Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı


06 Kasım 2014 Perşembe 11:35
Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Avea, 2014 yılı 3. çeyrek dönemine ilişkin operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı, bugün düzenlediği etkinlikle basına paylaştı.

Toplam abone tabanında yıllık yüzde 15 büyüme ile 3. çeyrekte 447 bin net müşteri kazanan Avea’nın 2014 yılı ilk dokuz ay net abone kazanımı 1.7 milyona ulaştı.

Böylece bir önceki yılın aynı döneminde 14.1 milyon olan toplam abone sayısı, bu yılın 3. çeyreğinde 16.2 milyona yükseldi.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 6.2 milyon olan faturalı abone sayısını yüzde 22’lik büyüme ile 7.6 milyona çıkaran Avea, böylece faturalı abone oranını 2,5 puan artışla yüzde 47’ye yükseltti; yüzde 10 büyüme kaydeden faturasız abone tabanı ise 2013 3. Çeyrekteki 7.9 milyon seviyesinden 2014 3. çeyrekte 8.7 milyona çıktı.

Erkan Akdemir: Abone tarafında 6 yılın en yüksek artışını kaydettik

Bu yıl toplam abone tabanı büyümesi ile kırdığı rekorlara bir yenisini eklediklerini ve bu alanda 2008’den bu yana ilk dokuz ayda en yüksek büyümeyi gerçekleştirdiklerini belirten Avea CEO’su Erkan Akdemir; “Yılın 3. çeyreğini abone tabanında ilk dokuz ayda 1.7 milyon rekor net büyümeyle kapattık. 2014 3. çeyrekteki 447 bin net abone kazanımıyla geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayında 624 bin olarak kaydettiğimiz abone taban büyümesini, 2014 yılı ilk dokuz ayda 1 milyon 697 bine yükselttik. Böylece ‘son 6 yılın en yüksek artışını’ gerçekleştirdi.” dedi. 

Avea Numara Taşıma liderliğinde 10. çeyreği de devirdi

Avea’nın sunduğu ayrıcalıklarla, ‘Numara Taşıma’ kavramının son 2 yıldır ‘Avea’ ile özdeşleştiğini belirten Erkan Akdemir; “3. çeyrek sonunda, ilk dokuz aydaki net numara taşıma adedini, geçen yıla göre yüzde 113’lük bir artışla 1.3 milyona yükselttik. 2014’ün 3. çeyrek döneminde 224 bin kişi daha, tercihini Avea’nın ayrıcalıklarla dolu dünyasının bir parçası olmaktan yana yaptı. Kuruluşumuzun 10. yılında ‘Numara Taşıma’ alanında kesintisiz sürdürdüğümüz liderliğimizle, 10’uncu çeyreği de devirdik” dedi.

Avea’nın yılın 3. çeyreğinde de çift haneli büyümesine devam ettiğini ifade eden Akdemir, 3. çeyrek itibariyle ulaşılan gelir rakamlarını da şöyle aktardı:

“Gelirimizi geçen yıla göre yüzde 18 artırarak 1 milyar 144 milyon TL’ye ulaştık; EBITDA ise, bir önceki yıla göre yüzde 26’lık güçlü bir büyüme kaydederek 218 milyon TL’ye yükselttik.”

Avea’nın mobil data geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 81 arttı

Erkan Akdemir; Avea’nın büyümesinin lokomotifi olarak nitelendirdikleri mobil data gelirinde de dikkat çekici bir artışa imza attıklarını vurgulayarak; sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mobil data, Avrupa’da ve tüm dünyada olduğu gibi operatörlerin hızla büyüyen gelir payı oldu. Biz de yeni nesil teknoloji yatırımlarına odaklanan büyüme stratejimizin bir parçası olarak bu alanda yaptığımız çalışmaların meyvelerini toplamaya devam ediyoruz. Başta Woops ve Prime’ın müşterilerine özel olarak tasarlanan ayrıcalıklı tarifelerin de gücüyle, data servis gelirlerimizi önemli ölçüde arttırmayı bu çeyrekte de sürdürdük. Bu alanda hem kullanıcı sayısı hem de kullanımdaki artışla birlikte mobil datada yıllık yüzde 81’lik bir büyüme kaydederek, 218 milyon TL’ye yükselttik. Mobil datanın servis gelirimiz içindeki payı da 3. çeyrek itibariyle geçen yılın aynı dönemine göre 9 puan artışla yüzde 25’e ulaştı. Yani bu sonuçlara baktığımızda özetle, gelirimizin yaklaşık dörtte birini mobil data gelirleri oluşturuyor diyebiliriz.” dedi.

Akıllı telefon sahiplik oranında liderlik koltuğu tam 12 çeyrektir Avea’nın 

Bir önceki çeyrekte rakiplerinin 11-12 puan önünde tamamladıkları akıllı telefon penetrasyon oranını daha yukarı bir seviyeye taşımış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Erkan Akdemir, “Akıllı telefon penetrasyon oranındaki liderliğimizi tam 12 çeyrektir koruyoruz. Bu oranı yılın üçüncü çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre tam 13 puan artışla yüzde 48’e yükselttik. Akıllı telefon sahiplik oranındaki liderliğimizde cazip fırsatlarla sunduğumuz cihazlarımızın payı yadsınamaz. Operatör markalı Avea inTouch serisi cihazlarımızla bu pazarda rekabeti hareketlendirdik ve liderliğimizi perçinledik”  diye açıkladı.

