Okunma

Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak


04 Ekim 2019 Cuma 21:00
Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak

Büyük otomobil şirketlerinin elektrikli otomobiller için duyurduğu gelişmeler kullanıcılar tarafından merakla takip ediliyor. Elektrikli otomobiller uzun süre gündem konusu olacağa benziyor. VW grup altında bulunan Audi ve Porsche elektrikli otomobiller için ortak alt yapı kullanacağını açıkladı.

Audi ve Porsche ortak alt yapı kullanacak

Premium segment araç üreten iki kardeş şirket 2020 yılında piyasaya sürmeyi planladıkları elektrikli araçlar için ortak bir çalışma başlattı. Porsche kullanıcılar tarafından hem tasarım hem de teknoloji olarak takdir edilen bir şirket. Öte yandan Audi özellikle makam araçları konusunda en çok tercih edilen markalardan biri. Bu iki şirketin güçlerini birleştirme kararı alması Alman rakiplerini daha iyi işler çıkartmaya teşvik edecektir.

Elektrikli araçlar günümüz teknolojileri ile yeterli pil ömrü sağlayamıyor. Bu konuda hem şirketler hem de üniversiteler yeni arayışlar içerisinde. Yakın zamanda duyurulan bir haber ile birlikte Tesla araçların batarya ömrünün 4 kat artacağı açıklanmıştı. Bu sayede 1.5 milyon km boyunca herhangi bir sıkıntı yaşamadan aynı bataryayı kullanabileceksiniz. Tesla hamlelerine karşılık olarak Porsche ve Audi  Premium Platform Electric (PPE) adı altında yeni bir mimari geliştirmeye başladı. İlk PPE tabanlı otomobiller Audi tarafından sır gibi saklanıyor. Prototiplerinin teste tabi tutulduğu biliniyorken tam olarak tasarımları ve teknolojileri konusunda detaylı bilgi vermekten kaçınan yetkililer 2020 yılı itibarı ile yollarda görebileceğimizi belirtti.

Audi ve Porsche PPE adını verdikleri yeni teknoloji ile üretime hazırlanıyor

Tasarım konusunda bazı örnekler yayınlayan şirket yetkilileri tasarımın Audi A7 gibi fastback adı verilen türe benzediğini ve tasarımın bir bölümünün de A5 modelini andırdığını söyledi. Tasarım dilini keskin hatlar ile netleştiren Audi, araçlarında kullandığı altıgen ızgara yerine elektrikli araçlar için tasarladığı yeni panelini kullanma kararı aldı. PPE platformu iki şirketin ortak çalışmaları ile sıfırdan üretilecek. Sadece lüks araçlarda kullanılacak platform bu sayede daha kolay özelleştirilebilecek. Şimdilik tek motor üzerinden kullanıma uygun olan altyapı ileride birden fazla motor ile kullanılabilecek. 800 Volt gerilime sahip lightning-quick charging adı verilen şarj teknolojisinin kullanılacağı araçların pil ömrü konusunda herhangi bir detay verilmedi.

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak”

 1. tnhn789612krt dedi ki:

  firmalardan böyle bir ortaklık gelmesi güzel olmuş

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Pil sorununu çözmeden hepsi birleşse ne yazar

 3. alpertok18 dedi ki:

  ortaya bir dev çıkacak

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten aynı grubun markaları

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bak bu iyi oldu. Eksikliğini çok hissediyordum Türkiye’de

" Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Audi ve Porsche elektrikli otomobilde ortak çalışacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "