Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri


30 Haziran 2010 Çarşamba 16:30
Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri

Pek çok kaynakta, Almanların dünyanın en kaliteli(Porsche, BMW, Mercedes, Audi hatta VW ve Opel) otomobillerini ürettikleri iddia edilir. Süper spor otomobiller denilince ise, akla ilk olarak Ferrari ve Lamborghini ile İtalyanlar gelir. Peki üretimde bu kadar titiz davranan Eski Kıta üyeleri, hangi tip araçları ve markaları tercih eder.

 

Amerika’nın tersine Avrupa’da küçük ve kompakt sınıf arabalar egemendir. Büyük sedanlar ve arazi araçları daha az yaygındır. Bunun en önemli nedenleri park kolaylığı, pratiklik ve küçük sınıf otomobillerin, pek çok açıdan sınıflarının ötesine geçmesidir. Kompakt bir otomobil, pekala 5 kişilik bir aileye rahat ettirebilir ve bunu yaparken az benzin tüketir. Almanların kesin egemen olduğu “Avrupa’nın en çok satan 10 otomobilini” sizin için inceledik. Veriler son altı ayın ortalaması esas alınarak düzenlendi. 10’dan 1’e doğru ilerleyelim:

FIAT PANDA

Ülkemizde hemen hemen hiç ilgi görmeyen sevimli otomobil, Avrupa’da ilk ondan düşmüyor.  1.0 litre ve 1.4 litre arasında değişen benzinli, 1.3 litre dizel motor seçenekleri mevcut.  S.U.V görünümlü Cross Panda modelinin de dahil olduğu geniş bir model yelpazesi mevcut. Panda’ya yöneltilen en ciddi eleştiri ise, Euroncap testlerinde 5 yıldız üzerinden, sadece 3 yıldız aldığı için yeterince güvenli olmadığı yönünde.

 

FORD FOCUS

Ford Focus, Opel Astra ve Volkswagen Golf ile sıkı bir liderlik savaşı sürdürüyor. Ne var ki rakiplerine karşı daha yaşlı olduğu için bir parça geride kalıyor. Focus’un iki kapılı cabriolet, üç ve beş kapılı hatchback ve dört kapılı sedan sürümleri bulunuyor. Güvenlik konusunda, sınıfının en iyileri arasında ve Euroncap çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı. İşçiliği ile eleştirilse de yol tutuşuyla büyüleyen aracın 1.6 – 2.0 litre arasında dizel, 1.4 ve 2.5 litre arasında benzinli motorları bulunuyor.

 

 

RENAULT MEGANE

Önceki nesil Renault Megane Hatchback, özellikle bagaj tasarımıyla iki grup oluşmasına neden olmuştu: Sevenler ve nefret edenler. 1.5 ile 2.0 litre arası dizel ve 1.6 ile 2.0 litre arasındaki benzinli motor seçenekleri mevcut. Güvenlik testlerinden alnının akıyla 5 yıldız alsa da, içeriye özellikle lastik sesi alması ve gereğinde yumuşak süspansiyonu ile Alman rakiplerinin arkasında kalıyor. Bununla birlikte sınıfının en konforlu araçlarından.

 

RENAULT CLIO

Ağabeyi gibi konforlu ve güvenli olan sevimli minik, birkaç ay önce makyajlanan Kasası ile dikkat çekiyor. başarılı bir yol tutuşa sahip olmasının yanında, plastik kalitesi zaman zaman eleştiriliyor. 1.2 litreden başlayan benzinli ve 1.5 litreden başlayan dizel motoruyla sınıfının en ekonomik otomobilleri arasında.

 

OPEL ASTRA

2010 başında yenilenen model, arkasına gençliğin gücünü de almış. 4.5 metreye varan boyu ile sınıfının en büyüklerinden. İşçilik, yol tutuş, konfor ve güvenlik özellikleri ile sık sık övgü alan Astra, rakiplerine göre cansız motorlarıyla geri düşebiliyor. Euroncap’ten 5 yıldız kapan Opel modeli; 1.3 litre dizel ve 1.4 litre benzinliden başlayan motor opsiyonları mevcut.

 

PEUGEOT 207

Yaşlanmasına rağmen tasarımıyla hala pek çok genci kendisine aşık eden Fransız; yol tutuş, genişlik, konfor ve güvenlik yetenekleri ile öne çıkıyor. 207’nin en çok eleştirildiği nokta ise sorunlu tabir edilen ve sıkça şikayet alan elektrik sistemi.  1.4 litreden başlayan benzinli ve dizel motor opsiyonları var.

 

VW POLO

VW Polo, ebedi rakipleri Opel Corsa ve Ford Fiesta ile sıkı bir rekabet halinde. Otoriteler tarafından sınıfının en iyi otomobilleri arasında gösteriliyor. İşçilik kalitesi, motorları ve güvenlik becerileri ile zirveye oynayan Polo’nun, belki de tek zayıf yönü donuk iç mekanı.

 

OPEL CORSA

Opel, İngiltere’de Vauxhall adıyla tanınıyor ve hakkında ilginç bir görüş mevcut: İngiltere’deki her Ford Fiesta için bir Corsa, her Fiesta için bir Astra vardır. Corsa, sınıfının zirvesindeki işçilik özellikleri, yol tutuş becerisi ve Euroncap’ten aldığı 5 yıldızla göze çarpıyor. Ağabeyi gibi, onun da eleştirildiği nokta nispeten cansız motorları. Dizel motor seçenekleri 1.3 litre, benzinli motor seçeneği ise 1.0 litreden başlıyor. Elektrik ve mekanik temelli sorunları inceleyen Alman Dekra kuruluşundan “En sorunsuz araç” ödülü kazanması da diğer bir artısı.

 

 

VW GOLF

Kompakt sınıfın yaratıcısı ve tarihin en çok satan otomobillerinden biri olan Golf’te, donuk iç mekan dışında kusur bulmak güç. Golf’ün 1.4 ve 2.5 litre benzinli ve 1.6 litre ve 2.0 litre arasında değişen dizel ünite seçenekleri, bol bol seçenek yaratıyor. Önceki Golf ile aynı platformu paylaşan araç, Euroncap’ten 5 yıldız almayı başardı.

 

 

FORD FIESTA

Ford, Fiesta modeliyle, “Avrupa’nın En çok Satan Otomobili” ünvanını VW Golf’ten kapmayı başardı. Fiesta’nın yeni kral olmasının en önemli nedeni göz alıcı tasarımı. Yol tutuş konusunda ise sınıfının en iyisi kabul ediliyor. Euroncap’ten 5 yıldız alan modelin eleştirildiği nokta ise sert plastiğin düşürdüğü işçilik kalitesi. Fiesta’nın 1.25 ile 1.6 arasında benzinli ve 1.4 ile 1.6 litre dizel motor seçenekleri var.

 

:: Gönlünüzden geçen birinci hangisi? Bizimle paylaşın.

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  toyota kimmişde listede yer alacak çinliler koreliler bu listeye giremez. i love OPEL.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  toyota satışta avrupada ilk ona giremiyor pek sayın toyota sahibi. hiçbir japon giremiyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Araba budurr..

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  TOYOTA NERDE

" Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Avrupa’nın En çok Satan Otomobilleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 2. 2 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 3. 3 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 4. 4 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 5. 5 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 6. 6 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 7. 7 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 8. 8 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!
 9. 9 Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk) Ortalığı dağıtacak Fuji X-S10 inceleme! (Dünyada ilk)
 10. 10 Oppo Reno4 Pro inceleme ve özellikleri! Oppo Reno4 Pro inceleme ve özellikleri!