Okunma

Wikipedia büyük saldırı altında!


08 Eylül 2019 Pazar 23:00
Wikipedia büyük saldırı altında!

11 Eylül 2019 tarihinde ülkemizde görüşülecek olan Wikipedia yasağı kararı merakla beklenirken bazı Avrupa ülkeleri de Wikipedia’ya giremiyor. Wikimedia Foundation tarafından yapılan açıklamaya göre Wikipedia’nın sunucuları kötü niyetli saldırılarla boğuşuyor.

Avrupa bölgesinde Wikipedia neden açılmıyor?

Son zamanlarda organize bir şekilde hareket eden bilgisayar korsanları, WordPress tabanlı internet sitelerine saldırmaya devam ediyor. Gözlerini iyice karartan siber saldırganlar, WordPress sistemleri dışında kurumsal mecraları da rahat bırakmıyor.

Saldırıların 6 Eylül 2019 tarihinde başladığı belirten Wikipedia, ilgili saldırıları kınadı ve bu kişileri “kötü niyetli aktörler” olarak isimlendirdi. Yönetim, yaşanan olaya ilişkin şöyle bir açıklama yaptı:

“Bu tür saldırıları kınıyoruz. Kötü niyetli saldırılar sadece Wikipedia’yı kapatmakla kalmıyor aynı zamanda insanların temel haklarından biri olan bilgiye erişme ve bilgiyi paylaşma özgürlüğünü de elinden alıyor. Bu hakları  korumayı herkes için taahhüt ediyoruz.”

Wikipedia neden açılmıyor

Amerika Birleşik Devletleri tarafından yapılan açıklamaya göre şu an için bu saldırılardan etkilenmeye devam eden Avrupa ülkeleri şu şekilde: Almanya, İngiltere, Hollanda ve Polonya.

Bunun dışında Twitter hesabından da bir açıklama yapan Wikipedia, kullanıcılara hizmet verebilmek adına erişimin sağlanması için çalışmaya devam ettiğini belirtmişti.

Son olarak İsrail de saldırılar yüzünden çevrim içi ansiklopediden yararlanamayan ülkeler arasında yer alıyor. Önümüzdeki günlerde bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması bekleniyor.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Wikipedia büyük saldırı altında!”

  1. Anonim dedi ki:

    Yukardaki iki mankurt bilgiyi ve bilgiye erişmeyi önemsemiyor diye koskoca wikipediaya çöp demişler ulan siz girmeyin wikipediaya zaten boşuna trafik harcarsınız bre cahiller!

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Ya basit bir internet sitesi. Olsa ne olur olmasa ne olur. İnsanları tahrik etmek için gündem yaratıyorlar. Yasak gelince çöp site kıymete bindi

  3. Anonim dedi ki:

    Wikipedia bilgi çöplüğü ama bu çöplükten birileri fena para kazanıyor, sende sanıyorsun ki özgürlük savaşçısıyım 🙂

" Wikipedia büyük saldırı altında! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Wikipedia büyük saldırı altında! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Wikipedia büyük saldırı altında! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "