Okunma

Avea, NEWCOM Projesi’ne Ev Sahipliği Yaptı


07 Nisan 2014 Pazartesi 13:52
Avea, NEWCOM Projesi’ne Ev Sahipliği Yaptı

Avea Teknoloji Merkezi, geleceğin teknolojilerini tartışıp gözlemlemek amacıyla, Avrupa Komisyonu 7. Çerçeve Programı tarafından finanse edilen NEWCOM (Network of Excellence in Wireless Communications) projesinin Dissemination (Yayılım) etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Geleceğin teknolojilerine öncülük etme ve Türkiye’nin en yenilikçi mobil iletişim şirketi olma hedefiyle hareket eden Avea; düzenlenen bu etkinlik çerçevesinde tüm Avrupa’yla beraber, yakın geleceğin olası gelişmeleri ve teknolojilerine birinci elden tanıklık etmenin yanı sıra bu gelişmelerin kaydedilmesi aşamasında aktif rol alma fırsatı da elde etti.

“İletişim Şebekelerinin Nihai Sınırlarına Erişimi” gibi kablosuz iletişim teknolojilerinin en gelişmiş yönleri üzerine uzun süreli, disiplinler arası bir araştırma yürüten NEWCOM projesi, aralarında Avea’nın da yer aldığı Avrupa telekomünikasyon sektörünün Telefonica, Orange ve Telecom Italia gibi önde gelen operatörleri tarafından proje ortaklığı bazında destekleniyor.

Geleceğin teknolojilerinin geliştirildiği AveaLabs’ten Avrupalı katılımcıları etkileyen ev sahipliği NEWCOM Dissemination etkinliğine İtalya Bologna Üniversitesi’nden Dr. Roberto Verdone ve Dr. Chiara Buratti; Pisa Üniversitesi’nden Dr. Luca Sanguinetti; İspanya UPC’den (Katalonya Politeknik Üniversitesi) Doçent Jordi Perez-Romero ile Fransa Eurocom’dan Dr. Raymond Knopp gibi pek çok akademisyen ve sektör temsilcisi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarını; geleceğin daha yüksek kapasiteli, daha yüksek mobilitiye ve performansa sahip WIMAX sistemleri için yenilikçi çözümler geliştirmeyi hedefleyen “Wimagic” Projesi’nin Koordinatörü ve Supelec Telekomünikasyon Bölüm Başkanı Prof. Hikmet Sarı ile AveaLabs Birim Müdürü Dr. Salih Ergüt yaptı.

Katılımcıların 5G ve LTE gibi birçok yeni teknoloji üzerindeki araştırma çalışmalarını paylaştığı ve 5G’nin nasıl özelliklere sahip olması gerektiği üzerinde durdukları etkinlikte; geleceğin kablosuz internet iletişimi, heterojen ağların yönetim teknikleri, radyo arayüzleri ve akıllı şehirler, ‘Şeylerin İnterneti’ için IP tabanlı kablosuz sensör şebekeler ve ile kablosuz iletişim şebekelerinin bugünü ve yarını ayrıntılarıyla ele alındı. Araştırmalardan özellikle çevreye de duyarlı en az güç kullanımı ile en yüksek veri iletişim hızlarını yakalamaya ilişkin çalışmalar sunuldu.

M2M Mesh Network Testbed’ini sunan Dr. Roberto Verdone, testbedleri tüm dünyadan araştırmacılara açık olarak tasarladıklarını, bu sayede de en etkin protokollerin tasarlanmasını hedeflediklerini belirtti. ‘Şeylerin İnterneti’nden ‘İnsanların İnterneti’ne geçiş olduğuna da dikkat çeken Dr. Verdone, artık sadece tek bir kişinin sensörlerinden alınan verileri değil; insanı kendi çevresiyle ve beraber zaman geçirdiği kişilerle birlikte değerlendiren sistemlerin hayata geçeceğini söyledi.

AveaLabs Birim Müdürü Dr. Salih Ergüt ve Avea yetkilileriyle AveaLabs bünyesinde yer alan Müşteri Deneyim Merkezi ile Test Merkezi’ni de gezen katılımcılara; AveaLabs’te hayata geçirilen projeler, geliştirilen yeni teknolojiler ile katılımcılarda büyük ilgi uyandıran Big A Platfomu konusunda detaylı bilgil verildi.

:: Sizce gelecekte kablosuz teknolojileri neler bekliyor?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avea, NEWCOM Projesi’ne Ev Sahipliği Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avea, NEWCOM Projesi’ne Ev Sahipliği Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avea, NEWCOM Projesi’ne Ev Sahipliği Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "