Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji!


25 Eylül 2020 Cuma 10:00
Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji!

İstanbul’da Avrupa ve Asya arasında pratik bir geçiş çözümü olan Avrasya Tüneli için yeni bir teknoloji kuruldu. Türkiye’de ilk kez uygulanan Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi (Pacemaker Lightning), tünel trafiğini büyük ölçüde azaltabilecek.

Avrasya Tüneli için Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi kuruldu

Ülkemizde ilk kez Avrasya Tüneli için uygulaması başlatılan Pacemaker Lightning teknolojisi, sürücülere güvenli ve konforlu bir sürüş imkanı sağlarken, trafik sıkışıklığını da yüzde 90 oranında azaltabiliyor.

avrasya tüneli Hız Düzenleyici Hareketli Aydınlatma Teknolojisi

Tünel yetkililerinin açıklamalarına göre Asya ve Avrupa kıtasını birleştiren ve 100 dakikalık mesafeyi 5 dakikaya indiren projede, LED tüpler vasıtasıyla tavanda senkronize bir şekilde hareket eden aydınlatmalardan oluşuyor ve 70 kilometre hıza göre çalışıyor.

Sistem sayesinde, araçların hızlarının sabitlenmesi sağlanarak trafik akışının rahatlaması, takip mesafelerinin korunarak kaza riskinin düşürülmesi ve ani hız değişimlerinden oluşan egzoz gazlarının azalmasıyla çevreye katkı sağlanması hedefleniyor.

Tünel içindeki ortalama trafik hızlarındaki düşüşün yaşandığı Avrupa-Asya yönünde en derin noktaya 500 metre kala başlayan Pacemaker Lightning teknolojisi, en derin noktadan çıkışta ise 1000 metrede çalışmak üzere toplam 1.5 kilometrelik bir güzergahı kapsıyor.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 yorum - “Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok yanlış düşünceler bunlar. Tünel açılınca köprü trafiğindeki rahatlamayı göz ardı etmemek gerek. Polis daraltması olmasa o trafik tünel içinde olacak. Tabii sol şerit işgalcilerini de unutmamak gerek. 50 ile soldan gidip trafiği tıkayanlar için bu çözüm bence mükemmel. Hem ödenen paraların doğru ve yenilikçi çözümlere dönüşmesi de çok sevindirici.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Tünel ücreti yüzünden geçen varmı ki trafik olsun insanlar merak etsin gelsin baksın bi instastory atsın diye makyaj yapıyorlar hız yapana kes ceza bak bakalım bir daha hız yapıyormu

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkenin geleceğini müteahhitlere teslim etmişler, geçiş garantili yollar, köprüler, havaalanları, hastaneler. Ülkenin 5-10-20-50 yılı satmışsınız. Tüyü bitmemiş yetimin rızkını çalmışsınız, yemişsiniz. Milyonlarca insanın ahı var üstünüzde. Avrasya tüneli falan hikaye, kime ne peşkeş çektiniz onu açılayın. İşçinin maaşından kestiğiniz parayı götürüp yola, betona gömmüşsünüz. Yandaş müteahhitlere teslim edilmiş bir ülkeden ne beklenir ki….

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Fasa fiso, millet onun derdindd değil, ekonomik olarak fiyatı düşünce o zaman trafik sıkışıklığı öyle bir azalır ki

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Trafik sorununu çözmek için tğnel yapıyorsun sonra tünelden dolayı trafik oluyor diye ekstra bir yatırım yapıyorsun. tünelin girişini 3 şeritten bir anda tek şerite daraltacaklarına normal devam ettirseler bir şey olmayacak.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu mu trafik sorununu giderecek ? Giriste 45 dk bekliyoruz, kopru gecisi ile arasinda ne fark kaldi?! Cozumu baglanti yoluna getirsinler boyle bos islerle ugrasilmasin…

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüneldeki trafik sebebi polislerin daralttığı şeritler yüzünden oluyor. Başka açıklaması yok. Tünel içinde trafik ben zaten hiç görmedim.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç gerek yok böyle şeylere, yılbaşında 50 tl yapın geçiş ücretini olsun bitsin. Nasıl olsa geçmesekte alıyorsunuz parasını.

" Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrasya Tüneli’nin trafik sorunu için yeni teknoloji! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)