Okunma

1 milyon yaşındaki insan fosili!


18 Haziran 2018 Pazartesi 11:30
1 milyon yaşındaki insan fosili!

Avrupa’nın en eski insan fosili, İspanya’da bir arkeolojik çalışma sırasında bulundu. Neredeyse 1 milyon yaşında olan Avrupa’nın en eski insan fosili, biyolojik tarihimize ışık tutacak.

Avrupa’nın en eski insan fosili İspanya’da

İspanya’nın kuzeyindeki Atapuerca Gran Dolina arkeolojik sahasında bulunan fosilin, Avrupa’nın en eski insan fosili olduğu tahmin ediliyordu. Yapılan tarihlendirme çalışmalarının ardından, bu tahminin doğruluğu ispatlandı. Araştırmacılar, fosilin dişlerinden faydalanarak kaç yıllık olduğunu tespit ettiler.

Fosilden alınan diş örnekleri ile yapılan testlerde, fosilin 772.000 – 949.000 yaşında olduğu belirlendi. Yani bu fosilin yaşının neredeyse 1 milyon yıl olduğu saptandı.

Fosilin yaşını saptamak için tahmin edilenin aksine, karbon tarihlendirme yöntemi kullanılmadı. Fosilin yaşı çok eski olduğu için araştırmacılar Electron Spin Rezonans denilen bir yöntem kullandı. Arkeolojik yaş tahmininde kullanılan ESR yöntemi, daha önce büyük memelilerde kullanılmıştı. Ancak bu çalışmayla, insan dişlerini tarihlendirme için ilk defa kullanıldı. Manyetik alan temelli ESR yöntemi ile tahribatsız bir şekilde fosilin yaş tayini yapılabildi.

en eski insan fosili

Avustralya, Çin, Fransa ve İspanya’dan uluslararası bir araştırmacı ekibi tarafından yürütülen bu çalışmanın ayrıntıları ScienceDirect’te yayınlandı. Avrupa’daki insanlık tarihine ışık tutması beklenen fosil ile ilgili çalışmalar yapılmaya devam edilecek. Bu türün, soyu tükenmiş olan Homo antecessor olduğu belirtiliyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “1 milyon yaşındaki insan fosili!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Evrimcilere göz yaşlarını silmek için mendil almaya gidiyorum. Ararsanız bakkala gittim.

  1. Anonim dedi ki:

   Evrimciler mutluluktan göz yaşı döküyorsa sorun yok. Lakin kastettiğin bu fosilin evrim ile bağdaşmaması ise maalesef cehaletine veriyorum. Homo antecessor şuan ki bizlerden (homo saphiens) değil. Ve tarihi ile evrim tarihi uyuşuyor.

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Erkek mi kadın mı fosili ?

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Maymundur maymun 🐵

" 1 milyon yaşındaki insan fosili! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 milyon yaşındaki insan fosili! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 milyon yaşındaki insan fosili! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "