Okunma

Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar!


18 Mayıs 2019 Cumartesi 19:00
Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar!

Çin Aralık ayında ayın karanlık yüzü araştırması için ilk mekiğini gönderdi. Ocak’ta aya iniş gerçekleştiren mekik yanında Yutu-2 adlı ay aracını taşıyordu. Aracın elde ettiği ilk sonuçlar Dünya ve Ay’ın oluşumuna dair ipuçları içeriyor olabilir.

Ayın karanlık yüzü şimdiye kadar insanlık tarafından keşfedilmedi. Her ne kadar bilim kurgu romanlarına ve filmlerine konu olsa da, ilk gelen sonuçlar pek de komplo teorisyenlerini sevindirecek türden değil.

Ay’ın karanlık yüzü nasıl sırlar taşıyor?

Her ne kadar bilm kurgu filmlerinde beklendiği gibi farklı bir medeniyete dair izler bulunmuş olmasa da, Dünya’nın oluşumuna dair ipuçları bulunmuş olabilir.

Bilim insanları Ay’ın bu keşfedilmemiş yüzünde, uydunun manto katmanına dair bulguların toplanabileceğini umuyor. Çin tarafından uyduya indirilen araç, Von Karman Krateri olarak bilinen kraterde bu araştırmaları yapmaya başladı.

Krater, Güneş sistemi içerisinde yer alan en büyük kraterlerden biri. İlk sonuçlara göre Yutu-2 adlı ay aracının iki mineral bulduğu bildirildi: düşük kalsiyumlu (orto) piroksen ve olivin. Bilim insanları Bu minerallerin ayın üst mantosunun neler içerebileceği konusundaki öngörülerle uyum gösterdiğini açıkladı.

ayın karanlık yüzü, ayın karanlık yüzü araştırması, aya iniş

Peki ama bu ne demek? Bilim insanları uzun süredir, ayın mantosuyla üst yüzeyi arasında oluşumsal anlamda farklar olduğunu düşünüyor.

Şu ana kadar gerçekleştirilen ay görevlerinde sadece yüzeyden örnekler alındı. Gerçekleştirilen diyoruz çünkü bilinenin aksine aya bir defa iniş yapılmadı. Tam tamına altı başarılı aya iniş gerçekleştirildi ve 24 Astronot ay yüzeyine ayak bastı.

Ay yüzeyinden alınan bu örnekler, ayın yüzey yapısı dışında pek bir katkı sağlamadı. Bu yüzden Çin tarafından ayın karanlık yüzü için gönderilen araç ve toplanılan örnekler bilim dünyası için büyük bir önem arz ediyor.

Tabii ki bunun abartıldığını ve ay magmasından sonuç almak için Yutu-2‘nin yetersiz ekipmana sahip olduğunu düşünen bilim insanları da bulunuyor.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Ayın karanlık yüzü araştırması bilim dünyası için yeni bir kapı açabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ay

 2. Teknoloji Dostu dedi ki:

  bu calismalar aktif uzay madenciligi, yani uzayda olupda dunyada olmayan ancak astroit seklinde tesbit edilen madenlerin tesbiti calismasi.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ay’a ayak basan 12 kişi var. 24 değil.

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bunlar prestij için yapılan çalışmalar, çok takılmayın.

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Gerçekten bir süperman çıkarsa çok zoruma gider

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Son yorumu yapan arkadaş Iyiki bilimadamı değil yoksa herkes ay a giderken bizimki afrikaya gönderirdi milleti

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ay yüzeyine 24 değil 12 astronot ayak bastı. Apollo görevleri dışında bilmediğimiz ay programı mı var yoksa?

 8. Anonim dedi ki:

  İnsanoğlunun Dünyada nesi eksik kaldıki Aya çıkmış orada arıyor ben anlamadım, Milaylarca yaşında olduğunu söylenilen dünyanın bile halaaa milyarlarca sırrı çözülememişken , giderek genç nesil azalıp insanlar kendi zevklerine düşmüşken bu denli teknolojileri bir hiç için tasarlayıp ucu bucağı olmayan uzayda gezmek için yapılan tonlarca masraf dünyda hali hazırda ölümle başbaşa bir çok insanı , ülkeyi kurtarabilecekken ne derece anlam taşıyor gelin siz düşünün…
  Uzaya çok fazla meraklı olmama rağmen insanın uzay ile olan maceralarını anlamsız buluyorum. Çünkü matematiği kullanırsak erişilemeyecek değerlere belki birgün erişebiliriz çabası anlamsız
  biz önce sahip olduklarımızın kıymetini bilip hakkını vermeliyiz

  1. Anonim dedi ki:

   Birgün eğer göktaşı düşerse dünyanın sonu gelirse neden başka gezegenlerde yaşama planlarının yapıldığını anlarsın, dünyadaki aç insanlara yardım edilebilir bu uzay çalışmaları yapmaya engel değildir.

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Asıl amaç ülkelerin silahlarını aya yerleştirmek. Bir yaz akşamı sen aya bakarken belkide ülkenin üzerinde silah doğrultulmuş olacak.

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ayın göremediğimiz yüzü ile görebildiğimiz yüzü arasında çok bir fark ocağını sanmıyorum. Belki birtakım yüzeysel farklar dışında. Asıl önemli olan makalede de vurgulanan kabuk ile derin katmanların incelenebilmesi. Bu teknoloji gönderilen ve görevine başlayan araçta yok ise havalı bir gösteri olması dışında nafile vevpahalı bir uğraş olmaktan öte gidemez. Ancak yine son zamanlarda uzay ve aya ilginin arttığı da bir gerçek. Çin devleti de bu durumun farkında ve bu çabaların devam edeceğini düşünü yorum. Yine bir not geçeyim. İnsanlı araştırmalar olmadıkça sonuçlar yetersiz ve zaman aralığı çok uzun bir süreç gerektirecektir. Bana kalırsa insanlığın zamanı o kadar yok. İnsanlı araştırmalar için çalışmalı ve teknolojik çalışmaları bu yönde ilerletmeli.

" Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ay’ın karanlık yüzü araştırması ve ilk sonuçlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "