Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı!


26 Ekim 2020 Pazartesi 20:51
Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı!

Uzun bir süredir yapılan araştırmalar meyvelerini vermeye başladı. NASA’da yönetici pozisyonu olan kişilerden birisi olan Jim Bridenstine, kişisel Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla Ay’ın yüzeyinde su bulduklarını duyurdu. NASA’nın ilk kez ayın güneşli yüzeyinde su izleri bulduğunun açıklanması, sosyal medyada infial etkisi yarattı. Dünyanın en büyük uçan gözlemevi olan Sofya kullanılarak yapıldığı aktarılan bu keşif oldukça önemli.

Ay’da su bulundu açıklaması yapıldı

NASA tarafından suyun Clavius kraterinde tespit edildiği duyurulurken kraterin ayın güney yarım küresinde olduğu söyleniyor. Jim Bridenstine Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile şunları söyledi:

“@SOFIATelecobe’u kullanarak, Ay’ın güneş ışığı alan tarafında ilk kez su tespit ettik. Henüz kaynak olarak kullanıp kullanamayacağımızdan emin değiliz ancak Ay’da su ile ilgili öğrendiklerimiz Artemis keşif planlarımız için anahtar niteliğinde.”

Uzayda yaşamın olup olmadığı ile ilgili uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Fiziksel kanıtlara ulaşmak için çabalayan bilim insanları, nihayet Ay yüzeyinde su kalıntıları buldu.

Bridenstine dışında, Washington’daki NASA üssünden bilim misyonu müdürlüğünün astrofizik bölümünün yöneticisi Paul Hertz de resmî bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, “Bildiğimiz su olan H2O’nun ayın güneşli tarafında bulunabileceğine dair göstergelerimiz vardı. Artık orada olduğunu biliyoruz. Bu keşif, Ay yüzeyini anlamamıza meydan okuyor ve derin uzay araştırmalarıyla ilgili kaynaklar hakkında merak uyandıran soruları gündeme getiriyor. ” diyor.

Su, derin uzayda değerli bir kaynak ve bildiğimiz şekliyle yaşamın önemli bir bileşenidir. NASA, aydaki suyun bir kaynak olarak kullanım için kolayca erişilebilir olup olmadığı belirlenecek. Artemis Projesinin önemli bir ayağı olan bu haber, 2024 yılında Ay yüzeyine ilk kadın ve bir sonraki adamı göndermek için bir planın devam ettiğini kanıtlıyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında canlı da var derler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  bizim bakkaldada su var ..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya adamlar yıllardır bilmem kaç ışık yılı uzaklıkta bulunan gezegenlerde şu var bu var diye açıklama yapıp duruyorlar, daha ayda ki suyu yeni mi görmüşler… Kusura bakmasınlar da o zaman bu güne kadar ki açıklamalara ben biraz şüphe ile bakmaya başlarım…

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Su bulundu ama kuyu suyu içilmiyo

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  geçmişten günümüze, ay da su olup olmadığını anlamak için nasa’nın yalan temelli bilgilerine ihtiyaç yok… şu var ki nasa’nın ay ile ilgili gizlediği bir çok bilgiyi başka ülkelerin uzay dairelerinden ve bağımsız gözlemciler tarafından elde edilmesi ile öğrendik. nasa, ne yazık ki sermaye sahiplerince ele geçirilmiş birleşik amerika devleti’nin uzay kurumu. yani bağımsız değil. nasa geçmişten günümüze, sermayenin çıkarı için bencilce faaliyette bulundu, çarpıtıcı dayatmalar yaptı.
  rusya’da roscosmos, önceden beri (interkosmos) uluslararası ortak hareket planı yürütmemiş olsa, sermaye nasa’yı uzay eylemlerinde tekelci hareket olarak kullanmaya devam edecekti. roskosmos ve diğer nato ittifakı olmayan uzay-hava kuruluşları daha kolektif (birlikte) bilgi sağlıyorlar. rusların uzay aracının ismi bile Soyuz, yani ‘Birlik’ anlamına geliyor. dünya halkını birlik olmaktan uzaklaştıran bir takım sermaye sahipleri, ülkeleri bölüyor, kukla iktidarlar oluşturarak doğayı beton ve kimyasal yığınına çeviriyor, kamu kurumlarını özelleştirip toplumları yoksullaştırıp savaşlarla ülkeleri bölüp toplumları bireycileştiriyorlar.
  bu soytarılara karşı-birlik olmaz ve nükleer savaş çıkartmak isteyen abd-kraliyet emperyalizmini durdurmaz isek dünyanın geleceği hiç iyi olmayacak… bunda asla şüphe yoktur.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   İyide onların yalan söyleyip NASA’nın doğruyu söylemediğini nereden biliyorsun? Ve neden yalan söylüyorlar peki?

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Mars bıraktılar şimdide aya mi kapak atılar 😂

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında sondaj da acarlar. Ay suyu diye satarlar.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasa tüm dikkatleri marstan aya çekmek için yalan söylüyor
  Ayda hiç bi şey yok ay kupkuru ve hiç bi canlı yaşamıyor. Ama marsta hayat var Nasa marsa olan dikkati aya çekmeye çalışıp milleti uyutuyor kendisi de gizliçe marstaki keşiflerine devam edecek

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadi Aya çıkak millet

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Ay suyu diye satarlar pahalıya.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Ayda Mars’ta su vb. Şeyler aranacağına dünyamızı yaşanacak hale getirsek olmazmı (ağaçlar ekerek zararlı dumanları filtreleyerek geri dönüşüm ürünleri kullanarak vb. )

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Astronot:Yanlışlıkla döktüm

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Içiliyomuymuş

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  kuyu suyumu

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  10 Lt bize gönder bizim dükkana

" Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay’da su bulundu: NASA tarafından açıklandı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 2. 2 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 3. 3 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 4. 4 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 5. 5 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 6. 6 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 7. 7 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi
 8. 8 Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme Uygun fiyatlı C4U C1 Akıllı Saat inceleme
 9. 9 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set! 69 liraya YouTuber, Tiktoker, Instagramer yapan set!
 10. 10 Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG Kısa sürede nasıl 12 kilo verdim? - VLOG