Avrupa Uzay Ajansı zıplayan robotu tanıttı


14 Temmuz 2019 Pazar 11:11
Avrupa Uzay Ajansı zıplayan robotu tanıttı

Birçok uzay filminde de gördüğümüz gibi düşük yerçekimli bir ortamda hareket etmenin en kolay yolu hep zıplamak olmuştur. Bu hızlı hareket için Avrupa Uzay Ajansı’nın geliştirdiği zıplayan robot SpaceBok tanıtıldı.

Avrupa Uzay Ajansı tarafından zıplayan robot Spacebok tanıtıldı!

Genellikle uzayda hareket etmek için yürümek yerine zıplamak en doğru hareket olarak karşımıza çıktı. Birçok filmde de genellikle bu tarz atlamaları gördüğümüz astronotların yerine bu sefer de robotlar zıplayacak.

Avrupa Uzay Ajansı, springbok yürüyüşünden ilham alarak düşük yerçekimli ortamlar için geliştirdiği ‘dinamik yürüyüş’ için tasarlanmış zıplayan robot SpaceBok‘u tanıttı.

ETH Zürih Robotik Sistemler Laboratuvarı‘ndan doktora öğrencisi Hendrik Kolvenbach “En az üç bacağın yerde durduğu statik yürüme yerine, dinamik yürüme tüm bacakların yerden uzak durduğu tam uçuş aşamalarına sahip yürüyüşlere izin veriyor. Bu da robotun kısa süre içerisinde daha hızlı yol almasına olanak sağlıyor.” dedi.

Ayrıca hayvanların yapıları itibariyle dinamik yürüyüşlerden yararlandıklarını ancak bu durumların henüz robotlara entegre edilmesinin algoritmalar ile oldukça zorlaştığını belirten Kolvenbach, “Hayvanların dinamik yürüyüşlerine en yakın sistemi geliştirdik diyebiliriz.” dedi.

SpaceBok potansiyel olarak havaya iki metrelik bir sıçrama gerçekleştirebilir. Bu sıçramayla birlikte hızlı bir şekilde kendinin yere inmesini sağlayan robot normal bir astronottan daha hızlı keşif yaparak görevi tamamlayabilecek.

Robotlarda havadaki dengeyi ve yönelimlerini  sağlamaları için uyduların kullandıklarına benzer şekilde reaksiyon çarkı adı verilen bir kontrol sistemi kullanılıyor. Reaksiyon çarkı SpaceBok’un zıt reaksiyonu oluşturmak için hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlayarak doğru konuma itişini gerçekleştiriyor.

Testin bir sonraki aşaması SpaceBok’u deney ortamlarından çıkartarak, gerçek dünyada test etmek olacak. Testler olumlu sonuçlanırsa Avrupa Uzay Ajansı bu robotu geliştirebilmek için NASA ile iş birliğine de girebilir.
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Avrupa Uzay Ajansı zıplayan robotu tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa Uzay Ajansı zıplayan robotu tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa Uzay Ajansı zıplayan robotu tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
  2. 2 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
  3. 3 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
  4. 4 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
  5. 5 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
  6. 6 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
  7. 7 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
  8. 8 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
  9. 9 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
  10. 10 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik