Avatar filmi yeniden zirveye yükseldi!


13 Mart 2021 Cumartesi 15:13
ABONE OL
Avatar filmi yeniden zirveye yükseldi!

2009 yılında vizyona giren Avatar filmi çıktığı dönemde epey ilgi görmüştü. Sinemalara 3D teknolojisini ilk kez getiren film, bir yeniliğin öncüsü olmuştu. Disney’in en büyük başarılarından biri olarak görülen film çıktığı dönem yarattığı etkiyle en çok hasılat elde eden filmler arasında birinci sıraya yükseldi.

Disney ailesinin bir diğer stüdyosu olan Marvel Studios, 23 filmlik sinematik evrenine koyacağı son nokta olan Avengers: Endgame filmi ile büyük bir potansiyele sahipti. Avengers: Endgame, beklendiği gibi 2019’da Avatar filmini tahtından ederek en çok hasılat elde eden film oldu. Fakat yaşanan gelişme Marvel’ı biraz üzecek gibi görünüyor.

Avatar filmi tekrardan en çok hasılat elde eden film oldu

Çıkışının ardından 12 yıl geçen filmin Çin’de yeniden vizyona girmesiyle yeniden hasılat elde edilmiş olundu. Zaten Avengers: Endgame ile aralarında pek büyük bir hasılat farkı bulunmuyordu. Toplamda  2.7897 milyar dolar hasılat elde etmiş olan Avatar, 2.7902 milyar dolar hasılat elde eden Avengers: Endgame’e tahtını kaptırmıştı.

Çin’de pandeminin getirdiği sinema yasağının kalkmasının ardından 2009 yılında çıkan Avatar filmi yeniden vizyona girdi. Bunun ardından doğal olarak elde edilen hasılatta yükseliş yaşandı. İlk günden 3.5 milyon dolar daha hasılat elde edilmesiyle Avatar birinciliğe yükseldi.

Film 2009 yılında ilk kez vizyona girdiğinde bile yalnızca Çin’de 206 milyon dolar hasılat sağlamayı başarmıştı.

avatar filmi

Avatar’ın zirveye yükselmesindeki önemli sebeplerden biri 3D teknolojisini kullanan ilk film olmasıydı. O dönemde bu teknolojinin deneyimlenebileceği tek film Avatar’dı. Yine de iki film arasında bir ticaret savaşı yok, çünkü gelirler aynı şirkete gidiyor.

En çok hasılat elde edilen film aslında hangisi?

Filmlerin elde ettiği hasılat listesi çıkış yaptıkları dönemde topladıkları geliri bize gösteriyor. Fakat sürekli değişen enflasyon nedeniyle bu pek mantıklı bir hesap değil. Eğer listenin içine enflasyonu da katıyor olsaydık tüm zamanların en çok hasılat elde eden filmi Gone with the Wind olurdu. Film 1939 yılında vizyona girdi ve toplamda 400 milyon dolar gişe hasılatı elde etti. Bu paranın günümüzdeki karşılığı ise 3.4-3.8 milyar dolar arası.

Günümüze dönecek olursak; sizce hangi film zirveyi daha çok hak ediyor? 2019’da vizyona giren Avengers: Endgame mi, yoksa 2009’da vizyona giren Avatar filmi mi?
yazarEmre Özdoğan

2020 yılının Mart ayında Shiftdelete ekibine dahil olan genç yazar, teknoloji ve oyunlara olan tutkusunu paylaşmak için içerik üretiyor. Aynı zamanda bir web geliştirici olan Emre'nin en sevdiği oyun Half-Life, en sevdiği aktivite ise denemek.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Avengers 5 çıkarsa tekrar zirvede olur

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Matrix 4

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
27 gün önce

Avengers kurgusu olsun senaryosu olsun insana ve insan doğaasına dair herhangi bir fikir sunmuyor. Bununla birlikte senaryoda kopukluk ve sanatsal parçalar eksik. Ve tabi bir filmi film yapan sanatsal kategoriye sokan asıl olay verdiği mesaj ve bu mesajın iletim şekli. Bu mesaj avatar’da çok ince nakış nakış işlenmiş. Avengers da ise basit kompozisyon çalışması gibi direk seyirciye gönderilmek durumunda kalınmış. Avatar sadece teknolojik yeniliğin sunulduğu bir film değil bana göre insanların hayatında bir sorgulama hayata yeni bir bakış getirme gibi toplumsal etkileri de yaratan bir film niteliğinde.

Misafirim Ben
Misafirim Ben
26 gün önce

Avatar, 3D teknolojisini kullanan ilk film değil.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
26 gün önce

Hepsi saçmalık avatar mış bilmem neymiş efendim bu kadarı da fazla bu avaaaaaaaaaaatar saçmalığın teki aveeeeeeeeeeeeeeereeeeeeeengers muhteşem yüzyılın en güzel filmi kıskananlar çatlasın Avengers in karakterleri bikere Güzel diğerlerine benzemiyorlar

" Avatar filmi yeniden zirveye yükseldi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avatar filmi yeniden zirveye yükseldi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avatar filmi yeniden zirveye yükseldi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  2. 2 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor
  3. 3 Anker Nebula deneyim merkezini gezdik Anker Nebula deneyim merkezini gezdik
  4. 4 Asus ROG Phone 5 inceleme Asus ROG Phone 5 inceleme
  5. 5 Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı? Asus ROG Phone 5 vs Black Shark 3: Hangisini almalı?
  6. 6 Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi! Samsung M5 ve M7 Akıllı Monitör incelemesi!
  7. 7 Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme Toplantıların vazgeçilmezi: Poly Studio USB inceleme
  8. 8 Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik! Hepsiburada'dan 1.600.000 TL'lik araba almayı denedik!
  9. 9 Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik! Maskelerden kurt çıkıyor mu? Denedik!
  10. 10 Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme! Ultra güçlü Monster Tulpar T5-V21.5 inceleme!