Atom Bombası Nasıl İmha Edilir?


19 Ekim 2009 Pazartesi 10:30
Atom Bombası Nasıl İmha Edilir?

1945 yılında ilk denemeden sonra atom bombaları, bilim ile yıkımın kesiştiği tek nokta oldu. Bu bombaların geliştirilmesinde başrol oynayan isimlerden biri de Albert Einstein‘dı, fakat bunu istemeden yaptı. Tamamen bilimsel bir çalışma olarak katıldığı proje sonuçlandığında, silah olarak da kullanılması için prosedürleri hazırlayan Amerika Hükümeti‘ne tepki gösteren Einstein, tüm çabalarına rağmen projenin savaşlarda kullanılmasına engel olamadı.


Bir atom bombasının dışarıdan görünümü.

Bu yazıda da, bir atom bombasını nasıl etkisiz hale getireceğinizi anlatıyoruz. Oldukça karmaşık bir yapıya sahip olan atom bombası, bir atomun parçalanmasıyla birlikte ortaya çıkan enerjiden yararlanılarak elde ediliyor. Yıkım etkisi ise oldukça büyük. Tabii ki gündelik hayatta karşınıza çıkacak cinsten bir sorun değil, fakat popüler bilimin bu ilgi çekici konusu, eminiz sizin de ilginizi çekecektir.

Adım 1 

Atom bombasını etkisiz hale getirmekle, binlerce insanın hayatı kurtarılabilir. En azından böyle bir bilgiye sahip olmak bile, başlı başına konunun ne kadar ilgi çekici olduğunu gösteriyor. Umuyoruz bu bilimsel ve gerçek bilgilerle donatılmış makaleyi okurken, keyifli vakit geçirirsiniz. Makale her ne kadar ciddi bir içeriğe sahip olsa da, gerçekleşme olasılığı çok düşük olduğu için, size bir şeyler öğretirken, keyifli vakit geçirme amacı taşımaktadır.


Atom bombaları patladıklarında göğü büyük bir bulut kaplar.
Bu buluta mantar bulutu da denir.

İmha etme işlemine, öncelikle patlatıcı ile batarya arasındaki bağlantıları sonlandırmakla başlayın. Geri sayım aleti bombanın üzerlerinde bir yerlerde olmalı. Batarya da tipik bir bataryadan farklı olmaz. Dolayısıyla bombanın bu ekipmanlarını hemen fark edeceksinizdir. Bu adımda dikkatli olmanızda fayda var. Unutmayın, binlerce hayat sizin elinizde. Zira patlatıcının olduğu bölüm, bubi tuzağı şeklinde olabilir. Bu adımı zarar görmeden geçmek için, tüm dikkatinizle, batarya ile patlatıcı arasındaki bağlantıyı etkisiz hale getirmeye çalışın. Kabloları elle koparmak, iyi bir çözüm değil.

Adım 2

Nötron hareketlendiricisini bombadan ayırın. Bu yapı, tetiğe benzer bir yapıdır. Nötron hareketlendiricisi, küçük bir küre şeklinde olabildiği gibi, yüksek radyoaktivite içeren bir disk şeklinde de olabilir. Disk, radyoaktif açıdan yüksek derecede tehlikeli olduğundan, genelde küçük bir kürenin içerisine entegre ediliyor. Bu kısım, patlamayı gerçekleştiren kısım. Dolayısıyla, hareketlendiriciyi, bombadan ayırırsanız patlama tehlikesini ortadan kaldırmış olacaksınız. Bu adımı gerçekleştirmeden önce radyasyon geçirmeyen bir elbise, başlık ve eldiven giymeniz sizin yararınıza olacaktır.


1945 yılında Nagasaki’ye atılan atom bombası.

Nötron hareketlendiricisini bombadan ayırdıktan sonra bir kenara koyun. Unutmayın ki, bomba hala önünüzde, ve diğer yollarla patlamaya uygun. Sadece ön görülen mekanizmayı etkisiz hale getirdiniz şimdilik. Dolayısıyla bu vakitten sonra gerçekleşen bir patlama, bir şehri ortadan kaldıracak kadar yıkıcı olmayacaktır.

Adım 3

Konvansiyonel patlayıcıyı da bombadan ayırın. Bu patlayıcı, bombanın patlaması halinde, patlayacak ilk kısımdır. Eğer konvansiyonel patlayıcı, bir hükümet tarafından imal edildiyse, muhtemelen güvenli bir şekilde çıkarılabilir olacaktır. Fakat teröristler tarafından imal edilen bir atom bombası, malzemeden tasarruf etmek amacıyla, o kadar da güvenli olmayabilir. Dolayısıyla bu adımı oldukça yavaş ve dikkatli bir şekilde gerçekleştirmenizde fayda var.


Bir atom bombasının iç yapısı.

Adım 4

Atom bombasından geriye sadece belli başlı parçalar kaldı. Önemli patlayıcıların hepsi artık mekanizmanın dışında durduğundan, ana bombadan geriye sadece metal parçaları ve parçalanmak üzere bekleyen atom kaldı. İki küçük metal parçası, geriye kalan bombanın ortasında duruyor olmalı. Bu ikisini birbirinden ayırmalısınız. Fakat bu iki metal parçasının, boyutlarına oranla bir hayli ağır olduklarını söylememiz gerekir. Dikkatli olmakta fayda var.


Japonya’yı vuran atom bombaları, Enola Gay adlı bu uçaktan bırakılmıştı.

Bu metal parçalarının içinde U-235 yığınları bulunuyor. Diğer bir adıyla, Uranyum izotopları. Aynı zamanda bir atom bombasının en pahalı parçalarıdır bunlar. Piyasada iyi para ederler. Fakat unutmayın ki, yine sadece atom bombası yapımında kullanılırlar. O yüzden bombadan ayırdıktan sonra, U-235’lere karışmamakta fayda var. Ayrıca bu iki metal yığınını birbirlerinden uzakta tutmalısınız. Sahip oldukları radyasyon, yanyana geldiklerinde harekete geçerek, sızıntı oluşmasını sağlayabilirler. Sadece siz değil, civardaki birçok kişi bu sızıntıdan etkilenir.

U-235’leri birbirlerine yaklaştırmadığınız takdirde, eldivensiz de tutabilirsiniz. Fakat eldivenle taşımak daha kolay.

Adım 5

Metal yığınlarını (Unutmayın, içlerinde U-235 izotopları bulunuyor) birbirlerinden ayrı metal kutulara koymalısınız. Eğer elinizde metal kutu yoksa, bulunduğunuz yerin en uzak iki noktasına ayrı ayrı koyun. Evet, artık işlem tamam. Milyon dolarlık bombayı etkisiz hale getirdiniz ve binlerce, belki de yüzbinlerce insanı kurtardınız. Bundan sonrasında yetkilileri çağırarak, sosyal sorumluluğunuzu tamamlamış olursunuz. Artık bir kahraman ilan edilebilirsiniz.


Dünya üzerindeki nükleer bomba test bölgeleri.

Bir atom bombasını imha etmek bu kadar kolay. Kolaylığı, stresli bir iş olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Umuyoruz makaleyi okurken, atom bombasını nasıl imha edeceğinizi öğrenmenizin dışında keyifli vakit geçirmişsinizdir.

::  Atom bombalarının savaşlarda kullanılmasına siz de karşı mısınız?

 
yazarAkhun Aktosun

"İstikbal Göklerdedir" sözünü benimseyen Akhun, bir yandan astronomi okuyup, bir yandan da bilişim dünyasında kendine sağlam bir kariyer yapmaya çalışıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
22 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

sdn okurlarının hayat boyu atombombasıyla karşılaşma ihtimali nedir

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

tavan arasını karıştırmanın vakti geldi

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Çokça lazımdı öğrenmiş olduk! Sağolun varolun :)))

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

hımm çok yararlı bir şey. her gün 10 laca bomba çıkıyor karşımıza öğrendik nasıl imha edeceğimizi…

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

GÃœZEL BİR ANLATIM AMA DETAYLI DEĞİL MALESEF

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

deüişik bi konu olmuş. keyifle okudum

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

Anlattığınız biraz eski model (20-30 yıl kadar) bombalar için geçerli değil mi.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

hemen birkaçtane atom bombası alıp deyiycem. bakalım dediklerinizi uygulayınca noluyo 🙂 yalnız bızım buralarda yok tahtakalede varmış. birkaç tane alıncada indirim yapıyolarmış.

SDN Okuru
SDN Okuru
11 yıl önce

evet öğrendim
çok zevkli bunu denemek istiyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
10 yıl önce

Denemek isteyenlere bakınca iyiki bombanın etkisiz hale getirilmesini anlatmışsınız. Bide yapımını anlatsaydınız…

SDN Okuru
SDN Okuru
9 yıl önce

sen hele bi getir atom bombasını biz mavi kabloyu keser imha ederiz …. 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

her şey güzelde,bombayı duyunca kaç santim kaçacağız onu belirtmemişsiniz!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
7 yıl önce

burda öğrendiklerimiz iyi oldu teşekürler

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

ya tabi bi gün başımıza atom bombası düşerse bu galeriye bakarak imha ederiz

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

Sanki Biz Devamlı Bombayla Uğraşıyoruz Ve Karşılaşıyoruz Ulen bizim ülkemizde bile yok

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

en iyi imha yöntemi sobaya atmak 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
6 yıl önce

çok bilgilendirici bir yazı olmuş… şu güzelim dünyada bulunan elementleri ne kadarda kötü şeyler için kullanıyorlarımışşşş

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

Aslında arkadaşlar verdiği bilgi faydalı düzeneğin enerğisini kestiğimiz an düzenek devre dışı kalmış oluyo daha farklı şeyleri de açıklamış insan hayatı önemli sonuçta öğrmekten zarar gelmez

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

kardo atomu ımha edemessın çünkü düştüğü gibi patlıyor havada vurulma ıhtımalıde yok çünkü başlıkla ateşlenmıyor(çar bombası 50 megaton) genelde bu tarz bombalar uçaktan bırakılarak yapılıyor tek çare bombayı taşıyan aracı 100 km uzakta düşürmek

SDN Okuru
SDN Okuru
4 yıl önce

Ne guzelde aciklamis o kucuk beyniyle yarm yamalak bilgisini konusturmus Kardes bilmedigin cok onemli bir nokta var bu bomba atilmadan once hangi irtifada patlayacagina gore bir basinc ayari veriliyor. Bomba o irtifada iken infilak ediyor. Ayrica bu bilgiler bu bombanin ilk uretildigi tarihlere tekabul etmektedir. Ve yillar icerisinde ne kadar gelistigini tahmin etmek mumkun degildir. Ayrca abd gibi terorist bir ulkenin elinde dunyayi 3 defa yok edebilecek duzeyde nükleer santrallerde zenginlestrilmis uranyum u235 ve plutonyum 239pu bulunmaktadr. Ve ilave olarak okuyucularin kafasinda bir bilgi olusmasi acisindan"Bir kilo zengin uranyum nükleer bomba olarak kullanılacak olursa, açığa çıkaracağı ısı enerjisi 16 milyon litre benzinin vereceği ısı enerjisine ***** "Hirosimaya atilan ilk atom bombasi 3 km capli bir atom bombasiydi bu bomba saniyenin onbinde biri gibi kisa bir surede patladi ilk etki gozleri kor eden bir ışık ardindan 300 bin santigrat derecelik bir sicaklik ve saatteki hizi 1800 km olan alev ruzgari ve asil olumcul ve kalici etki ise patlanin birkac dakika sonra bolgeye yagan yagmurdur(radyoaktif serpinti) Bu serpinti bomba yuzunden olen insanlarin kat kat fazlasinin olumune sebep olmustur! Yani anlayacagin o izledigin laz filmlerindeki gibi olmuyor bu işler

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 yıl önce

Şimdiki atom bombalarinin uçakla atılacağını sanmıyorum şu an kiler tahmini atmosferi geçip direk hedefe uzaydan girmiş olacak önce uzay uzaydan hedefe s500 ler uzayda imha eder havada otmosfer altı vurma bir fayda sağlamı derseniz kendi ülkemize atılacak bir atom bombası kendi sınırlarımız dışında hava atışı yapılmalı s400 lerin menzili umarım buna yeter yaradan rabbim herzaman inanın o sizi yalnız birakmaz bir gün yine müslümanlar bu dünyayı yonetecek.

" Atom Bombası Nasıl İmha Edilir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Atom Bombası Nasıl İmha Edilir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Atom Bombası Nasıl İmha Edilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2