Okunma

Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak


09 Şubat 2014 Pazar 08:00
Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak

Mobil internet tüm dünyada giderek gelişiyor. Dünyanın en büyük ağ sistemleri üreticisi Cisco tarafından yapılan araştırmaya göre, mobil internet önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde büyüyecek. Şirket uzmanları mobil internet verilerinin önümüzdeki 4 yıl içerisinde 11 kat artacağını tahmin ediyor.

2018 yılında mobil veriler 18 Exabayt‘a, bir başka değişle 18 trilyon Gigabayt‘a ulaşacak. Mobil trafiğin ise 2018‘e kadar yıllık yüzde 61 oranında büyümesi bekleniyor.

Küresel mobil hız 2 kat artacak

Cisco‘nun mobil internet kullanıcı sayısıyla ilgili öngörüleri de son derece dikkat çekici. 2013 yılında 4.1 milyar olan mobil internet kullanıcısının 2018‘de 5 milyara ulaşması bekleniyor. Mobil internet kullanımına hazır durumda olan cihazların sayısının da 10 milyardan fazla olacağı tahminler arasında.

Cisco, 2013 yılında ortalama küresel mobil internet hızını 1.4 Mbps olarak belirlemiş. Bu sayının 2018‘e kadar 2 kat artarak 2.5 Mbps‘a ulaşması bekleniyor.

Giyilebilir cihazlardan internet trafiği

Şirket, mobil trafiğin kaynakları hakkında da bazı tahminlerde bulunuyor. Cisco‘ya göre bazı kablosuz şebekeler yakın gelecekte giyilebilir cihazlardan etkilenecek. Akıllı telefonlar, dizüstüler ve tabletler mobil trafiğin yüzde 94‘ünü kaplayacak.

Giyilebilir teknolojik ürünlerden gelen M2M trafik ise yüzde 5‘lere ulaşacak. 2018 yılında giyilebilir cihaz sayısının 176.9 milyona ulaşması da beklentiler arasında.Bakalım mobil internet gelecek 3-4 yılda tahminleri yakalayabilecek mi?

:: Ayda ne kadar mobil veri kullanıyorsunuz?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  artsa neye yarar. 2009da net fiyatlari neyse simdi de o.
  internet ihtiyaci arttikca ucuzlamali ama 5 yildir ucuzlamadi bundan sonra da lanet gelsin ucuzlamasin. bunlarin hepsi boyle istemiyoruz artik soyleye soyleye dilimizde tuy bitti. artik soylemicez ne halleri varsa gorsunler.
  2009da 3Gnin geldigi tarihte net kullanimi aynimi kaldi da fiyatlar halen ne seviyelerde lanet olsun istemiyoruz bunlardan iyilik fln Allah bildigi gibi yapsin bu operatorleri de btkyi da bilmem ne denetleme kurumlarini da hepsini Allah’a havale ediyorum…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ben ayda 3 küsur gigabayt kullanıyorum ama veriler inanılmaz yüksek. İnsanoğlunu çok farklı dönemler bekliyor anlaşılan

 3. SDN Okuru dedi ki:

  hesapta yanlışlık var gibime geliyor. TL den 000000 atıldığı için trilyonu milyarı hesaplayamaz yazamaz mı olduk nedir

 4. SDN Okuru dedi ki:

  2g Hız Ortalaması diye birşey varsa tabi

 5. Ultrayer6 dedi ki:

  Hız Ortalamasını hep 2g düşürüyor işte.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  İlk yorumdan sonraki yorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Elysium… 50 exabayt…

 8. SDN Okuru dedi ki:

  a vea sağolsun telefon internet gördü:)

 9. SDN Okuru dedi ki:

  operatör üzerindeki internet fiyatlarının haafiflemesi şart

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Mobil in. Kablo out.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ortalama hız 1.4 mbitmiş 🙂 128 kbps ile bağlanıyorum avea sağolsun

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Birde ateş pahası olmasa ücreti

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İlk ikinci yorum

 14. SDN Okuru dedi ki:

  ilk yorum

" Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Aylık Mobil Veri 18 Exabayt’a Ulaşacak ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "