AB’den sosyal medya devlerine sert uyarı


21 Ocak 2021 Perşembe 10:44
ABONE OL
AB’den sosyal medya devlerine sert uyarı

Son dönemde gündemden düşmeyen teknoloji şirketlerine, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘den uyarı geldi. Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda konuşan Leyen, ABD’li teknoloji şirketleri ve sosyal medya platformlarının keyiflerine göre karar alamayacağını ifade etti.

“İnternet devlerinin eylemlerinin sorumluluklarını üstlenmelerini istiyoruz”

Brüksel‘de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda, Joe Biden‘ın göreve gelişini ve siyasi durumu değerlendiren Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, gelişmeler hakkında konuştu.

Joe Biden‘ın göreve gelmesi ile birlikte en eski ve güvenilir ortağı ile ilişkilerde yeni başlangıca hazır olduğunu belirten Leyen, ortak değerler ve çıkarlara dikkat çekti. Leyen ayrıca, ortak değerler doğrultusunda iş birliğine gidilebileceğini de ifade etti.

AB Komisyonu Başkanı Leyen, koronavirüsle küresel mücadelede ABD ile bir arada hareket etmenin önemine de dikkat çekti.

Ayrıca “Avrupa’nın, 4 uzun yılın ardından Beyaz Saray’da tekrar bir arkadaşı var” diyen Leyen,  Joe Biden’lı ABD yönetiminin Paris İklim Anlaşması‘na yeni katılacak olmasından ötürü memnuniyet duyduğunu ve bunun yenilenen iş birliğinin başlangıç noktası olduğunu ifade etti.

ABD’de yaşanan Beyaz Saray olayları neticesinde sosyal medya ağlarının ABD Başkanı Donal Trump’ın hesaplarını askıya almasına da dikkat çeken Leyen, “İnternet devlerinin eylemlerinin sorumluluklarını üstlenmelerini istiyoruz. Donald Trump’ın hesabının yıkıcı olaylardan 5 dakika sonra askıya alınması önemli bir durumdu. Ancak bu tür bir karar Silikon Vadisi CEO’larının keyfine göre değil, kanun ve kurallara göre alınmalıdır” dedi.

“Dijital alandaki yönetmeliklerde küresel standartları belirlemeyi umuyoruz. İlk adım olarak, ortak bir Teknoloji Konseyi kurulabilir. Birlikte, gizlilik kurallarından kritik dijital altyapının güvenliğine kadar çeşitli başlıklarda dünya çapında geçerli olacak kurallar belirleyebiliriz.” diyen Leyen, Avrupa’nın dijital teknoloji alanında ABD’deki Joe Biden yönetimi ile paylaşacağı tecrübeleri olduğunu aktardı.

Yeni ABD yönetimi hakkında diğer bir yorumda AB Konseyi Başkanı Charles Michel’den geldi. Michel, “AB ve ABD’nin; çok taraflı iş birliği, salgınla mücadele, iklim değişimi, ekonomilerin yeniden inşası, adil ticaret, dijital dönüşüm ve güvenlik gibi öncelikli alanlarda birlikte çalışması gerekiyor.” ifadeleri aktardı.

Michel “Biden’ı Brüksel’de yapılacak olağanüstü AB Konseyi toplantısına katılmak üzere Avrupa’ya davet ediyorum. Bu toplantı, NATO zirvesi ile eş zamanlı biçimde de gerçekleştirilebilir.” dedi
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" AB’den sosyal medya devlerine sert uyarı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AB’den sosyal medya devlerine sert uyarı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AB’den sosyal medya devlerine sert uyarı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme