Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı


17 Eylül 2019 Salı 20:29
Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı

Yapay zeka ve otonom sistemler her gün farklı alanlarda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Otonom drone ile başlangıç yapan Avusturya Hava Yolları ileride daha gelişmiş sistemler kullanmaya hazırlanıyor.

Avusturya Hava Yolları için otonom drone ile kontrol dönemi

Günümüzde her alana yayılmış olan otonom cihazlar bu kez de karşımıza havayolu sektöründe çıktı. Avusturya Hava Yolları şirketi aldığı karar ile uçaklarının son kontrollerini otonom drone sayesinde gerçekleştirecek.

Avusturya Hava Yolları uçak kontrollerini otonom drone ile gerçekleştirecek

Havayolu sektörü diğer sektörlere oranla daha keskin kurallara sahip olduğu için yapay zekanın farklı alanlarda kullanılması biraz zaman alacaktır. Ancak, yapay zeka ileride şüphesiz ki daha güvenli ve kaliteli seyahat deneyimi yaşatacak.

Firma yetkilileri teknisyenler ile yapılan kontrollerin 4-10 saat arasında sürdüğünü belirtti. Drone ile yapılan kontrollerin ise 2 saat altında bittiğinin altını çizen yetkililer bu konuda testlerine devam ederek en güvenli ve hızlı şekilde uçak kontrol işlemini bitirmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Şirket Fransız girişim olan Donecle firmasının ürünlerini kullanıyor. Bu tarz işlemler için yapay zeka kullanımı güvenli hale getirildiğinde teknik elemanların iş yükünün hafifleyeceğini ve havayolu sektörünün gelişeceğini söyledi.

Şimdilik cihaz uçakların gövdelerindeki boya ve yapısal hasarları tespit etmek için kullanılıyor. Patentli lazer teknolojisi ve yüksek çözünürlüklü kamera içeren cihazla uçağın etrafı taranıyor.

Daha sonra bilgisayardaki simülasyon üzerinden hangi bölgelerde sorun olduğunu gösteriyor. Bu işlemleri denetleyen teknisyen sorunları bilgisayar üzerinden detaylı olarak görebilecek.

Otonom drone ile uçak kontrolü yapan Avusturya Hava Yolları firması iş yükünü azalttı

Teknik operasyonda her zaman öncülük ettiklerini belirten yetkililer, “Drone gibi yenilikçi kullanımlar işlem sürelerimizi kısalttığı için uçaklarımızdaki sorunlar daha hızlı saptanıp çözüm oluşturuluyor” dedi. Bu sayede daha az uçuş iptali olmasını sağlamayı hedeflediklerini açıkladı. Bu sistem aynı zamanda Avusturya Hava Yolları şirketinin diğer ülkelerdeki firmalar ile senkronize bir şekilde çalışmasını sağlayacağı için yapılan işlemlerin merkez tarafından anlık olarak incelenebilmesini sağlayacak.
yazarYiğit Ali Demir

Siber güvenlik ve yazılım alanlarına ilgi duyan Yiğit Ali, geçtiğimiz yıl SDN ailesine katılarak okuyuculara faydalı içerikler oluşturuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ravinspect Türk girişimi ve aynı işi yapıyor. Lütfen onları haberleştirin.

" Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Otonom drone ile uçak kontrol dönemi başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 2. 2 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 3. 3 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 4. 4 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 5. 5 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 6. 6 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 7. 7 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 8. 8 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 9. 9 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 10. 10 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?