Avealılar özgürce konuşmaya devam etti…

Sektörde, tüm iletişim ihtiyaçlarını bir arada sunan cazip tekliflerle, cep yakan fatura kavramını ortadan kaldırdıklarının altını çizen Erkan Akdemir; “Müşterilerimiz için açtığımız özgür iletişimin kapılarını açık tutmaya devam ediyoruz. Bu yaklaşımımız, 3. çeyrekte de yüzümüzü güldüren sonuçlar almamızı sağladı. Abone Başına Aylık gelirimiz (ARPU), bir önceki yıla göre yüzde 2 oranında bir artışla 22.9 TL’ye ulaştı. Diğer yandan kişi başı kullanım dakikasında (MOU) ise yıllık bazda yüzde 11 oranında bir büyüme sağlayarak 417 dakikaya ulaştık” dedi.  

Erkan Akdemir: “İstikrarlı büyümemizi sürdürerek rekorlara imza atmaya devam edeceğiz”

Her alanda sergiledikleri proaktif yaklaşımla sektördeki rekabete yön verdiklerini vurgulayan Avea CEO’su Erkan Akdemir 3. çeyrek dönemine ait açıklamalarını şöyle tamamladı:

“Bireysel ve kurumsal müşterilerimize, ayrıcalıklı, cazip teklifler ve kampanyalar sunmaya devam ediyoruz. Diğer yandan, Ar-Ge ekibimizin yoğun çalışmaları sonucunda sunduğumuz ürünlerle ve hizmetlerin yardımıyla kurumsal işbirlikleri ve marka ortaklıkları gerçekleştiriyoruz. İstikrarlı büyümemizi sürdürerek rekorlara imza atma hedefi ile hareket etmeye önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz”

Avea’nın 2014 – 3. Çeyrek Dönemi Rakamları 

 • Toplam gelir 1.144 milyon TL
 • Net abone tabanı büyümesi 447 bin
 • Abone başına konuşma süresi 417 dk
 • Abone başı aylık gelir (ARPU) 22.9 TL
 • Abone sayısı 16.2 milyon
 • Akıllı telefon penetrasyon oranı yüzde 48
 • Numara taşımada net müşteri kazanımı 224 bin

Avea’nın ara vermediği liderlikleri (3 operatörün açıkladığı 2. Çeyrek sonuçlarına göre)

 • Toplam Abone Büyümesi                       12 Çeyrek
 • Faturasız Abone Büyümesi                     14 Çeyrek
 • Faturalı Abone Büyümesi                         3 Çeyrek
 • Faturalı Abone Oranı                             26 Çeyrek
 • Akıllı Cihaz Penetrasyon Oranı                12 Çeyrek
 • Numara Taşıma                                    10 Çeyrek
 • Data Gelir Büyümesi                                3 Çeyrek

:: Avea’nın büyümesinin sebebi sizce ne? Avea kullanıyor ya da Avea’ya geçmeyi düşünüyor musunuz?
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:
 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ucuz olmasından dolayı kullanılıyor, ben öğrenciyim internet dakka en ucuz olan bu, çekim gücü iyi değil

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  İnternet çok yavaş onu halletsinler önce

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  çekmiyor

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  birazda alt yapı yatırımı yapsalar ankara kızılayda 3g çekmiyor… evimin salonunda telefonla konuşamıyorum…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  önce doðru dürüst çeksin

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  milleti soyarak büyüyorlar..
  hala 2 g,deyiz.
  3 g kullanan türkiyede kaç kişi var. hemen hemen hiç yok.
  4 g,ye bunlar asla geç***** kazık millete patlar.
  çünkü hilecilik içlerine işlemiş***** zorla alıyorlar..hile ile..

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Yukarida bu bir reklamdir yazmiyor!

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Avea’dan kurtulduğum için o kadar mutluyum ki. 12 ay o çileye nasıl katlandım bilmiyorum. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Vodafone veya Turkcell’den şaşmayın arkadaşlar. Avea sadece biraz daha ucuz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Sag cebimden aldim sol cebime koydum. Tt den aldim aveaya koydum, aveadan aldim tt ye koydum. Olan bu. internetleri rezalet. Anca baz istasyonunun dibine oturup konustururlar.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Rakamlarla ilüzyon yaratılmaya çalışılmış. Bir işletmede günün sonunda tek bir soru sorulur: Net kar nedir?

  Avea kurulduğundan bu yana zarar eden bir firma ve bu çeyrek sonucunda da görüldüğü gibi kar elde edememişler.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  ne güzel ama birde şu kapsama alanlarınızı geliştirmiş olsanız ne güzel olur, 10 yıl turkcell kullandım ve şimdi 1 ay dır avea dayım

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bana göre avea’nın büyümesinin sebebi uygun fiyatlı olması ve uygun fiyatlı sanal operatörleri(Pttcell, pocell, bimcell) altında barındırmasıdır. Bir de artık çekim gücü problemini aşmış olması. Ben avea kullanıcısıyım. Bugüne kadar çekmediği anlar çok nadir. Turkcell ve Vodafone’da kullandım. Çekim gücü olarak geçtiğim noktalarda aynıydılar. Ama 3 operatörün de Çukurova Üniversitesi Eğitim Bölümünde internet erişimi sıfır. Sanırsın dağbaşı ama bilim yuvası dediğimiz yerde böyle birşey ilginç. Bu durumu her 3 operatördeyken de operatörlere bildirdim ama bilgimiz var, durumu düzelteceğizden öteye gitmedi dedikleri.

" Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avea, Üçüncü Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!