Okunma

Ay kraterleri yeni evlerimiz olabilir!


22 Ekim 2017 Pazar 21:00
Ay kraterleri yeni evlerimiz olabilir!

Son araştırmalara göre Ay kraterleri içinde yaşam, tıpkı dünyamızdaki mağaralar gibi yaşam mümkün olabilir. Araştırmacıların, kraterlerin lavlar nedeniyle oluştuğu teorisi Japonya ve ABD’nin sunduğu yeni verilerle desteklendi.

Ayı kraterleri yeni barınaklar olabilir

Ay’ın Marius Hill bölgesi yakınında keşfedilen kraterlerin gelecek bir koloni için güvenli bir ortam sağlayabileceği düşünülüyor. Jeofiziksel Araştırma Mektupları’nda yayınlanan makalede, Ay’ın yapısının potansiyel olarak insanlar ve araçlar için güvenli sığınak olarak hizmet etmek için “bozulmamış bir ortam” olduğu belirtildi.

NASA ve JAXA bilim insanları bulguyu doğrulamak için radar ve yerçekimi verilerini kullanıyorlar. Milyonlarca yıl önce Ay, lavlar ile yüzey boyunca oyulmalara neden olan önemli volkanik olaylar yaşadı. Bu lavlar boşaldığında kısmen boş bir kanalı geride bıraktılar ve bunlar bugün bilim insanlarının önemli araştırma konuları haline geldi.

Ayı kraterleri

Bu çalışma ile Mars ve diğer gezegenlerde koloni kurma fikrine artık Ay da eklenmiş gibi görünüyor. İnsanoğlunun mağaralardan çıkıp şehirlere yerleşmesi ve şimdi başka bir gezegende tekrar mağaraya dönme çalışması oldukça ilginç görünüyor. Ay’daki mağaralar yeni evlerimiz olabilir.

:: Ay kraterinde yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Ay kraterleri yeni evlerimiz olabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay kraterleri yeni evlerimiz olabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay kraterleri yeni evlerimiz olabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "