Okunma

Avea, Mobil Dönüşümün Nabzını İPZ’de Tuttu


25 Eylül 2013 Çarşamba 11:17
Avea, Mobil Dönüşümün Nabzını İPZ’de Tuttu

Avea, bu yıl 8.’si düzenlenen İnteraktif Pazarlama Zirvesi’nde “Akıllı Müşteri” ve “Yeni Nesil Operatör İş Alanları” başlıklarıyla iki ayrı oturumda yer alarak; mobil teknolojilerdeki dönüşümü ve bu dönüşümün nedenlerini anlattı.

Ömer Şen: “Mobil internet kullanım hacmi, kullanıcı sayısından daha hızlı artıyor“

“Akıllı Müşteri” başlığındaki sunumunda, geçtiğimiz yıl ülkemizde akıllı cihaz satışının, bir önceki yıla kıyasla yüzde 58 artış gösterdiğinin altını çizen Avea Mobil Uygulamalar ve İçerik Yönetimi Departman Müdürü Ömer Şen, söz konusu artışın sebebinin ise eskiden bir trend olarak görülen mobil hayat kavramının, artık bir yaşam tarzına dönüşmesi olduğunu söyledi.

Dünyada her gün doğan çocuk sayısının 4,5 katı kadar akıllı cihaz kullanılmaya başladığını ifade eden Şen; “Günümüzde mobil internet kullanımı adeta bir yaşam tarzı haline geldi. Cep telefonu kullanıcıları, cep telefonlarıyla artık hayatını kolaylaştıracak her şeyi yapmayı istiyor.

Bunun sonucunda da Türkiye’de 2012 yılında cepten internet kullanıcı sayısı yüzde 109 artarken; bilgisayardan mobil internet kullanıcısı sayısı yüzde 23’lük bir artış yakaladı. Aynı yıl, toplam 15 Milyon DVD kapasitesinde mobil internet kullanıldı. Mobil internet kullanım hacmi, kullanıcı sayısından daha hızlı artıyor.” dedi.

“Avealıların yüzde 47’si haftada en az 6 gün cepten internete giriyor”

Sunumunda Avea’nın akıllı telefon penetrasyon oranındaki liderliğine de değinen Ömer Şen, sözlerine şöyle devam etti: “Avea olarak, yüzde 30 penetrasyon oranımızla akıllı telefon kullanımında sektörün lideriyiz. Birbirinden avantajlı ve çeşitli paketlerle birleştirerek müşterilerimize sunduğumuz akıllı cihaz kampanyalarıyla; akıllı telefon kullanmak “en akıllıca seçim” oldu.

Müşterilerimiz, akıllı cihazlarından hızlı ve kaliteli bağlantının keyfini çıkarırken; sonradan yüksek faturayla karşılaşma korkusu da yaşamıyorlar. Akıllı telefonlarından internet kullanan müşterilerimizin yüzde 47’si haftanın en az altı günü cepten internet kullanıyor.”

“Google mobil aramalarının yüzde 73’ü değer yaratan aksiyonlara dönüşüyor”

Günlük hayatın karmaşası içerisinde her şeye vakit ayırmanın zorluğuna değinen Şen, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Zaman en büyük servet. Müşterilerimiz, mobil dünyanın tüm verimliliğinden yararlanıyor. Mobilleşen hayatlar artık daha pratik.

Örneğin, müşterilerimizin yüzde 82’si mobil interneti araştırma bazlı kullanırken; yüzde 79’u cepten sosyal medyaya bağlanıyor. Yine Nielsen tarafından hazırlanan ”2012 Life 360 Mobile Search Moments Q4” araştırmasına göre, değer yaratan aksiyonların yüzde 63’ü bir saat içerisinde gerçekleşiyor. Öte yandan, mağaza içerisindeyken ulaşan mobil reklamların hatırlanma oranı evdekine kıyasla yüzde 50 daha fazla.”

:: Mobil cihazlardan internete hangi sıklıkla bağlanıyorsunuz?

 
yazarOğuz Birkardeşler

Teknolojiyi yakından takip eden yazar, video oyunlarına büyük ilgi duyar. Oğuz, aynı zaman da sıkı bir futbol tutkunu.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avea, Mobil Dönüşümün Nabzını İPZ’de Tuttu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avea, Mobil Dönüşümün Nabzını İPZ’de Tuttu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avea, Mobil Dönüşümün Nabzını İPZ’de Tuttu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "