AWS re:Invent’te sunucusuz mimarileri öne çıkardı


18 Aralık 2020 Cuma 10:49
AWS re:Invent’te sunucusuz mimarileri öne çıkardı

AWS re:Invent 2020 etkinliğinin bu haftaki en dikkat çeken sunumu Amazon.com Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve CTO’su Werner Vogels tarafından gerçekleştirildi. Vogels, bu yılki re:Invent konuşmasını Amsterdam’ın dışında yer alan Sugar City fabrikasından yaptı. 150 yıldır faaliyette olan fabrikayı teknolojinin sağladığı dönüşüm ve gelişimlere örnek olarak gösterdi. Amazon’un en yeni çözümlerini de paylaştığı oturumda AWS Serverless operasyonlara neler kattığı da aktarıldı.

Amazon yeni çözümleri tanıtmaya devam ediyor

Vogels, özellikle pandemi sürecinde dönüşüme giden işletmelere de örnek verdi. Vogels, ”Örneğin, kadın sağlığına odaklanan Ava S3 ile 300TB’dan fazla sağlık verisini işleyebiliyor. Zoom, pandemi sürecinde herkesin evden çalışmaya ve eğitim görmeye başlamasıyla her gün 5.000’den fazla sunucuyu kullanarak 30 kat büyüme kaydetti. Lego ise AWS Serverless ile giderek artan esneklik talebine cevap verebiliyor.” dedi.
Amazon’un oturum kapsamında duyurduğu yenilikler ise şu şekilde:
-AWS CloudShell: Tarayıcı tabanlı bir Shell olan AWS CloudShell’e AWS Management Console üzerinden erişilebiliyor. Kullanıcılar CloudShell ile AWS Command Line Interface’in (CLI) halihazırda yüklü olduğu Amazon Linux 2 ortamına erişebiliyor. CloudShell’de komut satırı ile kaynakların güvenli bir şekilde yönetimi, etkileşimi ve incelenmesi kolaylaşıyor.
-Amazon Managed Service for Prometheus (AMP) : Prometheus ile yüzde 100 uyumlu çalışan, tamamen yönetilebilir bir hizmet olan Amazon Managed Service for Prometheus (AMP) PromQL sorguları ile aynı ölçü birimlerini kullanıyor ve Prometheus’taki 150’den fazla dışa aktarımı da destekliyor.
-Amazon Managed Service for Grafana (AMG) : Grafana Labs iş birliğiyle hayata geçirilen Amazon Managed Service for Grafana (AMG), farklı kaynaklardan alınan verilerin görselleştirilmesi ve analiz edilmesi için istendiği an Grafana çalışma alanlarının ölçeklenebilir ve güvenli bir şekilde oluşturulmasını sağlıyor.
-AWS Fault Injection Simulator: Tamamen yönetilebilir bir kaos mühendisliği hizmeti olan AWS Fault Injection Simulator, 2021 yılında kullanıma sunulacak. Bu hizmet, ekiplerin uygulamaların zayıf yanlarını ölçeklenebilir bir şekilde keşfetmesini, böylece performansı iyileştirebilmelerini sağlayacak.
-AWS Distro for OpenTelemetry : OpenTelemetry projesinin AWS destekli, güvenli, üretime hazır bir şekilde dağıtımı. Cloud Native Computing Foundation’ın bir parçası olan OpenTelemetry projesi uygulamaların izlenmesi için açık kaynaklı API’lar, kütüphaneler, vs. sunuyor. AWS Distro for OpenTelemetry ile kullanıcılar AWS ve iş ortaklarının izleme çözümlerinden faydalanarak uygulamalarını ilgili ölçübirim ve işaretlere göre düzenleyebiliyor.Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" AWS re:Invent’te sunucusuz mimarileri öne çıkardı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AWS re:Invent’te sunucusuz mimarileri öne çıkardı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AWS re:Invent’te sunucusuz mimarileri öne çıkardı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  2. 2 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  3. 3 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  4. 4 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  5. 5 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  6. 6 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  7. 7 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  8. 8 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  9. 9 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  10. 10 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık