Okunma

Avrupa Semalarında Yeni Tehdit


16 Temmuz 2009 Perşembe 07:53
Avrupa Semalarında Yeni Tehdit

Nod32 antivirüs programının yaratıcısı ESET, Avrupa’daki bilgisayarlarda hızla yayılan yeni bir virüse dikkat çekiyor. Buna göre ‘Bredolab Trojan‘ adlı truva atı – virüs, dünya tehdit listesinin yeni konuğu. Bu yeni virüs, PDF (Taşınabilir Belge Biçimi) ya da SWF dosyaları (flash animasyonlar) aracılığı ile PC’lerin içine sızabiliyor. Aktive olabilmesi için etkilenmiş PDF ya da SWF dosyalarını açmak gibi bir kullanıcı müdahalesine ihtiyaç duyuyor. 

Bu yeni virüs Haziran ayında Avusturya, Polonya ve Türkiye’de ilk 5; Bulgaristan, İngiltere ve İsveç’te ilk 10 tehdit arasında yer alırken, ESET ThreatSense.Net verilerine göre Temmuz ayının ilk iki haftasında Türkiye’de en hızlı yayılan virüs olarak tespit edildi.

 

Türkiye, Temmuz ayının ilk iki haftasında Avrupa ülkeleri arasında virüsün en hızla yayıldığı ülke oldu.

 

Tam olarak Win32/TrojanDownloader.Bredolab.AA‘ olarak nitelendirilen söz konusu virüsün ve bu çeşit malware‘lerin kendilerini sistem dosyalarına enjekte etmek ve bilgisayar her açıldığında kendi kendisini çalıştırabilmek gibi yetenekleri bulunuyor. Aynı zamanda http protokolü aracılığı ile uzak bir sunucu ile bağlantıya geçiyor. Bir başka deyişle sisteme yerleştikten sonra internetteki farklı sunucularından özellikle adware (reklam yazılımları), spyware (casus yazılım), downloader, password stealer (parola hırsızı) gibi diğer başka malware’leri indirmeye başlıyor.

:: Sisteminizi en son ne zaman virüs taramasından geçirdiniz?

 
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avrupa Semalarında Yeni Tehdit konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Semalarında Yeni Tehdit ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Semalarında Yeni Tehdit ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "