Okunma

Avrupa uzay madenciliğine başlıyor


13 Kasım 2016 Pazar 10:00
Avrupa uzay madenciliğine başlıyor

Uzay madenciliği gümbür gümbür geliyor.  ABD’li şirketler geçen yıl, uzay madenciliği için gerekli yasal düzenlemelere kavuşmuşlardı. Ardından da teknoloji dünyasının ünlü yatırımcıları hemen uzay madenciliği ile uğraşacak şirketlerini kurmuşlardı.

Şimdi sıra Avrupalı şirketlere geldi. Lüksemburg’ta hayata geçen yeni yasaya göre, uzayda madencilik yapan Avrupalı şirketler bu madenleri dünyaya getirdiklerinde madenlerin mülkiyet hakkına sahip olacaklar. 

Uzaydaki nesneler kimin malı?

Daha önce, uzaydaki nesneler üzerinde mülkiyet hakkı iddia edilemiyordu. Dolayısıyla, bir asteroidden elde edilecek madenler dünyaya indiğinde devletlerin bu madenlere el koyma riski bulunuyordu.

Lüksemburg, uzay madenciliği konusuna faaliyet gösterecek Avrupalı şirketlerin merkezi konumunda bulunuyor. 20’den fazla uzay madenciliği şirketinin merkezi burada. Dolayısıyla Lüksemburg’ta hayata geçen yasa, bu şirketlerin faaliyetlerini koruma kapsamına alıyor.

Uzay madenciliği ise 2020 yılına kadar başlayabilir

Daha önce bir asteroide iniş yapmayı başaran insanoğlu teknik olarak bir astroide ulaşıp maden çıkarabilecek kapasiteye ulaşmış durumda. Şimdi hangi şirketin ilk olarak bu maceraya cesaret edeceği sorusu cevabını bekliyor.

Şirketler öncül olmak konusunda isteksizler çünkü diğer şirketlerin başına gelecek beklenmedik kazalardan, olaylardan ders çıkararak kendi operasyonlarını daha güvenli hale getirmek istiyorlar.

:: Sizce uzay madenciliğinin dünya ekonomisine nasıl bir etkisi olacak?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Avrupa uzay madenciliğine başlıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Devletimiz iyi işler yapıyor tamam.
  Ama bütün dünya gelişiyor sadece biz değ***** hızlı gelişmemiz lazım

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bi söylemedikleri orası kalmıştı diyen ''akıllılar'' var. Kardeşim adamlar zeki çalışıyolar gidiyolar. Sende her sene sakız orucu bozar mi diyeceğine çalış git engelleydi var. Saçma sapan şeylerle uğraşanlar bununla uğraş. Kendi tembelliğine bakmadan laf atıyoruz hemen

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Mars'ta insan kolonisi kurmak istemelerine uyuz olmuştum vaka belli oldu çok baba rezervler buldular yukarıda iş yapacak köleler arıyorlar yaptır işi sal uzaya ne oldu ? Uyum sağlayamadılar oldu bitti

 4. SDN Okuru dedi ki:

  devlet roket üretmek için banka hesabı açsın. bağış yapalım !

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dünyayı soydukları yetmiyor uzaya sardılar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Dev ülkeler sanayi devrimini yaparken biz kendi iç sorunlarımızla uğraşıyorduk. Ve sonuç olarak sanayi devriminden nasibimizi alamadık. Şimdi de aynı filmin tekrarı. Biz yine kendi iç sorunlarımızla boğuşurken ABD ve Avrupa uzayla ilgili geleceğin yatırımlarını yapıyorlar. 100 yıl sonra biz yine orta sınıf ezilen bir ülke olacağız.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Turkiye neye basliyor 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  artık 2065'te ilk seri üretilen Türk malı arabayı yaparız, 2100'de aya çıkarız. 2135'te Uzay madenciliğine başlarız. Kimse kalkıp bana şöyle çalışmalar var demesin. Fen edebiyat fakülteleri ne durumda haberiniz var mı? Fizim ve Kimya bölümleri ilk 400 binde öğrenci alıyor üstelik bazı illerde fizik bölümleri kapatıldı. Akademik durumu böyle olan bir ülke araba üretecek diyen adam gitsin elini yüzünü yıkasın.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim papaz eriği imam eriği projesini tek geçerim

 10. SDN Okuru dedi ki:

  devletin ve dev firmalarımızın acilen birleşip ticari roket üretmesi lazım.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bi sömürmedikleri uzay kalmıştı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Bi orası kaldı SÖMÜRMEDİKLERİ.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  🙂 biz daha kendi ülkemizdeki madenleri çıkartamıyoruz, adamlar uzaydan maden getirecek. Sonra onlar niye zengin biz niye fakir

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Yeni bir döneme başlayabiliriz

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala FETÖ pkk uğraşıp duralım

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dünyada madenini sömürmedigi yer kalmadı uzay'da da bırakma..

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Yazik bizse hala laikligi tartisiyoruz

" Avrupa uzay madenciliğine başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa uzay madenciliğine başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa uzay madenciliğine başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "