Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti


13 Nisan 2020 Pazartesi 08:00
Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti

Yerli otomobil üretmek için uzun bir süredir çalışmalarını yürüten Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), bir yandan da tescil başvurularını sürdürüyordu. Bu çalışmaların sonucunda da Avrupa Birliği yerli otomobilin tasarımını tescil etti. TOGG, Asya ve Amerika’daki tescil işlemlerini de bu yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyor.

Avrupa Birliği yerli otomobilin tasarımını tescil etti!

TOGG mühendislerinin ortaya çıkardığı tasarım, birçok kişi tarafından takdir edilmiş ve beğenilmişti. Şimdi de Avrupa Birliği yerli otomobilin tasarımını tescil etti ve bu tasarımın başka firmalar tarafından kopyalanmasının önüne geçildi. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Hakları Ofisi tarafından aracın iç ve dış tasarımı tescillendi.

5 yıl geçerli olacak bu tescilin yanı sıra, TOGG’un önemsediği iki bölgedeki tescil işlemi de 2020 yılı içerisinde tamamlanacak. Asya ve Amerika’da da tasarımın yıl içerisinde tescil edilmesi ön görülüyor.

Tescil edilen bu tasarımın arkasında ise sıkı bir çalışma yatıyor. TOGG tasarım ve mühendis ekiplerinin bu aracı ortaya çıkarmak için 150 bin saat çalıştığı belirtiliyor. Bu süreçte ilk olarak, Türkiye’den ve Dünya’dan 18 tasarım evinin çalışmaları değerlendirmeye alındı.

TOGG tasarım evi, bu çalışmalar arasından belirlenen 3 tasarım eviyle yola devam etmeye karar kıldı. Akabinde 2 boyutlu tasarım yarışması yapıldı. Bu yarışma 4 adımdan oluştu ve 6 ay kadar sürüdü. Ayrıca bu süreçte de 100’den fazla tema ortaya çıktı.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yerli ve milli olması için her şeyini senin yapman gerekmiyor. Hangi ülke her parçasını kendisi üreterek yerli ürün üretiyor. Burada önemli olan projedir. Mevcut otomobil piyasında ben varım diyebilmek için de fikirlerinizi ve projelerinizi en iyi şekilde çizerek ortaya koyacak tasarım firmasıyla çalışmak kadar doğal bir şey olamaz. Ülke yönetimi değişir. Devlet baki kalır. İnsanlar kendi ülkesinin ürettiği ve üreteceği ürünlerin arkasında neden durmaz. Çünkü kendileri milli değil, vatan düşmanlarıdır.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  150000 saat neye uğraşmışlar? Parçaları zaten toplama bildiğim kadarıyla. Hangi parçayı kimden alsak diye mi? Tam olarak neyle uğraşılmış o kadar saat?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ortada fol yok yumurta yok fabrika yok yerli diyolar İtalyadan getirttikleri arabaya

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş işler

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  boşuna tescil ettirmişler 🙂 ilerde olmayacak şeyin tescili olmaz. sırf boş hava cıva…

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar ergen varsa yorumlarda toplanmış. Yerli malı arkadaşlar, evcilik oynarken ettiğiniz sohbetleri buraya yazmayın. Ülkenizi sevin, değerlerinizle barışık olun. Insan olun.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  yahu şuna yerli merli diyip durmayın güldürmeyin adamı ya :))

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   siz o milli mal değil anlayışınizla ancak aynada kendinize bakarsınız bakın bi bakım ne göreceksiniz

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Teknoloji sayfasında herşeyini biz yapacağımızı sananlar var çok değişik istekleriniz var örnek olarak sadece iphonenun parçalarını kim üretiyor bi bakın rakiplerine yaptırıyor

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  47 milyon euro harcanan ilk yerli araba nerde? Kuzmetik işine benzemesin.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kadar da yalaka olmayın…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Yorumlarda hala kimin tasarladığı konuşuluyor, fikri hakları satın alındıktan sonra kimin çizgiyi çizdiğinin bir önemi yok arkadaşlar ki o çizgiyi çizende ödüllü ve kendini kanıtlamış bir tasarım şirketi. Elinizdeki iphoneun son vidasına kadar çinde sıkılıyor, bu iphoneu çin malı mı yapıyor, eleştiri mutlaka olmalı projenin doğru yöne ilerlemesi için fakat siz üzerine pislik atmaya çalışıyorsunuz.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu tasarım zaten Çin’sen satın alındı.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  olurda sorunsuz bir şekilde seri üretime geçersek bu araç sayesinde ülkemiz çok iyi yerlere gelecek inşallah

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir debu vardı değil mi hahaha

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Süreci burdan takip ediyoruz

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Halen yerli diyolar şuna utanmazlar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Kaç araba yüzde yüz yerli boş konuşmayın arabadan anladığınız bile yok

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Çoğu yazmış yok yerli diyip güldürmeyin siz kaç yaşındasınız en yerli araç Honda o bile %60ı kendi parçası birsürü şirket kendi adında başkalarına yaptırıyor siz anca çamur atın ne kadar boşsunuz

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  he yaw he. Tasarım dahil son vidasına kadar yurtdışında imal edilmiş bir araba. Dışı için birşey diyemem ama içinin tasarımı da kötü. Bu kadar ekran sürücünün dikkatini dağıtır.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Siz neysen memnun oldunuz ki ayrıca hangi araç %100 yerli ya da Mercedes maybacklar de içi ful ekran ama ona laf yok nasıl insanız abi şaşırıyorum

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Tasarim Italyanlara ait degilmiydi? Nasil bizimkiler tasarlamis araci? Onu gecelim bu arac hic bir zaman yollarda olmayacakti simdi bahaneleri de hazir, virus ve ekonominin gidisati.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayırlı olsun .

" Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Birliği yerli otomobilimizi tescil etti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 2. 2 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 3. 3 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 5. 5 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 6. 6 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 7. 7 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 8. 8 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 9. 9 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 10. 10 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!