Okunma

Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı


13 Mayıs 2014 Salı 10:45
Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı

2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone büyümesini bu yıl üç kat daha artırmayı başararak 757 bin net abone artışına ulaşan Avea 2007’den bu yana gerçekleştirdiği en yüksek büyümeyi kaydederek 2014’ün ilk çeyreğini rekor büyümeyle kapattı.

Mobil data yükselişte

Avea, numara taşımada son 8 çeyrektir sahip olduğu kesintisiz liderliğini devam ettirirken; yılın ilk çeyreğinde numara taşımayla net 698 bin abone kazandı. Avea, 2013’ün aynı döneminde %14 olarak gerçekleşen mobil datanın servis geliri içindeki payını yıllık 8 puan artışla %22’ye yükseltt. Konuya ilişkin Avea CEO’su Erkan Akdemir‘e görüşlerini sorduk. İşte yanıtlar.

Rakamlarla Avea 2014 ilk çeyreği

2013 yılını 3.838 Milyon TL gelir ve 14,5 milyon aboneyle kapatan Avea; 2014’ün ilk çeyreğinde, toplam abone sayısını geçen yıla oranla %11 artırarak 15,3 milyona yükseltti.

2013’ün aynı döneminde 239 bine varan abone tabanı büyümesini, bu yıl 3 kat artırma başarısı göstererek; ilk çeyreği 757 bin aboneyle kapattı.

Avea, kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışla mobil datada %65’lik bir büyüme yakaladı.

2014 ilk çeyrekte abone sayısı 757 bin arttı, 2007’den bu yana en yüksek büyüme gerçekleşmiş oldu.

Faturalı taban %15, faturasız taban ise %8 büyüdü.

698 bin abone Avea’ya taşındı

2014’ün ilk çeyreğinde EBITDA 109 milyon gelir ise 957 milyon TL olarak gerçekleşti.

Akıllı telefon penetrasyonu 13 puanlık bir artışla %42’ye yükseldi.

ARPU’da gelirler, arabağlantı etkisi hariç, geçen yılın ilk çeyreğine göre %4’lük bir artış gösterdi. Kişibaşı kullanımda (MOU) yıllık bazda %9 oranında büyüme sağlandı.

2013 ilk çeyrekte 343 dakika olan kişibaşı kullanım, 2014 ilk çeyrekte 373 dakikaya ulaştıı.

:: Mobil verinin yükselişi böyle devam ederse evdeki interneti kapatır mıyız?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  avea aşktır

 2. SDN Okuru dedi ki:

  BENDE AVEA KULLANIYORUM BİZİM KÖYDE ÇEKMİYOR AMA ONUN HARİCİNDE ŞEHİR İÇİNDE Bİ SIKINTI YAŞAMADIM AYRICA ANLLATTIĞIN HİKAYE NASIL TUTARSIZSA Bİ YERDE BEN DİYE BASHSEDİYORSUN Bİ YERDE BU ARKADAŞ DİYE AVEANIN ALTYAPISI KÖTÜ OLSA BİMMCELL PTCELL AVEAYI KULLANNMAZDI AYRICA DİĞER OPERATÖRLER AVEA KADAR HESAPLI DEĞİL O KADAR PARAYI VERDİKTEN SONRA Bİ ZAHET ONLARI YAPSINLAR.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben 11 yıldır avea kullanıyorum bunun bir dönemi aria idi istanbulda olurdum çorluda otururdum. Okula trenle giderdim ve avea nın çekmediği çok az kısım olurken diğer hatlar yolculuğun en az 50km sinde çekmezdi istanbulda hiç sorun yaşamadım. Çorluda yine hiç sorun yaşamadım. İş hayatına atıldım çalıştığım fabrikada avea 2kaIk edge çekiyordu 3 yıl bekledim suanda en dip noktada bile 3G full bunca yıldır ucuza çok konuştum bazı kusurlarını görmezden gelmezsem hakkını yemiş olurum avea nın yeri bende bir başka

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Büyümüşsünüz tamam da,bide çekseydi daha iyi olacaktı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  turkcellin pahalılığını ama kaliteliğini bırakıp ucuz ama turkcell kadar kaliteli olmayan avea ya geçdim memnunmuyum memnunum cebimi düşünüyorum ama burdan aveaya bişi sölemek istiyorum Allah rızası için evin her yerinde 2 çizgide olsa çek be kardeşim.

 6. Gopluumit dedi ki:

  Avea iyi büyümüşsün etmişsinde.. Soma maden bölgesindeki müşterilerinize iletişim ihtiyaçları için ücretsiz 100 dakika konuşma yükleseniz daha çok mutlu olurdu insanlar..

 7. Aeolian dedi ki:

  Hazır avea demişken size bir hikaye anlatayım. 6 sene avea hat kullandım hayatımdaki yerini paylaşayım. Eskişehirde okuyan Ankarada yaşayan bir öğrenciydim. Eryamanda evimiz ben bazı haftasonları eve giderdim telefonum çekmediği için buluşmalara gidemediğim kavga etmediğim arkadaşım kalmadı ve sadece avea çekmiyordu evde. Ben Eskişehire geri dönerdim asansörde çekmezdi telefon. Okula giderdim koskoca kaç bin öğrencinin okuduğu okulda allahın cezası telefon çekmezdi hala da çekmiyor. Bilgisayar mühendisliğinde okuyordu bu çocuk. Bölümde telefon çekmiyordu avea seminere geliyordu biryerlerimizle alay ediyorduk. Okulda şenlikler oldu komple avea çöktü hiç bir arama yapamadık. Bunlar çok uzun zaman önce olan şeyler değil. Şenlikler dün başladı mesela. İnternet desen çalıştığı yer görmedim. Şimdi burada gelip yok yatırım yaptık yok o yok bu hikaye anlatmayın. Milleti salak yerine koya koya harbi salak yaptınız.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kampanyaları güzel de biraz da çekim gücü iyi olsa düşünmeden geçerim

" Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avea İlk Çeyrek Rakamlarını Paylaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "