Okunma

Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk


10 Eylül 2014 Çarşamba 13:33
Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk

Toplumun her kesimine fırsat eşitliği sunma vizyonuyla hayatlara dokunan teknolojik çözüm ve projeler üretmeyi sürdüren Avea, öncü vizyonu ile yönetmekte olduğu alışveriş merkezlerinde tüm ziyaretçilerine rahat ve keyifli bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefleyen ECE Türkiye ile birlikte bugüne dek engellilerin yaşadığı sıkıntıları gidererek sosyal hayata entegrasyonlarını kolaylaştırmak üzere hayata geçirdiği özel projelere bir yenisini daha ekledi. 

Avea Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Balcı, ECETürkiye Genel Müdür Yardımcısı Nuri Şapkacı, Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekreteri Engin Yılmaz ve Boni Kurucu Ortağı Sarper Sılaoğlu’nun katıldığı basın toplantısı ile tanıtılan “Sesli Adımlar” uygulaması, görme engellilere AVM’lerde adım adım bulundukları noktayı (mağaza adı, kat bilgisi gibi) sesli olarak belirterek, yaptığı yönlendirmelerle istedikleri noktaya kolaylıkla ulaşmalarını sağlıyor.

Dünyada bir ilke imza atan uygulamanın, havalimanı, hastane, tatil köyleri ve üniversite gibi alanlarda kullanılması hedefleniyor.

Avea’nın teknolojik altyapısıyla, dünyada kendi alanında ilk defa Türkiye’de gerçekleştirilen ve operatör bağımsız olarak tüm görme engelliler tarafından kullanılabilen “Sesli Adımlar” uygulaması, menzillerindeki akıllı cihazlarla radyo sinyalleri yoluyla konuşan kablosuz cihaz teknolojisi olan iBeacon’ları kullanılarak mobil uygulama üzerinden konum bulma ve mağaza sorgulama imkânı sağlıyor.

Uygulama bu sayede görme engellilerin yardım almaksızın tek başlarına kolayca sosyalleşmelerini mümkün hale getiriyor.   

Avea desteğiyle dünyanın ilk görme engelli dostu Alışveriş Merkezi MetroCity

Engelliler yararına Türkiye’de bir ilki hayata geçirmek üzere el ele veren ECE Türkiye, Boni ve Avea ortaklığıyla geliştirilen “Sesli Adımlar” uygulaması, ilk aşamada ECE Türkiye’nin yönettiği Levent MetroCity Alışveriş Merkezi’nde kullanılmaya başlanacak.

Avea’nın teknolojik desteğiyle kullanıma hazır hale gelen “Sesli Adımlar” uygulaması,  Boni Beacon’larının kurulu olduğu MetroCity AVM’de, bulunulan noktayı belirtme, mekân sorgulama gibi özellikleriyle görme engellilerin alışveriş merkezlerinde daha rahat ve özgür dolaşabilmelerine imkân veriyor.

AVM’lerde görme engellilerin akıllı telefonlarda kullanabildiği ilk konum bildirme uygulaması olma özelliğine sahip uygulama, MetroCity AVM’densonra yine ECE Türkiye’ni nyönettiği diğer AVM’ler olan İstanbul’daki Marmara Park, Maltepe Park, Neomarin ve Beylikdüzü Migros AVM; Eskişehir’de Espark, Ankara’da ANKAmall ve ACity, İzmir’de CarrefourSA Karşıyaka, Antalya’da TerraCity ve Antalya Migros AVM’de de çok yakında kullanılmaya başlanacak.

Engelsiz Erişim Derneği Genel Sekreteri Engin Yılmaz ile yeni uygulama hakkında konuştuk. Bakalım görme engellilerin gözünden uygulama ne kadar başarılı? İyi seyirler.

:: Avea’nın desteklediği yeni uygulamayı nasıl buldunuz? Sizce engellilere yardımcı olabilir mi?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    avea keske uyguladıkları fıyat polıtıkayıda görse cok ıyı ***** yayınlayın)

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Programı denerken internet çalışmış mı acaba..? İki üç aydır Aveanın interneti sürüm sürüm sürünüyor. Mecburen başka operastöre geçtik. Önce oraya bir el atsınlar bence.

  3. SDN Okuru dedi ki:

    güzel bir uygulama

" Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avea’nın Görme Engelliler için Geliştirdiği Uygulamayı Konuştuk ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "