Okunma

Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni!


13 Nisan 2017 Perşembe 10:00
Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni!

Çözülmüş ayakkabı düğümleriyle uğraşmak zorunda olmak, günlük hayatımızın oldukça düzenli ve sinir bozucu bir parçası. Ancak şaşırtıcı bir şekilde bu senaryonun tekrar tekrar ortaya çıktığını gösteren iyi bir bilimsel çalışma yoktu. UC Berkeley’deki bir yüksek lisans öğrencisi ekibi, bu günlük gizemi çözmek için araştırmalarını yaptı ve elde ettikleri sonuçlar düğümlerin gizemli mekanizmasına ışık tuttu.

Dinamik kuvvetler

Makine mühendislerinin amacı, günlük yürüyüş veya koşu sırasında dinamik kuvvetler altında bir ayakkabı bağı düğümünün nasıl çözüldüğünü anlatmaktı.

17-04/13/ayakkabi-cozulmesi-shiftdelete.jpg

Karmaşık kuvvet dinamiklerinin bu olaya neden olduğunu anlayan araştırmacılar, bir koşu bandındaki koşucunun yavaş hareketli görüntülerini izleyerek, ayakkabı düğümünün çözülmesine neden olan dinamik hareketleri detaylı olarak inceledi.

Neden: salınım ve yere basma

Görüntülere göre hem serbest uçların hem de ilmeklerin çekme kuvvetine maruz kalmasıyla düğüm çözülüyordu. Elde edilen sonuçlara göre yürüme/koşma sırasında ayağın salınımı serbest uçlarda, yere basma anı ise düğüm bölgesinde bir çekme kuvvetine neden oluyor. Yani ayakkabı düğümünün çözülmesinde her iki hareketin de payı var.

Daha sıkı ve başka düğümleme yollarıyla da durumu test eden araştırmacılar, aynı sonuca ulaştılar. Yani siz ayakkabınızı ne kadar sıkı düğümlerseniz düğümleyin, o düğüm çözülecek!

:: Ayakkabı düğümleriniz ne sıklıkla çözülüyor?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 yorum - “Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çözümü de yazsaydınız.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  hiç ayakkabım yok ki :/

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yılda bir iki kez ancak çözülür.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  İşsiz misiniz

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yavşak bağlarsan böyle olur. sıkı bağla

 6. SDN Okuru dedi ki:

  aman aman ne büyük buluş afrikadaki hastalıklara ülkemizdeki hastalıklara çare bulmuyor bilimcik insanları neden bağcık açılıyo ona çalışıyorlar shiftdelete gibi teknoloji siteside bunu haber yapıyor .. evet alkışlıyoruz milletçe alkışlıyoruzzzz.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  hocam. ayakkabım bağı çözüldü.Orucum bozulurmu? 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ne kadarda teknolojik bir erkek haberi 😀

 9. SDN Okuru dedi ki:

  evet, böylece ayakkabı düğümü konusunda master degree düzeyine de gelmiş olduk..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala sakız orucu bozarmı derken millet nelerle uğraşıyor :))

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Çok büyük bir buluş olmuş, haberlerinize bayılıyorum.!

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Çift düğüm atın da çözülmesini 🙂

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ayakkabım bile bağcıksız be kardeşim.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu neden haber yaptınız? Güldürdünüz beni. 🙂 ☺️

" Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ayakkabı düğümünün çözülme nedeni! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "