Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı


26 Ağustos 2019 Pazartesi 10:23

Çin uzay araştırmalarına son sürat devam ediyor. Popüler bilim çalışmalarıyla sık sık gündeme gelen Çin, bir yandan da uzayı keşfetmeyi sürdürüyor. Son olarak, Ay’ın karanlık yüzüne gönderilen uzay aracının Ay’daki dokuzuncu gündüze uyandığı açıklandı. Çin’in Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı, otomatik bir şekilde açıldı.

Ay’ın karanlık yüzü için çalışmalar sürüyor

Chang’e-4 iniş aracı ve Yutu-2 keşif aracı ile ilgili açıklama Çin Ulusal Uzay İdaresi’nden geldi. İki aracın da otomatik bir şekilde açıldığını söyleyen yetkililer ikilinin misyonuyla ilgili yaptıkları açıklamada, araçların geceleri Ay’daki aşırı düşük sıcaklık sınavından başarıyla geçip, dokuzuncu gündüze uyandığı duyuruldu.

Chang’e-4 iniş aracı tarafından taşınan cihazlar art arda açılıp, yeryüzü görüntüsü, maddeler ve sığ yüzey yapısı gibi veriler topluyor. utu-2 keşif aracı ise öngörülen noktalarda bilimsel keşif çalışmalarına devam ediyor.

Ay’ın karanlık tarafında keşif gerçekleştiren ilk uzay aracı Chang’e-4’ün temel görevi, Ay’ın jeolojik durumu ve kaynaklarıyla ilgili bilgiler toplayarak bilimsel veriler elde etmek.

Son olarak, araçların Ay’da dokuzuncu gündüze uyandığını söylemişken, Ay’da gündüz süresinin yaklaşık olarak 14 Dünya gününe denk geldiğini hatırlatalım.
yazarHazal Orta

2012 yılında editörlük kariyerine başlayan yazarın yolu yakın zamanda ShiftDelete.Net ile kesişti. Teknoloji gündemini yakından takip eden yazar, Türkiye ve dünya gündeminde yaşanan teknolojik gelişmeleri okurlara aktarıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Waşşş

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    Merhaah

" Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay’ın karanlık yüzünde dokuzuncu gündüz başladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "