavsiye ediyorum. İlk başta çok soğuk davrandığım biri olsa da daha sonraki evrelerde gösterdiği belgeler ve dayandırdığı kanıtlarla doğrunun peşinde olduğunu gösteriyor. kadirmisiroglu(nokta)com sitesinden 5-10 dk dinlemeniz sizlere ne demek istediğimi anlatacaktır.

 4. Al Arabi dedi ki:
  Alıntı neguvon Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  hüseyin bey son yorumun ile tüm yorumların içine ettiniz ya kaç gündür biz ne anlatıyoruz siz ne diyorsunuz.

  hüseyin123 sistemi ve zihniyeti kinayeli bir şekilde eleştirmiş. Yerinde ve haklı bir tespit. Yanlış anlam olmuş sanırım değerli kardeşim.

 5. neguvon dedi ki:

  hüseyin bey son yorumun ile tüm yorumların içine ettiniz ya kaç gündür biz ne anlatıyoruz siz ne diyorsunuz.

 6. hüseyin123 dedi ki:

  bu devletin sınırları içinde yaşıyorsan tek din! tek dil! tek ırk! tek giyim! tek tip! OLMAK ZORUNDASINBuda bir zihniyettir bunada saygı duyalım

 7. xxalfaxx dedi ki:

  Bana bir kişi gösterin,
  Bu tarz bir tartışma ile fikrini değiştirmiş.
  Sadece zaman kaybı.

" Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Atatürk’e Hakaret, Suç Olmayacak mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "