Okunma

Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu!


21 Ağustos 2018 Salı 13:00
Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu!

Ay’da su buzullarının bulunmasının ardından yapılan araştırmalara hız verildi. Elde edilen verilere göre Ay’ın kutuplarında su buzulları bulunuyor.

Ay’da su buzulları için harita yayınlandı

Uzayda yaşam arayışları için Mars, Jüpiter gibi gezegenlere yönelik araştırmalar yapılıyor olsa da bunlardan çok daha yüksek bir olasılığa bir yer var sahip; Ay. Bundan birkaç yıl önce Ay’da su buzulları bulunduğuna yönelik veriler elde edilmişti. Yeni bir çalışmayla yapılan analizler, bu verileri destekledi.

ABD ve Hindistan’ın Ay uzay araçlarından alınan veriler, Missouri Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde jeoloji ve madencilik mühendisi olan Leslie Gertsch tarafından incelendi. Gertsch, karmaşık ve spesifik olarak nitelendirdiği veriler üzerine yaptığı çalışmalarda, Ay yüzeyinde su ve buzun var olduğu sonucuna vardı. Verilerin haritalanması ile aşağıdaki tablo elde edildi.

Bu tabloda sol kısımda Ay’ın kuzey kutbu, sağ kısımda ise güney kutbu görülüyor. Yeşil ve mavi noktalar ise Ay yüzeyinde su buzullarının bulunabileceği muhtemel yerleri gösteriyor. Verilere göre, -126 santigrat derecedeki bu noktalarda, su buharı bile aniden donabiliyor.

Ay’da su

Ay’da su buzullarının bulunması ise iki farklı açıdan yönden sağlıyor. Bu su ve buz, Ay’da muhtemel bir kolonileşmede sıvı ihtiyacının karşılanabilmesini sağlayabilir. Ayrıca suyun hidrolizi ile elde edilebilecek hidrojen ve oksijen de uzay araçlarında yakıt ve enerji ihtiyacı için kullanılabilir.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu!”

  1. Teknoloji Dostu dedi ki:

    yalancılar

" Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay’da su buzulları için yeni kanıtlar bulundu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "